האתר "וושינגטון פרי ביקון" מדווח כי הקונגרס האמריקני מתכונן להשיב תגובה הולמת לאו"ם בשל ההחלטה האנטי ישראלית שעברה במוצעת הביטחון בשבוע שעבר. הרפובליקנים המהווים רוב בקונגרס דורשים לקצץ את המימון האמריקני לאו"ם. מקורות מדווחים כי ההכנות להליך החקיקה בעיצומן וכי צעדים נגד האו"ם ינקטו בהקדם.

נחושים להעניש את האו"O. הקונגרס האמריקני. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נחושים להעניש את האו"ם. הקונגרס האמריקני. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

צעדים נוספים אותם שוקלים הרפובליקנים הם גירוש דיפלומטים פלסטינים מארה"ב כל עוד ימשכו ההתקפות על ישראל באו"ם, וכן פגיעה ביחסים עם המדינות שהצביעו נגד ישראל במועצת הביטחון. לטענת המקורות, ממשל אובמה מתכנן מהלך נוסף נגד ישראל לפני תום כהונתו ב-20 בינואר.

25% מתקציבו של האו"ם מגיע מארה"ב לבדה, על כן העברת החקיקה בקונגרס תפגע קשות בהתנהלות האו"ם. על מנת להשלים את התהליך נדרש אישור של שני בתי הקונגרס וכן נדרשת חתימת הנשיא. צעד זה נחשב אפשרי בשל הרוב בו זכו הרפובליקנים בקונגרס בבחירות האחרונות, ותחת כהונתו של טראמפ שהבטיח כי "דברים ישתנו אחרי ה-20 בינואר".

לדברי המועמד הרפובליקני לשעבר לנשיאות ארה"ב, טד קרוז: "ההצבעה האנטי-ישראלית המבישה שעברה באו"ם היא ככל הנראה רק יריית הפתיחה בפעולות התקיפה שבהם נוקט ממשל אובמה היוצא נגד ישראל".

"הנשיא אובמה, מזכיר המדינה קרי, שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאוור ועמיתיהם מוכרחים לזכור שהקונגרס האמריקאי מתכנס מחדש בשלישי בינואר 2017, ותחת החוקה – אנחנו נשלוט בכספי משלם המיסים שבכוונתם לעשות בהם שימוש לפעולות האנטי-ישראליות שהם מתכננים", ציין קרוז המכהן כעת כסנטור מטעם מדינת טקסס.

"הקונגרס ה-115 צריך לעצור את המתקפה המרושעת של הממשל הנוכחי על בת בריתנו ישראל ולהידרש לסדר העדיפויות החדש של הממשל החדש", הוסיף הסנטור ואמר כי יפעל בשיתוף פעולה עם הנשיא הנבחר במטרה לשקם את היחסים עם ישראל.

טראמפ נגד האו"ם: "רק מייצר בעיות"

בתוך כך, הנשיא האמריקאי הנבחר דונלד טראמפ ממשיך את המתקפה שלו על האו"ם. הלילה (ה') ביקר את האו"ם ואמר כי הוא יוצר בעיות במקום לפתור אותן. "לאו"ם יש פוטנציאל מדהים, והוא לא מנצל אותו", אמר בשיחה עם כתבים שהתקיימה מחוץ לאחוזתו במאר א לאגו בפלורידה.

טראמפ מגיב לנאומו של ג'ון קרי. תרגום: עמוד הפייסבוק "טראמפ כחול-לבן"

"מתי ראיתם את האו"ם פותר בעיות? הוא לא. הוא רק יוצר אותן. אם האו"ם מצליח לנצל את הפוטנציאל שלו זה נהדר, ואם לא, זה בזבוז של זמן וכסף". טראמפ אמר את הדברים בתגובה לשאלה אם בכוונתו לעזוב את הארגון כנשיא ארצות הברית.

טראמפ הוסיף כי היחס לישראל בקהלה הבינלאומית "מאוד מאוד לא הוגן" ואמר כי היא "גונתה 20 פעמים, בעוד ארצות נוראיות שמתייחסות לאנשים בצורה מזעזעת ולא מגונות כמו שישראל מגונה

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20