במהלך סיור שערך ביום שישי האחרון לפעילי ליכוד תושבי הבירה, התגאה ראש עיריית ירושלים וחבר ליכוד בעצמו, ניר ברקת, כי תושבי עירו מרבים לחתור למגע מול מחבלים, לעומת תושבי ערים אחרות. כך דווח הערב בחדשות ערוץ 2.

ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל
"בירושלים יש ערבות הדדית". ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. צילום: יונתן זינדל

ברקת, העורך מזה מספר שבועות סיורים למובילי דעת קהל, אנשי ציבור, ראשי ארגונים ופעילי ליכוד אמר בהקלטה שהגיעה לידי חדשות 2 כי "יש לעתים מקומות אחרים שבהם אנשים רצים מהאירוע, וכאן אנשים רצים אל האירוע. זו הסיבה שאירוע טרור ממוצע בירושלים מסתיים תוך פחות מ-60 שניות".

"אנחנו פוקחים עיניים כל הזמן", הוסיף ראש העיר הגאה, "יש פה ערבות הדדית מאוד גדולה בירושלים, וכשיש אירוע טרור – אתם תראו אנשים רצים אל האירוע".

בנוסף, סיפר ברקת כיצד סייע למיגור הטרור ממזרח ירושלים יחד עם רה"מ וכוחות הביטחון, והעריך כי גל הטרור מאחורינו וכי ירושלים שקטה יחסית.

נזכיר כי ברקת בעצמו סייע בהשתלטות על מחבל בפברואר 2015, לאחר שהמחבל דקר צעיר חרדי בכיכר צה"ל הסמוכה לבניין העירייה. ראש העיר שהיה במקרה באזור, השתלט על המחבל יחד עם מאבטחיו וסיפר: "נסעתי עם הרכב סמוך לככר צה"ל כשפתאום הצוות שלי ראה בסמוך אלינו את מחבל עם סכין, קפצתי יחד עם המאבטח שלי מיד מהאוטו, הוא שלף עליו את הנשק ותפסנו יחד את המחבל עד להגעת המשטרה, ומיד טיפלנו בפצוע שלשמחתנו נפצע קל".

רכבל בעיר העתיקה: "להראות לעולם מי בעל הבית בירושלים"

בסיור דומה שערך לפני כחודש לפעילי ליכוד, תיאר ברקת את חזונו לעיר העתיקה וסיפר על מיזם הרכבל שיחבר בין חלקי העיר : "(המיזם) יאפשר להגיע לירושלים העתיקה והקדושה בלי רכב, בלי אוטובוסים. מה שאתם רואים היום זה לא איך שירושלים תיראה מחר. (אני רוצה) להביא עשרה מיליון תיירים שכולם יגיעו למקומות האלו, בלי התשתית של רכבות, רכבלים, רכבת מהירה, מלונאות וכו' לא נוכל לחוות את החוויה המיוחדת הזו. בשביל להביא את העולם הרחב, בשביל להבין מי באמת בעל הבית של העיר הזו, כל התשתית הזו מיועדת לזה".

דיון הפטריוטים בנושא תכנוניו של ברקת לעיר הבירה

לפי פרסומי עבר, בכוונת העירייה להקים ארבע תחנות עגינה לרכבל: באזור תחנת הרכבת הראשונה, ליד תיאטרון החאן; במתחם קדם שבמעלה כפר השילוח(סילוואן), השייך לעמותת הימין אלע"ד; ליד מלון שבע הקשתות שבהר הזיתים; וליד כנסיות גת שמנים, לא הרחק משער האריות.

לפי דברי ברקת, שתיים מחמש התחנות יוקמו באתר עיר דוד שבניהולה של אלע"ד. לפי התכנון, התחנה במתחם קדם היא החשובה ביותר במיזם ואליה יתחברו רכבלים שייצאו משלושה כיוונים שונים – הר הזיתים, גת שמנים ובריכת השילוח.

ברקת אמר בסיור כי ישנו קשר הדוק בין הצרכים הכלכליים והתיירותיים של המיזם ובין המטרה האידיאולוגית שלו – לחבר את אנשי ההווה אל העבר של ירושלים.

תכנוני ברקת לעתיד ירושלים. באדיבות: דוברות ניר ברקת

"אני רוצה לאפשר ליהודים וללא יהודים לשחזר את החוויה הזו. מי שירצה לטבול (בבריכת השילוח) ולעלות למעלה לכיוון חוויית הר הבית, מי שעושה את זה יודע בדיוק מי בעל הבית של העיר הזו".

לדבריו, "כשמגיעים לחוויה הזו (הסיור באתרים היהודיים ההיסטוריים), גם אנשי שמאל מתבלבלים לגמרי, כי הם מבינים שזה אמיתי והחיבורים שלנו לירושלים קשורים בקשר בלתי נפרם לעולם. לחוויה הזו צריך לייצר גם אמצעי תחבורה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20