בישראל נערכים למתקפה נוספת באו"ם בהובלת נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. כזכור, מועצת הביטחון קבעה ביום שישי כי כל מהלכיה של ישראל ביהודה ושומרון נוגדים את החוק הבינלאומי.

נערכים מפני צעדים אחרונים בכהונתו. נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. צילום: פלאש 90
נערכים מפני צעדים אחרונים בכהונתו. נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה. צילום: פלאש 90

ארה"ב נמנעה מלהטיל וטו בהחלטה השערורייתית בניגוד להצהרות וסיכומי עבר ובירושלים מתכוננים לצעד פוגעני נוסף של הנשיא היוצא. לפיכך יצא ראש הממשלה בתמיכת חברי הקואליציה בדברים חריפים נגד הנשיא אובמה וכן בבליץ נגד המדינות שתמכו בהצבעה.

חשש מפני "מכה שניה" של אובמה

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמר אמש (א') נתניהו כי אפקט ההרתעה הישראלי חיוני, בין היתר בשל חשש מ"מכה שנייה" של אובמה לפני סיום כהונתו. החשש העיקרי בירושלים כעת הוא מוועידת פריז שתיערך ב-15 בינואר – חמישה ימים בלבד לפני השבעתו של טראמפ לנשיאות.

מזכיר המדינה האמריקאי ג'ון קרי, שבעבר הודיע כי ייעדר מהועידה בשל התנגדותה של ישראל, צפוי כעת לשנות את תכניותיו. בנוסף, הודיע קרי כי בימים הקרובים יישא נאום בו הוא מסביר את המניעים להימנעות הממשל האמריקאי מלהטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון.

"נחשף עם מה נתניהו התמודד 8 שנים". מתוך הפטריוטים (א')

מוסדות האו"ם שוהים כרגע בחופשה עד 15 בינואר, בעוד כהונת אובמה תימשך עד ה-20 בינואר. על בסיס זה מעריך רה"מ כי תיתכן הצבעה נוספת נגד ישראל באו"ם בחלון הזמנים המצומצם שנפתח בחודש הבא. דרך נוספת בה ינסו לכפות גורמים מבחוץ על ישראל תנאים מול הפלסטינים היא הפיכת הצעות הקוורטט בדבר רעיון שתי המדינות להחלטות חלוטות של מועצת הביטחון.

במטרה לסכל יוזמה נוספת נגד ישראל, אימץ ראש הממשלה קו תקיף נגד המדינות שתמכו בהצעה. שגרירי המדינות התומכות, כולל ארה"ב זומנו לנזיפה. בנוסף, הודיע נתניהו על ביטול הפגישות המתוכננות עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ועם ראש ממשלת אוקראינה וולודימיר גרויסמן.

שגרירי ישראל בסנגל ובניו זילנד נדרשו לחזור ארצה. הכל כדי להבהיר לקהילה הבין לאומית כי מדובר בהחלטה חמורה ובלתי מקובלת וכי צעד נוסף יגרור צעדים חמורים אף יותר.

"צריך להבין שמה שברור לנו, לא כל כך ברור לאחרים. גם מדינות ידידות לנו לא תמיד מודעות לדברים שאנו רגישים כלפיהם ולכן בעת הזו יש צורך לנקוט צעדים שיעבירו את המסר", אמר מקור מדיני ל-360. עוד הוסיף כי לישראל יש קשרים הדדים חיובים עם רבות מהמדינות החברות במועצת הביטחון, אך קשרים אלה עדיין לא באים לביטוי בדפוסי הצבעת המדינות במוסדות האו"ם "ואת זה ראש הממשלה רוצה לתקן".

רוצה לתקן. ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
רוצה לתקן. ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה אמש. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריו, ראש הממשלה מנסה לייצר הלימה בין הקשרים של ישראל עם אותן המדינות לבין דפוסי הצבעתן במוסדות בין לאומיים. "ראש הממשלה לא פועל בפאניקה ולא בלחץ אלא בקור רוח ובשיקול דעת מתוך הבנה שעל מדינת ישראל לצלוח עוד כמה שבועות רגישים. הנחת העבודה שהסיפור עוד לא נגמר ולאור המצב הזה הגישה שלו נכונה", סיכם המקור.

במקביל להתבטאויות נתניהו ושרי הקואליציה בתקשורת בארץ, נערך מסע הסברה מקביל בתקשורת האמריקאית המעביר מסר כי אובמה חצה קו אדום."יש לנו מידע מוצק ממקורות הן בעולם הערבי והן בקהילה הבינלאומית ולפיהם היה זה מהלך מכוון של ארה"ב, שלמעשה סייעה ליצור מלכתחילה את ההחלטה", אמר אמש דיוויד קיז, דובר ראש הממשלה לתקשורת הזרה, לרשת הטלויזיה האמריקאית 'פוקס'.

מדיניות רופסת של השמאל

בתוך כך נמשכת מתקפת השמאל על ראש הממשלה בעקבות ההחלטה באו"ם ותגובת ישראל. יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד שהציע למנות שר חוץ במשרה מלאה בעקבות ההחלטה, יצא אתמול בלילה למתקפה נוספת בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו.
"מה שנעשה מאז ההחלטה במועצת הביטחון רק מחמיר את הנזק. לא מבטלים כך פגישה עם ראש ממשלת בריטניה, לא מדברים כך על נשיא אמריקאי מכהן (כי לא כל מה שמותר לטוקבקיסטים מותר גם להנהגה), לא נוזפים כך בשגרירים שרק ממלאים את תפקידם, לא אוסרים על שרים לנסוע למדינות ידידותיות שאיתן יש לנו קשרי מסחר ובטחון", כתב לפיד.
תוקף. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
תוקף. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"מדינה עם כבוד עצמי אינה מודיעה לכל העולם שהיא נעלבה, ולפיכך עכשיו היא רוצה להעליב את כולם בחזרה. ראש הממשלה אינו יכול לתת לרגשותיו האישיים לנהל את מדיניות החוץ של ישראל.  ההחלטה של מועצת הביטחון מחייבת אותנו לבנות תכנית פעולה סדורה, מעשית ויסודית, שתמנע פגיעה בכלכלה הישראלית, בביטחון המדינה וביחסינו הבינלאומיים. מה שאנחנו צריכים כרגע זה לחזק את יחסי החוץ שלנו, לא להחליש אותם", הוסיף לפיד.

בליכוד השיבו לדברי לפיד כי "תגובתו של יאיר לפיד לא מפתיעה אף אחד. מדובר במדיניות רופסת שהשמאל מוביל מזה שנים רבות: נותנים לך סטירה, תגיש את הלחי השנייה. לפיד מוכיח שוב הוא מפלגת שמאל בתחפושת – ותו לא".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20