רגע השיא של הישיבה המיוחדת שנערכה בשבוע שעבר בקונגרס האמריקני היה כאשר חבר הקונגרס מאוהיו, ג'ימס ג'ורדן, הכריז בקול תרועה:"בואו נעשה את זה. בואו נעביר את השגרירות לירושלים".

תשאר במקומה? שגרירות ארה"ב בת"א. צילום: Krokodyl
תשאר במקומה? שגרירות ארה"ב בת"א. צילום: Krokodyl

הקריאה הזאת, בשיאו של הדיון בסוגיה הרגישה, הביא למחיאות כפיים סוערות מצד יתר חברי הקונגרס החברים בוועדה המיוחדת ושאר המשתתפים בדיון. תיעוד וידיאו מתוך הישיבה החשובה הזאת יפורסם הערב בתוכנית "לפני כולם" בערוץ 20.

בתום הדיון אמורים חברי הקונגרס להעביר את המלצתם לנשיא טראמפ, שאמור להכריע סופית בעניין העברת השגרירות האמריקנית מרחוב הירקון בתל אביב לירושלים. בדיון עצמו עלו גם החששות מפני הסלמה אזורית כתוצאה מהצעד מעורר המחלוקת הזה. בין היתר, דנו חברי הועדה ברגישות מפני תגובה פלסטינית שעלולה להתרחב גם למדינות ערביות מתונות דוגמת ירדן שמתנגדות נמרצות למהלך הזה.

הנציג הישראלי בדיון היה השגריר לשעבר ד"ר דורי גולד, כיום נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה. הוא טען שיש להעביר את השגרירות לירושלים: "מישהו צריך להבין זאת – ירושלים הייתה ותמיד תהיה בירת ישראל. העברת השגרירות רק תחזק את העניין ותיתן אפשרות להתקדמות מדינית".

מהדיון עולה ששגרירות ארה"ב בישראל היא השגרירות האמריקנית היחידה מבין כ – 180 שגרירויות שאינה ממוקמת בעיר הבירה של המדינה. שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר, ג'ון בולטון, ידיד אמת של ישראל, הסכים גם הוא עם ההצעה להעביר את השגרירות אמר שהחוק בעניין זה עבר כבר בשנת 1995 וכי הסנאט כבר אישר את התקציב עבור העברת השגרירות. כעת נותר רק להמתין להחלטתו הסופית של הנשיא האמריקני, שבינתיים מתמהמהת – אולי בשל רצונו לחדש את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בתחילת 2018.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20