חברות המים המינרליים משלמות למדינה עבור השימוש במים בהתאם לתעריף של תעשייה, כחצי אגורה לליטר בעת השאיבה. לעומת זאת המחיר שגובות החברות מהצרכנים על ליטר מים עומד על כ-5 שקלים, פי 1000 מעלותם. אלו הנתונים שפרסם מבקר המדינה בשנת 2013.

מתוך 'כלכלי בלילה' 4.12.16

אז מה קרה מאז? הדוחות הכספיים חברת המים עין גדי, מציגים בשנה החולפת רווחיות עצומה. הרווחיות הגולמית של החברה זינקה ב-13.8% והסתכמה בכ-53 מיליון שקל.

המחיר לבקבוק בודד של מים מינרליים בישראל – מהגבוהים בעולם.

screenshot_1

על מתווה הגז והרווחים שתקבל המדינה ממשאב הטבע הזה התנהלו תילי תילים של ויכוחים ודיונים, אבל על משאב המים שעולה לנו הרבה כסף, המדינה אפילו לא טורחת לגבות תשלום מחברות המים.  מנכ"לית עמותת צלול, מאיה יעקב, סיפרה בתכנית 'כלכלי בלילה' כי שמורת עין גדי התייבשה בעקבות השאיבות המרובות של מים מינרלים.

על חברת עין גדי ומחירי המים אמרה יעקב כי "הרווחים עולים כי הם לוקחים יותר כסף. כל הנושא של מים מינרליים הוא מצד אחד גזלה מהציבור, ומצד שני מהלך שיווקי מבריק של חברות המשקאות שמבינות שהציבור יותר ויותר רוצה מים כי זה המשקה הבריא ביותר לבני האדם". 

מחברת יפאורה נמסר בתגובה: "חברת עין גדי מים מינרלים, הנה חברה להפקה ושיווק של מים מינרלים הנמצאת בבעלות משותפת של קיבוץ עין גדי וחברת יפאורה. מפעל החברה פועל בקיבוץ והקיבוץ מתפרנס ממנו. חברת עין גדי מים מינרלים, המעסיקה עובדים מהפריפריה, פועלת בהתאם לחוק במדינת ישראל משלמת תעריף מים לתעשייה ומסים כחוק. בנוסף, חשוב לנו להדגיש כי, מוצרי עין גדי לא העלו מחיר כבר 14 שנים. דבר שלא קיים כמעט בישראל".

כלכלי בלילה

כלכלי בלילה