בשבוע שעבר הכריז העיתונאי היהודי- אמריקאי, ג'פרי גולדברג, כי הוא מקפיא את מינויו לעיתון הבינלאומי של "הארץ", זאת לאחר שלטענתו ניאו-נאצים משתמשים בתכני העיתון כחומר תעמולה נגד ישראל. בשיחה עם אתר "וואלה ברנז'ה" שהתפרסמה היום הוא אומר כי הוא עומד מאחורי דבריו.

הפטריוטים מדברים על "הארץ"
"צייצתי בטוויטר את ההרגשה שלי בנוגע לכותרת שראיתי ב'הארץ'. אני מרגיש מותש מהעיתון הזה, והגיע הזמן שאקח הפסקה מקריאתו", מספר גולדברג.

"מה שצייצתי אינו ביקורת כלפי ישראל, אני מבקר ללא הרף את המדיניות הישראלית בנוגע לכיבוש, ההתנחלויות, טיפול במיעוטים וכו'. הציוץ שלי בשבוע שעבר נוגע לעיתון שמפרסם כותבים המתנגדים לעצם קיומה של מדינת ישראל. לי זה נראה אקט מטורף", הסביר.

גולדברג נשאל האם הוא ממליץ להפסיק לקרוא רק את הגרסה האנגלית של העיתון, שלטענת רבים היא קיצונית מהגרסה שמודפסת בעברית. הוא השיב: "אני לא ממליץ על כלום לישראלים, גם באשר לקוראי אנגלית – פחות מעניין אותי אם יקראו או לא יקראו את 'הארץ'. זאת הייתה בסך הכל התייחסות לתחושה שלי, באמצעות ציוץ בטוויטר, והתסכול האישי שאני מרגיש כלפי העיתון".

גולדברג נשאל אם נתקל בעיוותים בפרסומי העיתון והשיב:"אני רואה ב'הארץ', מלבד כתבות טובות ודעות מעניינות, מאמרי דעות ומערכת שבאופן קבוע מתארים את ישראל כ'מרשעת', במילותיו של גדעון לוי, ובגיבוי של עמוס שוקן. אני מסוגל לקרוא דברים אנטישמיים ואנטי ישראלים כאלה באתרים אחרים – ממש אין צורך באתר ישראלי בשביל זה".

'עיתונים ליברלים מגבילים דעות כל הזמן'

למרות הביקורת הקשה הוא מבקש ללמד גם סנגוריה: "להארץ' יש כתבות הנוגעות בנושאים רציניים והכתבים שם עושים עבודה רצינית".לטענתו, "לעתים יש שם הטיה פוליטית משמעותית בכתבות בעיתון, אבל יש המון הטיות פוליטיות בהרבה מהעיתונים הישראלים. ובניגוד ל'ישראל היום', שהוא מתקרב יותר לעלון מפלגה , הכתבות ב'הארץ' מנסות לחתור לאמת הלא פשוטה".

"עיתונים ליברלים במדינות דמוקרטיות מגבילים את הדעות שמפורסמות בהם כל הזמן", אומר גולדברג. "הניו יורק טיימס לא מפרסם מאמרים המכנים את ישראל 'מרושעת', וגם לא מפרסמים מאמרי דעה המכחישים את השואה, או כתבות המייצרות דמוניזציה כלפי מדינות או קבוצות אתניות שונות או קבוצות דתיות".

לדבריו, "בסוף, מי שמשתמש במאמרי דעה מהסוג הזה שמתפרסמים ב'הארץ' בתדירות גבוהה, הם אנשים שרוצים להרוס את ישראל – והמאמרים האלה עוזרים להם להשיג את מטרתם. כאשר עיתון ישראלי מעלה טיעון שישראל באופן מהותי היא מדינה מרשעת – הוא משרת את אלה שמחפשים להשמיד את ישראל".

תראה, כשניאו נאצים מפנים אליי קישורים למאמרים ב"הארץ" שמכריזים על ישראל כמדינת רשע, אני מתכוון לקחת הפסקה, סליחה.
"תראה, כשניאו נאצים מפנים אליי קישורים למאמרים ב"הארץ" אני מתכוון לקחת הפסקה" גולדברג

בדיון שהתקיים בטוויטר בשבוע שעבר, בין העיתונאי מ"אטלנטיק", ג'פרי מארק גולדברג, לבין מו"ל עיתון "הארץ" עמוס שוקן, הודיע לו גולדברג כי הוא קרוב להתנתקות מהעיתון. אמירתו זו באה בעקבות כתבה שפורסמה במהדורה האנגלית של העיתון ובה מסבירים שני פרופסורים אמריקאים במאמר כמעט אנטישמי, מדוע הם כבר אינם "ציונים".

עמוס שוקן ענה לגולדברג כי הוא אינו מסכים עם הכתבה שכתבו הפרופסורים משום שזו מתעלמת מההסטוריה היהודית. בכל זאת ראה לנכון לפרסם את הכתבה משום שכשלישראל יש כאלה בעיות בקמפוסים בארצות הברית "כיצד ניתן להתעלם מזה?" לדבריו.

תגובתו של גולדברג לדברים לא אחרה לבוא והוא ענה כי אם יש בעיה כל כך חמורה עם הקמפוסים בארה"ב היא בגלל מאמרי דעה כמו שפורסמו בעיתון "הארץ" באנגלית. "עמוס, מה שאתה לא מבין זה שחלק מהבעיה בקמפוסים, נוצרה ע"י זבל כזה".

גולדברג גם כתב בהתכתבות זו בטוויטר כי בעיתון "יש גם הרבה עיתונות טובה, אבל היא מוקפת בדברים מטורפים".

עוד כתב גולדברג "תראה, כשניאו נאצים מפנים אליי קישורים באימייל למאמרי דעה ב"הארץ" שמכריזים על ישראל כמדינת רשע, אני מתכוון לקחת הפסקה, סליחה".

רק לאחרונה יצא מאמר שנאה בעיתון "הארץ" של העיתונאי גדעון לוי שקרא למדינת ישראל "מדינת רשע".

ג'פרי מארק גולדברג הוא עיתונאי, פרשן וסופר יהודי אמריקאי אשר כותב עבור העיתון האמריקאי "אטלנטיק" בענייני חוץ, ומתמחה בעיקר בענייני המזרח התיכון ואפריקה. נחשב לבעל מקורות אמינים בבית הלבן.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20