אלדד יניב, ממובילי המחאה מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה, קרא לזה "הרוח הטובה של פתח תקווה", רוח המחאה. הנה תמונה שצולמה שם אמש ומציגה ולא בפעם הראשונה את הרוח הגזענית שנלווית להפגנות בפתח תקווה.

חה"כ ביטן ואמסלם מושווים לקופים. צילום מסך
חה"כ ביטן ואמסלם מושווים לקופים. צילום מסך

מפגין אוחז בידיו שלט ועליו תמונות חברי הכנסת דוד אמסלם ודוד ביטן – ולצידם תמונות קופים. יותר נמוך אי אפשר לרדת. הנה הפוסט והתמונה המקורית שמסתובבת ברשת כמה ימים. ויש גם טקסט נלווה: אמסלם וביטן כחיות שמסמנות טריטוריה בג'ונגל".

אלדד יניב אמר הסביר היום שהוא לא אחראי על הדברים שנאמרים בהפגנה וכי במרחב ציבורי אנשים מניפים כל מיני שלטים. יניב עומד בחזית  המאבק הזה על הבמה, בתקשורת, בבית המשפט שצריך להיאבק במשטרה על הזכות להפגין – אבל כאשר מגיעות תופעות מכוערות כאלה של גזענות טהורה – הוא מגלגל עיניים.

הנה דברים שכותב בתגובה חבר הכנסת דודי אמסלם:

לפיד קורא לנו "רוטוויילרים", אהוד ברק "כלבלבים" והערב בהפגנת השמאל נהיינו קופים. השמאל על מנהיגיו העלה את רף האלימות המילולית בישראל ובשיא חוצפתם מכנים אותנו בריונים. לפני שגבאי מלמד אותם להיות יהודים, עדיף שילמד אותם להיות בני אדם. גזענים!

שמעתם נכון. גבאי אמנם מגנה אבל מבהיר מיד שהבעיה היא לא הקופים, אלא החוקים של ביטן ואמסלם. אם הדברים האלה היו נאמרים בטלויזיה – גבאי בטח היה גם מוסיף חצי קריצה. קופים. בקטנה. אחרי הכל המחאה בפתח תקווה סיפקה לנו לא רק קופים, אלה גם רגעים גדולים יותר – רגעים של גזענות טהורה.

בפתח תקווה כמו בפתח תקווה. קו ישיר עובר בין אברהם פורת לבין תמונות הקופים מאתמול. התנשאות ורוע מופגן כלפי מי שחושב אחרת  ממך – ובגרסה מאמש: הם הקופים ואנחנו בני האדם. ולזה אלדד יניב קורא הרוח הטובה של פתח תקווה. זה אותו  מקום – אותה גזענות.

אמיר איבגי

אמיר איבגי