השופטים דחו את בקשת אלאור אזריה לעיכוב ביצוע העונש והוא יחל לרצות את עונש המאסר מחר (ד') בשעה 10:00 בכלא 4 בבסיס צריפין. השופט פייליס אמר כי ההחלטה תועבר לשני הצדדים לאחר שבמהלך הבוקר שמע את טיעוני התביעה והסנגוריה ביחס לבקשה. תומכיו של אלאור נערכים להפגנות תמיכה בו מחר מחוץ לביתו ברמלה.

מתוך הפטריוטים, א-ה בשעה 22:00

תומכיו של אלאור נערכים למחר

השופט הדגיש כי "כל עוד לא נתנה החלטה אחרת, עומדת בעינה החלטת ביה"ד לערעורים לגבי מועד התייצבות". במהלך הדיון טען סנגורו של לוחם כפיר, עו"ד שפטל, כי לאור הנסיבות הייחודיות של הפרשה, ראוי לעכב את ביצוע גזר הדין, עד להחלטת הרמטכ"ל באשר להמתקת העונש. בתביעה טענו מנגד כי אין מקום לבקש דחייה של העונש, אם לא הוגש ערעור לבג"צ. בתום הדיון, הביע אביו של אלאור, צ'רלי אמון מוחלט בפרקליטים, "אנחנו מאוחדים ומגיעים להחלטות ביחד – מה שפורסם בתקשורת הוא שקר".

"מעולם בית דין נכבד זה, או ערכאה נמוכה יותר לא פסקו אם אפשר וראוי בנסיבות מיוחדות וקיצוניות לדחות עיכוב ביצוע מאסר עד למתן החלטה של הרמטכ"ל", אמר הבוקר עו"ד יורם שפטל, סנגורו של לוחם כפיר אלאור אזריה במהלך הדיון על בקשתו לדחות את כניסתו לכלא.  "זו הסוגיה ואין החלטה של אף בית דין צבאי, וכל הניסיונות לעשות היקשים מאמרות אגב לא ישנו את העובדה", הוסיף.

אלאור אזריה ומשפחתו בבית המשפט - החלטה על דחיית כניסתו לכלא. צילום: מרב לרנר - ערוץ 20
אלאור אזריה ומשפחתו בבית המשפט, הבוקר. צילום: מרב לרנר – ערוץ 20

כידוע, אזריה הורשע בהריגת מחבל ונידון לשנת וחצי מאסר בפועל,אך ביקש  לדחות את ביצוע עונשו – עד לקבלת תשובה מהרמטכ"ל גדי איזנקוט.  לאחר שדחו שופטי בית הדין הצבאי לערעורים את בקשת אזריה לבטל את העונש שניתן לו, איזנקוט אמר כי ישקול בכובד ראש בקשת הקלה מצידו של אזריה.

הדיון נסוב סביב השאלה מהו פסק דין חלוט. פסק דין חלוט כמשמעותו בחוק אומר שלא ניתן להגיש עליו עוד ערעור. עו"ד שפטל טען מחד כי "יש לנו כאן חלל משפטי מובהק מבחינת פרשנות המושג "פס"ד חלוט". כאשר מודיע המערער שערעורו נדחה שאין בדעתו לנקוט בהליך משפטי כלשהו – פס"ד הופך לחלוט כיוון שלא ניתן להגיש עליו הליך נוסף כלשהו. אלאור הצהיר שלוש פעמים כי לא יגיש בקשת רשות ערעור לעליון: בפומבי לכל עם ישראל, לרמטכ"ל ולביה"ד הנכבד זה. את ההצהרות הוא מסר ביום ד' שעבר, ואז פסק הדין הפך באופן מוחלט לחלוט".

מנגד טען עו"ד ויסמן מטעם הפרקליטות הצבאית כי אלאור לא יכול לחלוט את פסק הדין בעצמו אלא צריך לפנות ללשון החוק שמסביר מתי פס"ד הופך לחלוט: "החוק קובע בצורה מפורשת מתי פסק דין חלוט וזה אם לא הוגשה בקשת רשות ערעור עד חלוף התקופה להגשה" – ומשכך פסק הדין לטענת ויסמן ייעשה חלוט רק ביום 07/09/17 – ורק לאחר שפסק הדין יהפך לחלוט יוכל הרמטכ"ל לשקול את המתקת העונש".

בנוסף הוסיף כבוד השופט פייליס כי בקשת רשות הערעור הינה לשני הצדדים ומשכך גם לפרקליטות הצבאית עומדת הזכות לבקשת רשות ערעור עד לתום המועד הקבוע בחוק.

צ'רלי אזריה בתום הדיון. צילום: אור הלר 

"אלאור לא צריך להיכנס בשערי הכלא וזה רצונם של מינימום 80 אחוז מהאוכלוסייה", אמר שפטל בפתח דבריו, והוסיף, "אין מקרה מובהק יותר מאשר להיענות לבקשה דחיית ביצוע של 21 יום שזה המועד המירבי, הכי מאוחר שבו על הרמטכ"ל להחליט בבקשה כי החוק קובע 30 ימים". הוסיף שפטל. בהמשך דבריו הוסיף הסנגור, כי נסיבות המקרה של אזריה הן "יוצאות דופן וחסרות תקדים בסוגיית ההקלה מקום המדינה".

בנוסף התייחס סנגורו של אלאור, עו"ד שפטל, גם לזמן פרסום הודעתו של הרמטכ"ל שאלאור יפנה אליו בבקשה להקלה בעונש – שנעשה לטענת עו"ד שפטל תוך כדי הכרעת הדין בערעור: "מקום המדינה ומאז יסודו של צה"ל לא היה מקרה שתוך כדי הקראתה של הכרעת הדין, אם כי בשלב שהיה ברור שהערעור נדחה, מפרסם הרמטכ"ל הודעה שאומרת שתם ההליך המשפטי ואם המערער אלאור יפנה אליו בבקשה להקלה בעונש היא תשקל ברצינות".

מנגד התובע הצבאי נדב ויסמן, המייצג את התביעה המתנגדת לדחיית העונש אמר: "הפרסום שנעשה ע"י הרמטכ"ל בנושא היה אחרי שביה"ד קם מכסאו. עו"ד שפטל יוצק תוכן לא נכון בהודעה, אין בה בסיס להסתמכות ואני אומר את זה עכשיו כשפס"ד לא חלוט". עוד הוסיף: "אם הוא רוצה לבקש רשות ערעור שיבקש, רוצה הקלה – שיפנה למסלול המתקה אחרי שהפס"ד חלוט". בהמשך אמר ויסמן: "התבקשה ארכה לעיכוב ביצוע להגשת הליך בעליון, משעה שאין הליך בעליון אין הצדקה גם לעיכוב שניתן משום בחינה".

בתום הדיון העניק אביו של אלאור, צ'רלי אזריה הצהרה לכלי התקשורת והבהיר כי היחסים בין המשפחה לפרקליטים תקינים והביע את הערכתו למאמציהם. "אלו יחסים של בני משפחה, אנחנו מאוחדים ואנחנו מגעים לכל החלטה ביחד", אמר. "מה שפורסם באמצעי התקשורת הוא שקר כפי שהרבה דברים שקריים מפורסמים בתקשורת", התייחס אזריה לטענות על חילוקי דעות בין המשפחה לפרקליטים. "מר שפטל יכול להחליף את שמו למשפחת אזריה", הוסיף  – "הוא נכנס לשבט".

צ'רלי אזריה ועו"ד יורם שפטל בבית המשפט - החלטה על דחיית כנסתו לכלא של אלאור. צילום: מרב לרנר - ערוץ 20
צ'רלי אזריה ועו"ד יורם שפטל. צילום: מרב לרנר – ערוץ 20

אמש, בראיון ל"לפני כולם" הסביר סנגורו של אזריה, עו"ד יורם שפטל, כי הליך ההקלה בעונש הוא חלק בלתי נפרד מההליך הפלילי ויש למצות את ההליך עד תומו ולכן יש לקבל את הבקשה לעיכוב ביצוע עד למתן החלטתו של הרמטכ"ל.

"הליך ההקלה בעונש הוא חלק בלתי נפרד בניגוד לעניין האזרחי,הוא חלק בלתי נפרד מההליך הפלילי הצבאי והוא גם קוצב בזמן של 30 יום את המועד שבו הרמטכ"ל חייב לקבל את ההחלטה ולכן אנחנו אומרים שכשם שביה"ד עד כה דוחה כבר כחצי שנה את ביצוע עונש המאסר כדי לתת להליך הצבאי הפלילי למצות את עצמו והוא עדיין לא מיצה את עצמו כי הרמטכ"ל לא אמר את דברו עדיין, אם כי פנו אליו, לכן אנחנו אומרים שצריך ללכת באותו הקו שהמערכת הצבאית הולכת עד עכשיו, קרי לתת לאלאור לא להתחיל את ריצוי עונש המאסר עד שההליך הפלילי ימוצה לחלוטין".

בהמשך הראיון מספר עו"ד שפטל על מצבו ותחושותיו של אלאור מאז קבלת פסק הדין בערעור: "התחושות קשות ביותר מיום מתן פסק הדין בערעור, אבל זה סה"כ צפוי, עדיין מקווים שביה"ד יענה לבקשה ואז הוא לא יצטרך להתייצב ביום ד' הקרוב לכלא אבל מבחינה נפשית אכן מיום מתן פס"ד עושים את ההכנות המתאימות לכך".

תשובה לתגובת התביעה 1

במכתב שהגיש היום שפטל, דחה את טענות התביעה לפיהן יש לדחות את בקשת אזריה, שכן לדבריו, "פסק דין שחה ערעור בזכות שהגיש, יש לראות בה ככזו שפסק הדין שבו מדובר נעשה חלוט", ובכך דחה את דרישת התביעה להמתין בטרם פסק הדין של ביה"ד הצבאי לחלוט.

תשובה לתגובת התביעה 2

תשובה לתגובת התביעה 3

הבוקר הודיעה התביעה הצבאית לבית הדין הצבאי כי היא מתנגדת לבקשת אלאור אזריה לעכב את מועד תחילת ריצוי עונש המאסר בן 18 החודשים שהוטל עליו. "מי שביצע מעשה חמור מן הדין שירצה את עונשו באופן מיידי", נכתב בהודעה לבית המשפט. בהודעה נאמר עוד כי היענות לבקשתו של אזריה תהיה בבחינת "אפליית חיילים אחרים ופגיעה במשמעת הצבאית". אזריה, לפיכך, צפוי להיכנס לכלא ביום רביעי הקרוב.

"לו ידעתי שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה לא הייתי יורה בו"

בבקשה שהגיש לרמטכ"ל איזנקוט  אזריה הביע חרטה על ביצוע הירי שלאחר פיגוע הדקירה וכתב: "לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו".

הזכיר אזריה את מצבם הרפואי של הוריו צ'רלי ואושרה. "עקב האירוע אבי לקה בשבץ מוחי ואיבד את הכושר לעמוד וללכת וכעבור שיקום ארוך וכאוב הצליחו להעמידו על הרגליים ואף ללכת עם הגבלות. אמי הגיעה לתת משקל ומטופלת בכדורי שינה". אזריה סיכם, "משפחתי התפרקה, כולם כואבים ולא מצליחים לחזור לשגרה עקב המצב".

כזכור, בשבוע שעבר החליט לוחם כפיר לשעבר שהורשע בהריגה לוותר על אפשרות לערער לבית המשפט העליון, זאת לאחר שערעורו הקודם נדחה ע"י בית הדין הצבאי לערעורים. משמעות ההחלטה היא שהשבוע הוא יתייצב בשעה 10 בבוקר בבית הכלא הצבאי כלא 4 ויחל לרצות את עונשו.

בבקשה שהגיש לרמטכ"ל איזנקוט הביע אזריה חרטה על ביצוע הירי שלאחר פיגוע הדקירה וכתב: "לו ידעתי מראש את אשר התברר בדיעבד, כלומר שעל גופו של המחבל לא היה מטען חבלה, לא הייתי יורה בו".

מרב לרנר

מרב לרנר