ראש עיריית ירושלים ניר ברקת מזהיר כי אם עמונה תפונה, הוא 'ייאלץ' לאכוף את החוק גם לגבי בנייה ערבית בלתי חוקית בעיר הבירה. בראיון לתכניתו של שרון גל "לפני כולם", אומר ברקת כי הוא פועל באופן שווה ליהודים ולערבים.

הסדרה או פינוי: בין עמונה לירושלים. מתוך 'לפני כולם עם שרון גל'

"כשאני פועל כראש עיר בהחלטה ערכית של 'דין אחד לכולם' בהנחיה של היועמ"ש לירושלים, עם כל הקושי שבעניין, ואני לא אוהב את הסיטואציה שנקלענו אליה, לא בעמונה ולא בירושלים, אני תקווה שהמחוקק יסדיר את זה ויחזור לבג"ץ ויאמר לו 'הנה חוק חדש' בתקווה שהחוק פותר את הבעיה ומאפשר הסדרה אני תקווה שזה יהיה. אחרת אני אומר יש לזה החלטות מרחיקות לכת בירושלים , לצערי הרב".

לדברי ראש עיריית ירושלים, "להחלטת בג"ץ לשלול אפשרות של הסדרה ממבנים שנמצאים לא בבעלות האנשים שגרים בהם יש החלטות רוחב משמעותיות בירושלים".

ברקת סיפר כי מוקדם יותר השבוע יועצו המשפטי ביקש להפסיק את דחיית ההריסה בנוגע ל-14 מבנים בשכונת בית חנינא בירושלים: "רק השבוע ביקש היועמ"ש לעירייה מביהמ"ש על 14 מבנים של כ-40 משפחות בבית חנינא בירושלים להפסיק להם את הארכה שהם קיבלו להסדרה לבקשת האפוטרופוס של מדינת ישראל, ולבקש לממש את הצווים. באנלוגיה, תמונת מראה למה שקורה בעמונה".

"כשמדובר על תכנון ובנייה זה במידה מסוימת מנותק מהבעלות", הסביר ברקת. לדבריו, "ביהמ"ש קבע שלא במנותק מהבעלות, איפה שיש בעלות שלא של האדם שגר לא ניתן להכשיר. זה שינוי מסוים. לפסיקה של בג"ץ יש השלכות רוחב על ההתנהלות שלנו ואנחנו מחוייבים ליישר קו, שכן דין אחד יש ליהודים ולערבים".

"כל הערכאות הנמוכות מבג"ץ מיישרות איתו קו וכולם חייבים לפעול בהתאם. גם בערכאות יותר נמוכות, אני מניח, כשגופים פורמליים של המדינה מבקשים לבטל את הזמן שניתן להסדרה כי לא ניתן להסדיר, אני מניח ומקווה שביהמ"ש יכבד את הבקשה".

"נכון להיום בבדיקה ראשונית קיבלנו  פניה מהאפוטרופוס על 14 מבנים. אני מניח שיש עוד מספר לא מבוטל בקנה. "השבוע היועמ"ש פנה לביהמ"ש וביקש על אותם המבנים שהאפוטרופוס ביקש אשר בבעלות יהודית, לעצור את תהליך ההסדרה בחסות ביהמ"ש ולממש את הצווים כפי שבג"ץ מחייב אותנו".

"אני לא מכיר את כל הפרטים הקטנים בתוך התיקים אני יודע שמתקיים הליך משפטי. יש כבר פסקי דין למימוש הריסה, רק ניתנו להם ע"י בתי המשפט אורכות להסדרה. זה כבר לא ניתן לעשות לפי החלטת בג"ץ בעמונה".

ברקת, שבאחרונה הצטרף למפלגת הליכוד, נשאל גם אם תמיכתו הפומבית בעמונה אינה אלא תוצר של לחצים פוליטיים פנים-מפלגתיים והכחיש את הדברים.  "לא עשיתי סקר אם זה טוב או לא טוב פוליטית. הביאו לידיעתי את הנושא הזה היועצים המשפטיים של עיריית ירושלים. אני מסכים שיש כאן אתגר מאוד מאוד גדול של המערכת המבצעת אני תקווה שהמחוקק יפתור את הבעיה".

לפני כולם

לפני כולם