בג"ץ ביטל את חוק הגיוס המתוקן שהעבירה הממשלה הנוכחית. שמונה שופטים קבעו כי החוק החדש פוגע בשוויון ולא מידתי. השופט סולברג בדעת מיעוט טען כי אין לבטלו. הביטול ייכנס לתוקף בעוד שנה מהיום.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור כתבה כי "הדיון החברתי התמידי בסוגיית שירותם של תלמידי הישיבות נוגע אם כן בקצוות העצבים הרגישים של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית והוא נמצא על סף רתיחה. במשך השנים ומתוך מודעות רבה לרגישות החברתית, נקט בית משפט זה סבלנות ואיפוק מופלגים בעת שנדרש להכריע בעתירות שעסקו בנושא גיוס תלמידי הישיבות".

חיילים חרדים. צילום : פלאש 90
חיילים חרדים. צילום : פלאש 90

אלא שלדבריה, "לאחר עשרות שנים של ניסוי וטעייה, ברור כי לא ניתן להסתפק עוד בהסדרים בלתי מחייבים ובלתי אכיפים שסופם לא ידוע. כל הסדר שיקבע המחוקק בסוגיה זו חייב להציב מטרה ברורה של קידום השוויון בנטל הגיוס ולהתוות מסלול ברור וישים להגשמתה".

כזכור, בפברואר 2014, בעת שהמפלגות החרדיות היו מחוץ לקואליציה, עבר חוק גיוס נוקשה ברוח מפלגת "יש עתיד". נקבע כי יעדי הגיוס יעלו מדי שנה, ואם החרדים לא יעמדו במכסות יוצאו צווי מעצר למשתמטים. כמו כן נקבעו מכסות מתגייסים שבהן החרדים יהיו חייבים לעמוד. עוד הוחלט כי בכל שנה יינתן פטור ל 1800 בחורי ישיבות בלבד. עם זאת, נקבע כי החוק יחול רק בשנת 2017, שלוש שנים מאוחר יותר.

אלא שכעבור מספר חודשים נפלה הממשלה וקמה קואליציה חדשה כשהפעם החרדים בפנים ומפלגתו של לפיד בחוץ. כצפוי, חוקק חוק חדש לפיו שר הביטחון יקבע יעדים חדשים בהתאם לצורכי צה"ל.

השינוי עורר סערה גדולה בכנסת והתנגדות עזה מצד האופוזיציה. עם זאת, החוק עבר ונכנס לספר החוקים. בעקבות החוק הוגשו עתירות לבג"ץ מצד התנועה לאיכות השלטון ומפלגת יש עתיד הדורשות לבטל את החוק, בטענה שהוא פוגע בשוויון ומפלה בין חרדים לאלו שאינם. היום אמר בג"ץ את דברו.

"חובת התבדלות" חרדי מפגין נגד גיוס לצה"ל. צילום: פלאש 90
חרדי מפגין נגד גיוס לצה"ל. צילום: פלאש 90

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי