הנשיא ריבלין התייחס הבוקר במהלך טקס השבעת שופטים לפרסום לפיו מפקד בה"ד 15 עצר את התנדבות חייליו אצל ילדי המסתננים "סיוע של חיילים לילדי הפליטים – אינו חטא" לפי דברי הנשיא  אין זה חטא שחיילי צה"ל יושיטו את ידם לסייע לילדי הפליטים "שאולי הפרו את החוק". הנשיא טען כי ילדי הפליטים אינם אלה שצריכים לשלם את המחיר והוסיף כי חברה שלא תאפשר לחייליה לסייע כך, אינה יכולה להיקרא חברה.

הפטריוטים מדברים קייטנת צה"ל לילדי המסתננים

בתגובה אמר ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) :"הטענה כי גנבי הגבול שהסתננו שלא כחוק לישראל הם "פליטים חסרי ישע", מעידה על ניתוק חמור מהמציאות שאפילו רבים מהמסתננים עצמם מודים בה. כך או כך – מי שרוצה להתנדב לסייע להם מוזמן לעשות כן באופן פרטי ולא כשהוא במדים, מייצג את מדינת ישראל".

מערכת אתר ערוץ 20 עוקבת מקרוב אחר הפרשה ואתמול פורסם כי מפקד בה"ד 15, בסיס ההדרכה של חיל מודיעין עצר כל פעילות התנדבותית אליה יוצאים החיילים, זאת בעקבות פרסום התלונות מצד תושבי דרום ת"א ופנייה של סגן שר הבטחון, הרב אלי בן דהן.

בהמשך לפניות אלו, בימים הקרובים צפוי קצין החינוך הראשי בצה"ל להגדיר רשימת מוסדות המאושרים להתנדבות בכפוף למדיניות ולפקודות.

כזכור, ארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" חשף כי מסתננים מעבירים הרצאות ב"מרכז לקידום פליטים אפריקאיים" (ARDC) לחיילים ומפקדים בצה"ל. עוד נחשף כי חיילי צה"ל נוהגים להתנדב בשיתוף פעולה עם ארגונים התומכים במסננים בפעילויות חברתיות למען ילדי המסתננים.

בעקבות כך הגיש ביוני האחרון ח"כ אמיר אוחנה שאילתא לשר הביטחון, אביגדור ליברמן, על מנת לברר מהי מטרת שיתוף הפעולה בין צה"ל למסתננים מסיגי הגבול והאם בכוונת צה"ל לעודד הסתננות בלתי חוקית לישראל. סגן השר בן דהן השיב אז כי העניין בבירור וכי מדובר בהתנדבות חד פעמית.

ריבלין הבוקר. דוברות בית הנשיא
ריבלין הבוקר. דוברות בית הנשיא

בשבוע שעבר נודע לאתר ערוץ 20 כי התנדבות חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים חוזרת על עצמה על אף הבטחתו של סגן השר. בעמוד הפייסבוק שלה סיפרה שפי פז מארגון "החזית לשחרור דרום תל אביב" על הפעילות שערכו חיילי צה"ל לילדי המסתננים בגינת דה מודינה שבשכונת שפירא.

"בלילה גנבי הגבול מקללים ומרביצים. בבקרים באים חיילי המודיעין לשעשע להם את הילדים. סגן שר הביטחון, אלי בן דהן מהבית היהודי, לא פחות ולא יותר, הבטיח לי אישית שהמראות האלה לא יישנו יותר. הבטיח" כתבה פז. "ליעל גבירץ ולעמותת אליפלט יש יותר כוח והשפעה בצבא מאשר לחברי כנסת ולסגן שר הביטחון? כנראה. והפישרים במדים עוד העזו להתווכח איתי" הוסיפה.

אתמול הציגה פז מסמך בעמוד הפייסבוק שלה, לפיו עמותת "אליפלט" למען המסתננים הופיעה עד כה ברשימת ההתנדבויות המאושרות של חיל המודיעין.

בארגון "סטודנטים למען דרום תל אביב" אמרו בשבוע שעבר לאתר ערוץ 20: "התרענו על הנושא בעשרות פניות בשנה האחרונה לצה"ל, משרד הביטחון וחברי כנסת, כאשר בכל פעם נאמר לנו שהנושא נבדק והנהלים ברענון. בדיון שנערך במליאת הכנסת ביום ה-8.6.16 אמר סגן שר הביטחון אלי בן-דהן בתשובה לשאילתה מאת ח"כ אמיר אוחנה כי פעילות זו אסורה לחלוטין".

התנדבות צה"ל עם ילדי מסתננים צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב
התנדבות צה"ל עם ילדי מסתננים צילום: שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20