על רקע החשש מפני הסלמה בעקבות הכרזתו התקדימית של הנשיא טראמפ לפיה ירושלים היא בירת ישראל,  אירעו עימותים בין צה״ל לפלסטינים במספר מוקדים באיו״ש ובירושלים. הפלסטינים מדווחים על מספר פצועים רובם הגדול כתוצאה מאמצעים לפיזור הפגנות.

התפרעויות בהר הבית
התפרעויות בהר הבית

צה"ל נערך לעימותים מבעוד מועד. כוחות גדולים של מג"ב ומשטרה נפרסו משעות הבוקר ברחבי העיר העתיקה, בעיקר בשער שכם, בשער הפרחים, בשער האריות וברחובות הראשיים סביב העיר העתיקה.

עם תום התפילות החלו אלפים להפגין בעשרות מוקדים ביהודה ושומרון ובגבול רצועת עזה. על פי ההערכות צפויות ההפגנות לזלוג גם אל תוך הקו הירוק בעיקר לאזור המשולש.

בשעות האחרונות התפתחו הפרות סדר אלימות בכ-30 מוקדים ביהודה ושומרון ובעזה.

במרחב יהודה ושומרון הפגינו  כ-3000 פלסטינים אשר הבעירו צמיגים, השליכו בקבוקי תבערה וזרקו אבנים לעבר כוחות צה"ל ומג"ב. המוקדים המרכזיים בהם מתקיימות הפרות הסדר הם חסם שוטר, קבר רחל, אל ערוב, טול כרם, קלנדיה ובית אומר.

דובר צה"ל מסר כי כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי אזהרה לאוויר על מנת לפזר את ההתקהלויות. עד כה נעצרו 6 מפרי סדר ונפצעו כ-10.
ברצועת עזה הפגינו מאות פלסטינים ב-6 מוקדים לאורך הגדר במהלך הפרות הסדר האלימות כוח צה"ל ביצע ירי לעבר שני מסיתים מרכזיים ופצעו אותם.

הפרות סדר בחווארה הדרומית. צילום: דווידי בן ציון
הפרות סדר בחווארה הדרומית. צילום: דווידי בן ציון