יושב ראש הרשימה המשותפת, איימן עודה, נפגש עם שר הבריאות, יעקב ליצמן, וביקש ממנו לפעול למען טרפוד הצעת חוק תיקון-איסור שימוש במערכות כריזה (חוק המואזין) שאושר בוועדת השרים לענייני חקיקה ביום ראשון האחרון.

לאחר ששקל זאת וקיבל את אישור מועצת חכמי התורה, הגיש ליצמן ערר למזכירות הממשלה על הצעת חוק המואזין, בשל פגיעה אפשרית בצפירה המבשרת על כניסת השבת המונהגת בישראל מזה שנים באמצעות מערכות הכריזה בעוצמת הקול המותרת ובכפוף לכל דין.

משתפים פעולה נגד חוק המואזין. צילום פלאש 90
משתפים פעולה נגד חוק המואזין. צילום פלאש 90

השר ליצמן ציין כי הצעת החוק עלולה לפגוע בסטטוס קוו הקיים מזה שנים ועל כן בהתאם לחוק הוגש הערר לצורך קיום דיון נוסף טרם העלאת החוק להצבעה בכנסת.

משמעות הגשת הערר היא שייאלץ להתקיים דיון נוסף בהצעת החוק, אשר ידחה את העלתו להצבעה במליאת הכנסת.

ח"כים ערבים קוראים למרד בעקבות "חוק המואזין"

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) קורא למרד מצד האזרחים המוסלמים בעקבות הצעת החוק לאסור על בתי תפילה לקרוא למתפללים באמצעות מערכות כריזה ("חוק המואזין"). אמש (ב') התראיין בנושא חבר הכנסת אחמד טיבי לרשת "אלמיאדין" וקרא למרד: "אני אומר לפלסטינים שיעשו מרד נגד החוק הזה ומי שמאחורי החוק הזה – נתניהו. המטרה היא ירושלים".

"מכאן, מתחנת אל מיאדין, ומעל לכל במה, אני אומר ואני חוזר צריך שתהיה סרבנות ומרד נגד החוק הזה, שאף אחד לא יציית לחוק הזה. אני קורא לכל העם שלי שיסרבו לחוק הזה עד שהוא יגיע לקריאה שלישית בכנסת ויאשרו אותו". כך אמר בראיון ח"כ טיבי.

טיבי השווה בין קריאת המואזין בקולי קולות חמש פעמים ביום לבין הצפירה המודיעה על כניסת השבת: "גם לנו בימי שישי ושבת מפריעה הצפירה, גם אנחנו בחגים לא יכול לנסוע ביום כיפור בגללכם, אבל אנחנו לא מדברים על זה ולא מתנגדים".

יש לציין כי למרות טענות ההנהגה הערבית, לערוץ 20 הגיעו תלונות רבות של תושבים ערבים-ישראליים המתגוררים בערים מעורבות וסובלים בעצמם מרעש המואזין. התושבים מסבירים כי אין בידם לעשות או לקבול על התופעה, מכיוון שהם חוששים מתגובת המופתי המקומי, ולכן מבקשים את עזרת הציבור היהודי בעניין.

הפגנה מול ביתו של אריה דרעי

כזכור, במוצאי השבת שעברה התאספו מאות אזרחים בשכונת הר נוף בירושלים,  סמוך לביתו של אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים. המפגינים הביאו עמם מערכות כריזה והגברה שהשמיעו קולות מואזין. "אדוני השר אריה דרעי, כך אנחנו קמים כל בוקר" אמרו המפגינים, כשקולות מואזין קולניים מהדהדים ברקע.

המפגינים וה"מואזין" מתחת לביתו של שר הפנים

בכל הארץ, תושבי קו התפר הגרים סמוך לכפרים ערביים סובלים שנים רבות מכריזות המואזין בשעות הקטנות של הלילה.

זועבי: "הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך"

גם ח"כ חנין זועבי, חברת מהרשימה המשותפת, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20