סערת "בצלאל" נמשכת. מתוך "לפני כולם" עם דנה סומברג

לא הסתה: כך קבעה חקירת המשטרה בנושא כרזת המחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו. מחקירתה של הסטודנטית עלה כי הכנת המיצג נעשתה בתמימות, ולא עמדה מאחוריו שום כוונת זדון. עם זאת, הבהירו, ההחלטה הסופית תתקבל על ידי היועמ"ש שהורה אתמול על פתיחת חקירה.

היום פנה עורך דינה של הסטודנטית, עו"ד רמי עותמאן, ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד מי ששינה את העבודה והוסיף לה את תמונתו של יצחק רבין. לדבריו, מי שהוסיף את התמונה של רבין הסיט את העבודה מכוונתה המקורית וגרם לה להיראות כאילו היא מסיתה נגד ראש הממשלה.

תמונת ראש הממשלה והחבל
תמונת ראש הממשלה והחבל

"הסטודנטית בחרה בדימוי מתוך מערכת הבחירות של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, שכלל את דמותו עם הכיתוב hope (תקווה). הסטודנטית ביצעה שינוי טרמינולוגי וכתבה במקום זאת rope (חבל), מאחר שלטענתה המסר שממשלת ישראל משדרת כיום הוא חנק לתקווה ולשלום — בניגוד למסר התקווה שהיה לאובמה", כתב עותמאן. "הסטודנטית נדהמה לגלות כי אדם אחר שתל כרזה של רבין עם הכיתוב בוגד, ומתחת אף נכתב 'קוראים לזה הסתה' על המיצב שלה. שתילת הכרזה על עבודתה של הסטודנטית הוא שגרם להוצאת המיצב מהקשרו המקורי וגרם למהומה התקשותית נגדה. הוצאת הדבר מחוץ למרכז האקדמי במתכוון התפרש כהסתה (…) ונועד לעוות את האמת ולשדר מסר אחר מזה שחשבה עליו הסטודנטית".

איגוד הסטודנטים מגבה את הסטודנטית

בתוך כך, איגוד הסטודנטים בבצלאל הודיע על שביתה שתיערך מחר בין השעות 16:00-14:00 במחאה על מעצר הסטודנטית שפרסמה כרזה עם פניו של ראש הממשלה וחבל תלייה. הנהלת האקדמיה תקיים בשיתוף האיגוד דיון פתוח בנושא חופש הביטוי במוסדות לאומנות. מאיגוד הסטודנטים נמסר כי "בשם חופש האומנות לא נסכים עם הסתה וזילות, אך לא נאפשר הפחדה והשתקה".

מיצג המחאה נמשך גם היום, לאחר שבתחילת השבוע הוצג בבצלאל מיצג מסית נגד ראש הממשלה. היום נוספה מודעה חדשה המבזה את נתניהו נתלה היום בקמפוס. בכרזה המבזה מופיע בן דמותו של נתניהו כשהוא עירום וכתר לראשו. מסביב לאיבר מינו תלוי חבל ועל המודעה נכתב "ככה זה טוב, היועמ"ש?".

הכיתוב מרמז לחקירה עליה הורה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לפתוח נגד יוצרת המיצג המסית בו הוצגה תמונת נתניהו וחבל תלייה מולה.

בעקבות היצירה החדשה, צעירי תנועת הליכוד בראשה עומד נתניהו, קראו לסגירת המוסד האקדמי בצלאל עד לחקירה מעמיקה סביב ההסתה נגד ראש הממשלה.

״אנחנו מחפשים דרכים יצירתיות לתאר את גועל הנפש ששוטף את בצלאל בימים האחרונים ומודים שקצת קשה לנו", אמר יו"ר צעירי הליכוד דוד שאין. "נראה שחלק מתלמידי בצלאל התבלבלו בין חופש הביטוי ואומנות להסתה ברורה, הסתה שאסור לנו כחברה לעבור עליה לסדר היום".

לדברי שאין "מוסד אקדמי שנותן גיבוי להסתה מסוג כזה נמוך ונלוז אין לו זכות קיום. אנו קוראים לרשויות לפעול במהרה כנגד המסיתים ולסגור את שערי בצלאל עד לבירור מעמיק. לפעול היום לפני שחס וחלילה יהיה מאוחר מידי".

מבצלאל נמסר: "הקריקטורה המדוברת היא ככל הידוע עבודה של סטודנט שנוצרה כמחאה על חקירת המשטרה של סטודנטית בצלאל אמש. הקריקטורה, שהוסרה לבקשתנו מקירות האקדמיה, משקפת את זעם הסטודנטים ביחס לאיום על חופש הביטוי והיצירה בכלל, ובמרחבי האקדמיה לאמנות בפרט. הסטודנטים בבצלאל – מכל קצוות הקשת הפוליטית – קיימו היום מיצג של מחאה שקטה נגד הגבלת חופש הביטוי. בצלאל מעודדת שיח פתוח בעניין גבולות חופש הביטוי ותמשיך, כתמיד, לעמוד בחזית, להגן ולשמר את חופש הביטוי והיצירה בישראל".

המיצג המבזה שהוצג בבצלאל (מטושטש)
המיצג המבזה שהוצג בבצלאל (מטושטש)

מאגודת הסטודנטים של בצלאל נמסר: "היועמ"ש מיהר לדרוש חקירה נגד הסטודנטית, אם כי ברור לכול כי לא מדובר בעבודה מסיתה, כך גם לפי הדברים שעלו בחקירתה. בלתי אפשרי ששיח פוליטי אמנותי בין כותלי המכללה יגלוש לדיון פרשני של בעלי אינטרס המנסים לייצר תמונה לא נכונה. הסטודנטים בבצלאל נלחמים על חופש הביטוי שלהם, וזה לגיטימי. השימוש בתמונה הנדונה אמנם לא ראוי, אך המסר חשוב מאין כמותו: חופש הביטוי באקדמיה חייב להישמר. אנו שוב מדגישים כי קריאות לאלימות או הסתה לא יתקבלו, אך במקרה הנוכחי אנו סופגים תגובות לא פרופורציונליות ביחס למציאות".

מיצג ההסתה – היוצרת נחקרה

כזכור, ביום שני דווח כי בתערוכת יצירות אומנות הוצג איור בדמותו של ראש הממשלה צויר בסמוך לחבל תלייה והדבר עורר סערה ציבורית. התערוכה נערכה באקדמיה לאמנויות בצלאל בירושלים, אשר משויך לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

את הכרזה חשף אלי חזן, מנהל אגף קשרי חוץ בליכוד, בעמוד הפייסבוק שלו וכתב: "זה מה שמוצג נכון לאתמול בלילה בבצלאל – אקדמיה לאמנות ולעיצוב בירושלים. זה מוצג כאמנות, כן? החליפו את השם ואת התמונה ושימו במקום נציג שמאל וזה יוצג בהתיישבות. זה יוצג כהסתה, כן? עלובים".

הסטודנטית, בת מיעוטים, שיצרה את הפוסטר שבו הוצג ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חבל תלייה נחקרה אמש באזהרה במשטרת ירושלים. הפוסטר הוצב אתמול באקדמיה לאמנות ולעיצוב "בצלאל" בעיר, והוסר כעבור כמה שעות לאחר שעורר סערה. כאמור, החקירה בעניין נפתחה בהוראת היועמ"ש.

בראיון שנערך עם יו"ר אגודת הסטודנטים ב"בצלאל" נדב הייפרט, טען כי המיצג לא בא לקרוא למעשה נגד ראש הממשלה. לדבריו, "היצירה מדברת על הסתה ובאמת ההשוואה שיש בציבוריות הישראלית בין ראש הממשלה ובין רצח רבין. האווירה היא לא בהכרח כזו שהסטודנטית תמכה בו".

הייפרט סיפר כי לא הנהלת "בצלאל" אינה זו שהסירה את היצירה, אלא חלק מהסטודנטים.

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20