לאחר הטבח בנווה צוף (חלמיש) בליל שבת, אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "חברי הממשלה ואני משתתפים באבלה הכבד של משפחת סלומון. יוסף, חיה ואלעד נרצחו בידי חיית אדם מוסתת בשנאת יהודים. כוחות הביטחון פועלים ככל שנדרש בשטח, כל העת. ביתו של המחבל השפל ייהרס בהקדם האפשרי. אנחנו פועלים גם נגד גורמי ההסתה שהסיתו למעשי רצח".

צילום: לע"מ

ראש הממשלה הבהיר כי מאז תחילת האירועים התקיימו סדרה של מפגשים והערכות מצב עם כל גורמי הביטחון כולל הגורמים בשטח. "אנחנו מקבלים מהם תמונת מצב עדכנית וגם המלצות לפעולה ואנחנו מחליטים בהתאם. אנחנו מנהלים את זה בקור רוח, בנחישות ובאחריות – וכך נמשיך לעשות כדי לשמור על הביטחון".

שר החינוך נפתלי בנט כתב הבוקר (א') בחשבון הטוויטר שלו כי "קיימת אפשרות של עונש מוות בבתי הדין הצבאיים. אין צורך בחקיקה; רק לבקש", והוסיף: "אני קורא לתביעה הצבאית לדרוש עונש מוות למחבל שרצח את משפחת סלומון".

אל הקריאות של בנט לעונש מוות, מצטרפים גם שרת המשפטים איילת שקד ושר התחבורה וחבר הקבינט ישראל כץ. "לרוצחי ילדים ומשפחות מגיע עונש מוות. בבית המשפט הצבאי עונש כזה קיים בהחלטת פה אחד של השופטים. זה המקרה לדרוש עונש מוות לרוצח", כתבה שקד הבוקר. השר כץ אמר בראיון ל'קול ברמה' כי "הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לגזור עונש מוות על חיית האדם שרצח את בני משפחת סלומון". לדבריו, "החוק הצבאי מאפשר את זה, ועל בית המשפט להצביע על כך פה אחד".

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן התייחס הבוקר לפיגוע בראיון לרשת ב' ואמר כי "קרה שם טבח נורא. משפחה נטבחת סביב שולחן השבת ע"י חיית אדם". הוא הוסיף כי הוא "מקווה שצה"ל יפעל במהירות להרוס את ביתו של המחבל ושל כל מי שהיה שותף להסתה מסביב".

מי שהיה שותף להסתה הזו, לדברי השר ארדן, הם חברי הכנסת הערביים, בין היתר. "אי אפשר היה להימנע מלראות את חברי הכנסת הערביים שניסו להדליק קודם את ערביי ישראל בצפון ונכשלו, מגיעים אל ההמון המשולהב בירושלים ומסיתים אותם לפגיעה בשוטרים ולאלימות ורצח. אתה רואה את אחמד טיבי מעודד את הקהל בקריאות 'חייבר-חייבר אל יהוד'. שהמשמעות היא הרצון שלו לחסל את היהודים ואי אפשר לברוח ממנה. והמראות של חנין זועבי מתגרה בשוטרים.

השר ארדן על הר הבית לאחר הפיגוע בשישי שעבר. צילום: משטרה
השר ארדן על הר הבית לאחר הפיגוע בשישי שעבר. צילום: משטרה

 

"לאור המראות האלו, אני מקווה שבפעם הבאה שיגיעו עתירות על פסילת הרשימה הערבית גם גורמי המשפט לא ישכחו את המראות האלה. אין ספק שנוכחות של ח"כים יכולה לעורר מציאות אלימה. ח"כ המשוקצת לא במקרה הגיעה לשם, כמו שלא במקרה הגיעה למרמרה וכו'. היא מעוניינת ללבות אלימות, לראות אנשים נפגעים ואולי אפילו מעבר לכך. היה ברור שיש סכנה לחיי אדם".

לטענתו של ארדן, דבריו "מגובים בדברים שאני שומע מגורמי האכיפה בשטח, שמבחינתם הנזק שהח"כים הערביים מסכנים את חייהם בשטח, הנזק שהם עושים הוא נזק אדיר שמסכן חיי אדם, את חיי השוטרים והמפגינים. כל דבר שקורה כתוצאה מכך, אין ספק שלח"כים זועבי וטיבי יש אחריות כבדה על הדם שנשפך".

את דבריו אלה, חיזק לאחר ששיתף בחשבון הטוויטר שלו ציוץ: "ידיהם של אחמד טיבי ואיימן עודה טבולות בדם הקדושים מחלמיש".


לגבי השאלה אודות הסרתם או השארתם של גלאי המתכות בכניסות להר הבית, אמר השר: "אני לא מתכוון להתייחס להערכות ספציפית, אבל כיוון שהכל כבר מפורסם, אין ספק שגורמי הביטחון מעריכים בשל הרגישות של הר הבית ובשל העובדה שמשתמשים בנושא המגנומטרים כתירוץ, כי הנושא הוא הריבונות של ישראל במקומות הקדושים, ובתהליך הזה יכולה להיווצר הסלמה שתתפתח להפרות סדר או אירועים אלימים בסדר גודל רחב יותר. זו ההערכה של מערכת הביטחון.

"אני לא חושב שמה שראינו בשישי ובשבת אלו אירועים שצה"ל ושב"כ לא יכולים להתמודד איתם". לדבריו, "לאחר הפיגוע היו התייעצויות ביטחוניות בראשות רה"מ, לא בקבינט, ורה"מ ביקש בצדק התקנת אמצעי אבטחה שונים ממה שהיו במהלך השנים כי עד אז לא היה פיגוע כזה. המשטרה העלתה את נושא המגנומטרים, אף גוף ביטחוני אחר – לא צהל ולא השב"כ שהיו שותפים לדיונים – לא העלה חששות ממה יעוררו גלאי המתכות.

"חברי הקבינט החליטו להשאיר את הגלאים ולא להיכנע לאיומים באלימות"

"בדיון בקבינט נשמעו הערכות של כל גורמי הביטחון. הקבינט ניהל דיון מעמיק של כמה שעות ורוב גורף של חברי הקבינט החליט שלא להסיר את הגלאים, תחת האיומים. חברי הקבינט החליטו להשאיר את הגלאים ולא להיכנע לאיומים באלימות, שלא נבעו ממשהו אמיתי, אלא מרצון לערער את הריבונות.

ניקוי בית משפחת סלומון בחלמיש. צילום: מדברים תקשורת
"משפחה נטבחת סביב שולחן השבת ע"י חיית אדם". בית משפחת סלומון בחלמיש אמש. צילום: מדברים תקשורת

 

"מי שחושב שפיגועים קשורים להתקנת גלאי מתכות הוא משחק לידיים של אותם מסיתים. החולייה שרצחה לפני מספר שבועות את הדס מלכא עשתה זאת לפני שהותקנו גלאי המתכות. עשרות שנים יש כאן פיגועים בלי גלאי מתכות. חשוב לומר זאת.

"מי שחושב שאי פעם יהיה כאן שלום, לא מבין את מה שקורה במזה"ת"

"שני השוטרים נרצחו בהר הבית לפני שמישהו חשב להציב גלאי מתכות. הר הבית עדיין פתוח לכל צעיר מוסלמי שרוצה להיכנס. אבל גם הוא שומע את השקרים וההסתה הרצחנית של ראאד סלאח והפרשנות המעוותת שלו לאיסלאם. מי שחושב שאי פעם יהיה כאן שלום, לא מבין את מה שקורה במזרח התיכון, לא מבין את מה שמאמינים בהם אויבנו. גלאים זה לא דבר קדוש ולא כתוב בתנ"ך, אבל ברגע שהמשטרה אומרת שאין לה אמצעים אחרים למנוע הכנסת נשק להר, לא יוסרו גלאי המתכות. מי שממליץ לפני זו המשטרה, ברגע שהיא הציעה את האמצעי הזה לאחר הפיגוע הקשה שחצה קווים אדומים, זה מה שהוחלט".

על הטענה כי הקבינט השליך את האחריות על משטרה, משיב השר כי "כיוון שלא היה ברור אלו תרחישים ייווצרו, הקבינט נתן למשטרה חופש פעולה, תחת ההוראה הכללית להשאיר את הגלאים ולא להסיר אותם. רגע לאחר פיגוע קשה שבו נהרגים שני שוטרים, לאף אחד אין תשובה מה יקרה אם נפתח את ההר ואם כתוצאה מכך יוברחו אמצעי לחימה להר. שאגב, גם יהודי יכול לעשות את זה".

מגנומטרים בהר הבית. פלאש 90
"ברגע שהמשטרה אומרת שאין לה אמצעים אחרים למנוע הכנסת נשק להר, לא יוסרו גלאי המתכות". המגנומטרים בהר הבית. פלאש 90

 

"אם הווקף יראה שמתקפלים תחת האיומים שלו – למרות שכולם מבינים שמדובר בתירוץ דמיוני כי זה קורה באלף מסגדים בעולם", מסביר השר – היכולת הביטחונית של המשטרה תיפגע. "היכולת של משטרת ישראל קשורה לגיבוי של הקבינט הביטחוני להמלצות שלה".

על עתידם של גלאי המתכות, קובע ארדן כי "אם משטרת ישראל לא תסמוך את ידה על אמצעי אבטחה אחרים שאיתם היא אומרת שהיא מסוגלת להתמודד עם נשק אוטומטי – אז אמשיך ואתמוך בכך שגלאי המתכות יישארו".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20