מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך התנצל הערב (יום ה') בפני קהילת יוצאי אתיופיה על הסערה שעוררו דבריו כי "טבעי ששוטרים יחשדו יותר בבני העדה האתיופית".

המפכ"ל נפגש עם צוות ההיגוי המשותף למשטרה ולראשי הקהילה בישראל והבטיח כי תיעשה עבודת עומק בעניין תופעת "שיטור היתר" כלפי בני הקהילה, שבין היתר תוביל לסגירת תיקים.

הפטריוטים מדברים על סערת המפכ"ל 

המפכ"ל התנצל בפני מי שנפגע והבהיר כי "לא הייתה חלילה כל כוונה לפגוע אלא להציף את הבעיה על מנת לקדם פתרונות מוסכמים".

המשטרה הציגה במהלך הפגישה כי חלה ירידה של 20% בפתיחת תיקים לקטינים יוצאי אתיופיה ביחס לשנה הקודמת. המפגש נקע לאחר ישיבת הממשלה שדנה באימוץ המלצות ועדת פלמור.

מוקדם יותר היום יצא נשיא המדינה ראובן ריבלין להגנת אלשיך: "כוונתו הייתה טובה. הוא באמת בא וביקש להתייחס לאיזושהי תופעה שהיא נגרמת כתוצאה מסיבה כזאת או אחרת שאותה באובייקטיביות הוא ביקש לנתח והוא אומר – אנחנו מחויבים היום להבין שהדבר הזה אנחנו צריכים להדריך ולעקור מן השורש".

"כוונתו הייתה טובה". הנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ
"כוונתו הייתה טובה". הנשיא ריבלין. צילום: מארק ניימן, לע"מ

האמירה שעוררה סערה

 

נזכיר כי בועידת המשפט של לשכת עורכי הדין ביום ג', ניסה המפכ"ל להסביר את אלימות היתר של המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה: "בכל המחקרים הקרימינולוגים בעולם מוכח שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה מאשר אחרים, זה לא צריך להפתיע. בנוסף, בכל המחקרים מוכח שצעירים מעורבים יותר בפשיעה. כאשר שני הדברים האלה מתלכדים ביחד, נוצר מצב שקהילה מסוימת מעורבת בפשיעה. זה היה בכל העליות".

ח"כ עומר בר לב. צילום: פלאש 90
"השוואה מטרידה ומזעזעת". ח"כ עומר בר לב. צילום: פלאש 90

לדבריו, "כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה טבעי". המפכ"ל הציג את הדרכים בהם הוא מתכוון לצמצם את תופעת "שיטור היתר" כלפי קהילה זו ולעבוד עם ראשיה בשיתוף פעולה.

דברי המפכ"ל עוררו סערה. חה"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני) אמר: "ההשוואה שעושה המפכ"ל בין קבוצות מהגרים בעולם לבין בני העדה האתיופית בישראל על פיה כדבריו "ידוע שבקרב קבוצות מהגרים הפשיעה רבה יותר" היא משהו בין מטריד למזעזע. משמעות ההשוואה היא שאכן המפכ"ל מאמין שקיימת פשיעה גבוהה יותר בקרב בני העדה האתיופית והבעיה איננה באלימות שוטרים כפי שקובע דוח פלמור".

באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה תקפו בחריפות את דברי אלשיך ודרשו את התפטרותו: "אנו דורשים את התפטרותו של המפכ"ל על התבטאות זו. לא ייתכן שאדם כזה יפקד על גוף כל כך חשוב שאמון על ביטחון האזרחים, ואם השר רואה ביוצאי אתיופיה חלק מאזרחי ישראל על אחריותו לדרוש את התפטרותו".

בנו של אלשיך: "דבריו הוצגו באופן ערוך ומגמתי"

במשטרה ביקשו להבהיר את דברי אלשייך: "למען הסר ספק, הדברים שנאמרו על ידי המפכ״ל (ולא צוטטו במדויק בתקשורת) אין ולא הייתה בהם כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה, אלא נאמרו מתוך גילוי לב שנועד לאפשר תיקון ושיפור הממשקים בין המשטרה והשוטרים ביניהם".

דבריו המלאים של מפכ"ל המשטרה רוני אלשייך בטקס לשכת עורכי הדין

לטענת המשטרה, "המפכ"ל הודה בגילוי לב כי לאחר בדיקה עצמית מעמיקה גילינו כי אכן ישנו שיטור יתר בכל הנוגע לממשק שבין שוטרים ליוצאי קהילת אתיופיה בישראל. לפיכך, אנו פועלים במספר מישורים ובראשם הקמנו צוות היגוי שפועל מזה כשנה ביחד עם מנהיגים מקרב הקהילה על מנת לגבש תהליכים שיובילו להבנה טובה יותר של צורכי הקהילה ולתאום עמדות".

"בתקשורת פורסם סרטון קצר, ערוך, מגמתי ומסלף", כתב איתן אלשיך, בן המפכ"ל בחשבון הפייסבוק שלו. "אי אפשר להבין לא נכון את הנאמר, אחרי שמקשיבים לתשובה המלאה. לצערי כל חברי הכנסת שלנו לא התביישו ללהג עוד לפני שראו את הסרטון המלא".

המפכ"ל שוחח עם ראשי קהילת יוצאי אתיופיה כדי להסביר את הדברים שצוטטו בצורה מסולפת. "זו הסיבה שהוא שוחח עם ראשי הקהילה עד שתיים בלילה. אחד אחרי השני. כדי לצרף אותם לאחד, להתחבר, ולא להיות שותפים למהלך האנרכיסטים שמשחקים בקהילה", הסביר הבן.

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן הדגיש : ״מפכ״ל המשטרה לא הצדיק את תופעת ״שיטור היתר״ כנגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה. הוא עשה בדיוק להיפך. הוא אמר באומץ שיש בעיה כזו ושהמשטרה מטפלת בה".

מגבה את המפכ"ל. השר ארדן והמפכ"ל אלשיך. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מגבה את המפכ"ל. השר ארדן והמפכ"ל אלשיך. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"כל תיאור אחר של דברי המפכ"ל או הסקת מסקנות לכיוון ההפוך אינו נכון ויוצר עיוות ותחושות קשות ללא כל הצדקה, בעיקר לאחר שהמשטרה הבהירה שוב את כוונת המפכ"ל בתשובתו", הוסיף ארדן, והדגיש כי "הישראלים יוצאי אתיופיה הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וחלק ממשטרת ישראל עצמה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20