מפת השריפות

מפת שריפות – נובמבר

מוזמנים להצטרף ולעדכן

בהמשך להנחיית המפכ"ל להקמת צוות מתכלל באח"מ שיוביל את נושא החקירות בנושא החשדות להצתת שריפות בכל רחבי הארץ. נעדכן כי בשעה זו במשטרת ישראל נחקרים 12 מעורבים בחשד להצתה והסתה לביצוע הצתה. אחד העצורים, בחור כבן 24, תושב רהט, נעצרבחשד שהעלה בדף הפייסבוק שלו, דברי הסתה. החשוד מובא כעת (ו') להארכת מעצר בבית המשפט בבאר שבע.

החקירה מגיעה על רקע הערכות שירותי הכבאות כי ההצתות בחיפה היו מכוונות. במקביל, השר לביטחון פנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לרכז מאמץ ברשתות החברתיות לאתר מסיתים להצתות ותומכים ולמצות את הדין.

עדכונים שוטפים

  • צפון: גליל גולן – שריפת יער הזורע. כרמיאל – תושבים פונו בכפר נחף והר חלוץ שבאזור כרמיאל בשל שריפה שפרצה באזור.  חיפה – בשלב זה הושגה שליטה על הזירות השונות, אך לא תתאפשר חזרה לבתים. חרשים – פונה מתושבים, השריפה מתפטשת אל עבר קו הבתים צוותי הכיבוי פרושים להגנה על היישוב.
    חדרה – שריפת קוצים בפרדס חנה כרכור. שריפת קוצים במי עמי. מכלא דמון, השוכן על הר הכרמל, מפונים 57 אנשי סגל ו-307 אסירים. האסירים יפונו לבתי הסוהר: קישון צלמון גלבוע והשרון.
  • מרכז: פתח תקווה – שריפת יער בחורשים, הופעל סיוע אווירי של 2 מטוסי כיבוי.
  • ירושלים: בית שמש – שריפת יער בנטף, הופעל סיוע אווירי של 12 מטוסי כיבוי. שער הגיא  בכניסה להר הרוח תצפיתנים זיהו ניסיון הצתה מאזור מערב אבו גוש. בית מאיר – התושבים מפונים. לוחמי האש נאבקים בלהבות ענק על קו הבתים, שכמה מהם נפגעו. עד כה לא דווח על נפגעים. חברת החשמל ניתקה את בתי היישוב מחשמל.
    השריפה ככל הנראה החלה לאחר ש-5 ערבים מנסים להצית את היער ע״י פצצת תאורה
  • יו"ש: בנימין – בוואדי הצפוני של דולב 2 מוקדי בעירה  מדובר בשטח קשה לגישה צוותים יורדים קרקעית לשטח. מומלץ לתושבים להתפנות.
  • דרום: שריפה בשני מוקדים בקרית גת באיזור מחלף הרכבות, תנועת הרכבות בעיר הופסקה.

Flightradar24.com – Live flight tracker! עקבו אחר מסלול הסופר טנקר

רה"מ: "כל דליקה שנגרמת מהצתה היא טרור"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע להערכת מצב וקיבל סקירות על השריפות, בחפ"ק אחוד של היכל הספורט רוממה בחיפה. שם הורה נתניהו לבדוק אפשרות להבאת מטוס ה'סופר-טנקר' (Supertanker) לארץ מארה"ב, כמו באסון הכרמל. מטוס הסופר-טנקר שנושא 95 טון חומר מעכב בערה יעשה את דרכו ארצה. "בלילה למטוסי הכיבוי אין יכולת פעולה. יש רק מטוס אחד עם יכולת כזו: הסופר-טנקר, ואני רוצה שנקבל אותו מארה"ב. זה ייקח יום", הסביר נתניהו.

 

בתום הערכת המצב בחיפה אמר שר הפנים אריה דרעי, כי כל מי שימצא מעורב בהצתה במזיד, הוא ישקול לפעול בהתאם לסמכותו לביטול כל מעמד שיש לו בישראל.

‏ראש הממשלה נתניהו בהערכת מצב עם הכוחות בשטח בגזרת חיפה
‏ראש הממשלה נתניהו בהערכת מצב עם הכוחות בשטח בגזרת חיפה

‏במקביל, 12 מטובים ומסוק ממדינות שכנות עושים את דרכם ארצה כתגבור אווירי. ישראל קיבלה אף את הצעת הרשות הפלסטינית לסיוע בכיבוי האש.

חיפה: נסיונות ההצתה נמשכים

אמש הושגה שליטה על השריפה בחיפה, כ-60 אלף תושבים תושבים פונו מבתיהם. 105 נפגעים במצב קל משאיפת עשן, אדם נוסף במצב בינוני. מטוסי הכיבוי סיימו את עבודתם עקב רדת הלילה. דובר שרות בתי הסוהר מדווח שתצפיתנים זיהו 3 מנסים להצית אזור מסוים הזעיקו את המשטרה שתפסה אותם ולקחה אותם לחקירה. מוקדם יותר דווח על מספר ניסיונות הצתה בעיר, כשתלמידי ישיבה עצרו ערבי בזמן שניסה להצית את העיר.

למרכז הרפואי לגליל בנהריה הובאה אישה בת 61 שהייתה מאושפזת בביה״ח פלימן בחיפה ופונתה משם בשל השריפה. היא הועברה להמשך טיפול באגף הפנימי במרכז הרפואי לגליל.  צוות המרכז הרפואי יהיה ערוך גם במהלך השעות הקרובות לאפשרות של הגעת נפגעים נוספים בתאום עם משרד הבריאות.

השריפה בחיפה. צילום: דותן שגב

על מנת למנוע סיכון חיים, המשטרה מבצעת פינוי של תושבים בשכונת רוממה בחיפה. תושבי הרחובות:  מרטין בובר, צוללת דקר, איינשטיין,מרכז חורב, רחוב הפרחים והנטקה מתבקשים להתפנות מיידית. במקום כוחות כיבוי רבים המנסים להשתלט על השריפה.

חדר פיקוד נפרס בהיכל הספורט רוממה. על פי הדיווחים האש אוחזת במספר בתים ולוחמי האש נאבקים בלהבות תחת רוחות עזות. חשש ללכודים.

בית החולים כרמל נערך במתכונת חירום . כוחות רפואה מתגברים את בית החולים וחדר המיון מפונה לקבלת נפגעים במידת הצורך. ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל- "חדר המיון ובית החולים על כל צוותי החירום מוכנים וערוכים לכל תרחיש". לביה״ח פונו שתי נשים במצב קל, בעקבות שאיפות עשן, מאזור השריפה ברחוב החשמל.

צוותי חברת החשמל בתאום המשטרה וכוחות הכיבוי חיברו את החשמל לשכונות: רמת חן, רמת אשכול ורוממה.

השריפה בחיפה. צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף
השריפה בחיפה. צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז חוף

סמוך ליישוב פורת התפתחה פרצה שריפת קוצים ללא שליטה. לפי דוברות המשטרה וכבאות מחוז מרכז, השריפה סמוכה לבתים. בשלב ראשוני, התקיים פינוי של בתים ממשק 7 עד למשק 12. הצוותים השתלטו על האש.

טלמון: השריפה נעצרה, הנזק נגרם

מתוך 'לפני כולם' עם ליטל שמש

נזכיר כי במהלך כל הלילה פעלו כוחות משטרה וכיבוי פונו מבתיהם 60 משפחות, לא היו נפגעים. כוחות משטרה וכיבוי ימשיכו לפעול בישוב עד להשגת שליטה מלאה. דלקה נוספת גם ביצהר שבשומרון ומתנדבים מתבקשים להגיע ולסייע להשתלט על האש.

טלמון אמש. צילום: אהוד אמיתון TPS
טלמון אמש. צילום: אהוד אמיתון TPS

שריפות באשקלון ובנצרת

צוותי כיבוי מתחנת אשקלון פועלים בשריפת בית ברחוב ניצנים באשקלון. בשלב זה הצוותים מזהים עשן מהדירה ופועלים לחדירה למבנה. כוחות מאשדוד קריית גת ושדרות בדרכם. חשש ללכודים.

נכון לשעה זו כל הצוותים של תחנה אזורית נצרת פועלים לכיבוי שריפות בשלושה מוקדים בשטחים פתוחים: מנשייה זבדה, זרזיר, נצרת. הצוותים פועלים למניעת התפשטות האש. כרגע אין סכנה לישובים הסמוכים ואין נפגעים.

 הציר לירושלים נשרף משני הכיוונים

מטוסי כיבוי הוזנקו והחלו לפעול במקום. ציבור הנהגים מתבקש שלא להגיע למקום ולנהוג בדרכים חלופיות. 40 צוותי כיבוי פועלים כעת בחזית אש גדולה שמתקדמת בחסות הרוחות העזות אל כיוון שער הגיא והישוב נווה אילן.

עד כה אין שליטה באש וקיים סיכון למתקנים של חברת החשמל ומקורות בשטח. כרגע אין איום על בתים ואין איום על כביש 1. בסביבות הצהריים מטוס כיבוי זר צפוי לכבות את האש במים.

נתניהו וארדן עם כוחות הכיבוי. צילום: לע"מ
נתניהו וארדן עם כוחות הכיבוי. צילום: לע"מ

לוחמי האש נלחמו כל הלילה בלהבות הענק בתוך היער בהגנה על חוות הר הרוח, נווה אילן, כביש 1, ומתקנים חיוניים של חברת חשמל וחברת מקורות. לוחמי האש בפיקודו של מפקד בית שמש טפסר ראובן יצחק הצליחו לבלום במאבק נחוש תוך כדי סיכון עצמי רב, את האש סביב כל המקומות הנ"ל. בעקבות שינוי כיוון הרוח, האש דילגה והתקרבה מאוד אל הישוב נווה אילן, ולוחמי האש נאבקים לבלום אותה בטרם תגיע לישוב.

כוחות הביטחון השיגו שליטה על השריפה שפרצה הבוקר בקיבוץ הראל.

מטוסי הסיוע הגיעו

מערך הסיוע האווירי המלא שהגיע ארצה כולל תגבור אווירי שבדרך לישראל: 12 מטוסים ומסוק 1, בהתפלגות: יוון 3 מטוסים, קפריסין 1 מטוס. שני מטוסים מטורקיה ומקרואטיה. שני מטוסים מאיטליה, בריטניה שולחת מסוק, רוסיה שני מטוסים הלילה. כמו כן, יגיעו גם מטוסים מאזרבייג'ן ואוקראינה. גם מהרשות הפלסטינית הגיע סיוע בדמות 4 כבאיות. מתאם הפעולות בשטחים אחראי לחבירתן לכוחות הכיבוי ברחבי הארץ.

המטוסים שיגיעו כדי לסייע לישראל להתמודד עם גל השריפות שמתרחש במזג אוויר של יובש קיצוני הם גדולים יחסית, כך שיוכלו לטוס מעל אזורי השריפה ולהתמודד גם עם רוחות עזות, ובנוסף הם יכולים לשאת כמות גדולה יחסית של חומרים מעכבי בעירה.

מטוס כיבוי שנחת הבוקר בישראל. צילום: דוברות המשטרה
מטוס כיבוי שנחת הבוקר בישראל. צילום: דוברות המשטרה

מזג האוויר היום יוסיף להיות נפיץ מבחינת דליקות. מחברת "מטאו-טק" נמסר כי ינשבו רוחות מזרחיות חזקות בכל רחבי הארץ, ישרור יובש קיצוני וייעשה אביך. עוד נמסר כי ייתכנו סופות חול.

המשרד להגנת הסביבה מזהיר מפני זיהום אוויר חמור כתוצאה מהשריפה בחיפה

השריפה המשתוללת בחיפה גורמת לעשן כבד מעל אזור המגורים. המשרד ממליץ לציבור המתגורר באזור, העשוי להיחשף לעשן השריפה ושאנשי כיבוי והצלה לא ביקשו ממנו להתפנות – להסתגר בבתים ולסגור את פתחי האוורור. הציבור מתבקש להישמע להוראות כוחות ההצלה.

כמו כן, מזהירים במשרד להגנת הסביבה גם על זיהום אוויר חמור כתוצאה מהשריפה במועצה אזורית מגידו. המשרד ממליץ לפנות את קיבוץ עין השופט. השריפה המשתוללת ברמות מנשה בסמוך לעין השופט גורמת לעשן כבד מעל קיבוץ עין השופט. המשרד להגנת הסביבה ממליץ למשטרה לפנות את הקיבוץ בגלל ריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים עדינים. ריכוזים גבוהים של חלקיקי שריפה עלולים לגרום לקוצר נשימה, להחרפת מחלת לב וכלי דם ולפגיעה בבריאות ובמיוחד לאוכלוסיות בסיכון: חולי לב וכלי דם, חולי ריאות, קשישים, ילדים ונשים בהריון.

הציבור מתבקש להישמע להוראות כוחות ההצלה.

‏השריפה באזור כרמיאל, בין נחף לסג'ור. צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
‏השריפה באזור כרמיאל, בין נחף לסג'ור. צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז צפון
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20