סערה בעקבות דבריו של המפכ"ל רוני אלשיך הערב. אלשיך דיבר בכנס לשכת עורכי הדין והתייחס ליחס השוטרים למהגרים ומיעוטים. "כל המחקרים הראו שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה ולכן טבעי שחושדים בהם יותר", אמר.

בעקבות הדברים דרשו פעילים במחאת יוצאי אתיופיה לפטר את אלשיך לאלתר. מאוחר יותר פרסמה המשטרה הודעת הבהרה ובה נאמר כי "אין ולא היתה למפכ"ל כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה".

הפטריוטים על דברי המפכ"ל

בועידת המשפט של לשכת עורכי הדין, ניסה המפכ"ל להסביר את אלימות המשטרה כלפי יוצאי אתיופיה: "בכל המחקרים הקרימינולוגים בעולם מוכח שמהגרים מעורבים יותר בפשיעה מאשר אחרים, זה לא צריך להפתיע. בנוסף, בכל המחקרים מוכח שצעירים מעורבים יותר בפשיעה. כאשר שני הדברים האלה מתלכדים ביחד, נוצר מצב שקהילה מסוימת מעורבת בפשיעה. זה היה בכל העליות".

לדבריו, "כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר, זה טבעי".

עוד קישר המפכ"ל בין העולים יוצאי אתיופיה לבין המתרחש במזרח ירושלים, "כשישנה קהילה שמעורבת יותר בפשיעה, גם לגבי ערבים או תושבי מזרח ירושלים, והסטטיסטיקות מפורסמות, אז כאשר שוטר פוגש חשוד מטבע הדברים המוח שלו חושד בו יותר מאשר היה חושד בו אילו היה מישהו אחר. זה טבעי. אנחנו לדעתי הבנו והתחלנו לטפל בזה קצת באיחור, אבל כשנה יש תוכנית מאוד-מאוד אדוקה יחד עם מנהיגים בתוך הקהילה, שתפקידה לצמצם בין השאר את שיטור היתר".

הוא הסביר כי מטרת התכנית בקרב יוצאי אתיופיה היא "לצמצם את מעורבותם בפשיעה, לעזור לנוער לא להידרדר, להעביר נוער שהסתבך מצד אחד לצד שני ועוד. וגם לצמצם את שיטור היתר, כי הוא טבעי. הוא גם בעייתי כי בסופו של דבר הקהילה מגיבה והמשטרה מגיבה וזה נראה לופ שאיננו נגמר".

לטענתו, "בסקרים האמון אצל יוצאי קהילת אתיופיה נמצא בעלייה. אני שמח שיש מנהיגות בתוך הקהילה שמשתפת פעולה כי כולנו רוצים אותו דבר ואסטרטגיית המניעה היא להוריד פשיעה ולא למלא את בתי הכלא באזרחים מכל סוג וכל צבע ועל כל סוג של פשיעה".

יוצאי אתיופיה: דורשים את התפטרות המפכ"ל

ח"כ עומר בר לב. צילום: פלאש 90
"השוואה מטרידה". ח"כ עומר בר לב. צילום: פלאש 90

דברי המפכ"ל עוררו סערה. חה"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני) אמר: "ההשוואה שעושה המפכ"ל בין קבוצות מהגרים בעולם לבין בני העדה האתיופית בישראל על פיה כדבריו "ידוע שבקרב קבוצות מהגרים הפשיעה רבה יותר" היא משהו בין מטריד למזעזע. משמעות ההשוואה היא שאכן המפכ"ל מאמין שקיימת פשיעה גבוהה יותר בקרב בני העדה האתיופית והבעיה איננה באלימות שוטרים כפי שקובע דוח פלמור". 

עוד הוסיף בר לב כי "הבעיה היא באופן שבו המשטרה מתנהלת ולא בקהילה האתיופית. הגיע הזמן שמשטרת ישראל תפתח את הדלתות שלה לבדק בית אמיתי ומעמיק. אני קורא לשר ארדן לבחור להעמיד את נושא האלימות המשטרתית כנגד יוצאי אתיופיה בראש רשימת המטלות שלו ולהצהיר מיידית על אימוץ מסקנות דו"ח פלמור".

באגודה הישראלית למען יהודי אתיופיה תקפו בחריפות את דברי אלשיך. "דבריו של המפכ"ל הם עוד הוכחה בסידרת האמירות והמעשים של הגוף הזה שנקרא משטרת ישראל מול יוצאי אתיופיה, הגוף הזה מהשר לבטחון פנים גלעד ארדן ועד אחרון השוטרים לא מוכן לקחת אחריות על התנהגותו ועל מעשיו מול יוצאי אתיופיה! שהם סטראוטיפיות וגזעניות ומטרתו היחידה היא להפשיע בכוח את יוצאי אתיופיה".

עוד דרשו באגודה כי אלשייך יתפטר: "אנו דורשים את התפטרותו של המפכ"ל על התבטאות זו. לא ייתכן שאדם כזה יפקד על גוף כל כך חשוב שאמון על ביטחון האזרחים, ואם השר רואה ביוצאי אתיופיה חלק מאזרחי ישראל על אחריותו לדרוש את התפטרותו".

המשטרה: "לא הייתה כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה"

במשטרה ביקשו להבהיר את דברי אלשייך: "למען הסר ספק, הדברים שנאמרו על ידי המפכ״ל (ולא צוטטו במדויק בתקשורת) אין ולא הייתה בהם כל כוונה לפגוע בישראלים יוצאי אתיופיה, אלא נאמרו מתוך גילוי לב שנועד לאפשר תיקון ושיפור הממשקים בין המשטרה והשוטרים ביניהם".

לא התכוון לפגוע. המפכ"ל אלשיך. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
לא התכוון לפגוע. המפכ"ל אלשיך. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

לדבריהם, "מפכ״ל המשטרה התייחס בדבריו למחקרים קרימינולוגיים בדבר קהילות מהגרים בעולם. משטרת ישראל מקדישה חשיבה מעמיקה להבנת הפער הקיים בין שוטרים לבין ישראלים יוצאי אתיופיה בישראל".

לטענת המשטרה, "המפכ"ל הודה בגילוי לב כי לאחר בדיקה עצמית מעמיקה גילינו כי אכן ישנו שיטור יתר בכל הנוגע לממשק שבין שוטרים ליוצאי קהילת אתיופיה בישראל. לפיכך, אנו פועלים במספר מישורים ובראשם הקמנו צוות היגוי שפועל מזה כשנה ביחד עם מנהיגים מקרב הקהילה על מנת לגבש תהליכים שיובילו להבנה טובה יותר של צורכי הקהילה ולתאום עמדות".

"בין היתר, אנו בוחנים תיקים שלהבנתנו הם תוצאה של שיטור יתר וככל שניתן מאפשרים לסגור תיקים באופן רטרואקטיבי וכן המשטרה מפעילה תוכנית להסברה לשוטרים בדבר רב תרבותיות על מנת לקדם את הסובלנות והטיפול הראוי בכל רבדי החברה הישראלית".

עוד נמסר כי "המשטרה ייסדה את פרוייקט מיל״ה (משטרת ישראל למען הנוער) שמאפשר לנו לסייע להחזיר נוער שסטה מן המסלול בחזרה אל דרך המלך ולאפשר להם נגישות לשירות צבאי ולהתחלת חיים חלקה ללא תיקים פליליים. ביחד עם הנהגת הקהילה אנחנו ממשיכים בעשייה ממשית וערכית למען החברה הישראלית כולה".

ארדן: "המפכ"ל לא הצדיק את תופעת שיטור היתר, אלא להיפך"

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקש להבהיר: ״מפכ״ל המשטרה לא הצדיק את תופעת ״שיטור היתר״ כנגד ישראלים יוצאי אתיופיה ולא גיבה אותה. הוא עשה בדיוק להיפך. הוא אמר באומץ שיש בעיה כזו ושהמשטרה מטפלת בה".

גיבה את המפכ"ל. השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: פלאש 90
גיבה את המפכ"ל. השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: פלאש 90

השר הוסיף כי"הישראלים יוצאי אתיופיה הם בשר מבשרה של החברה הישראלית וחלק ממשטרת ישראל עצמה ואנו פועלים יחד עם בני הקהילה ומנהיגיה כדי לתקן את שגיאות העבר. אני אישית מוביל יחד עם המפכ״ל שינויים רבים שנועדו לטפל בבעיה זו באמצעות לימוד הקהילה, קליטת יוצאי אתיופיה במשטרה וקידומם, יצירת מנגנוני שקיפות, טיפול משמעתי ועוד".

לטענתו, "הסברו של המפכ״ל לא נועד בשום אופן להצדיק את שיטור היתר אלא לתאר את הלכי הרוח של השוטרים שגרמו להם בעבר לפעול באופן שגוי. כל תיאור אחר של דברי המפכ״ל או הסקת מסקנות לכיוון ההפוך איננה נכונה והיא יוצרת עיוות ותחושות קשות ללא כל הצדקה. בעיקר לאחר שהמשטרה הבהירה שוב את כוונת המפכ״ל בתשובתו".

"כמי שמכיר היטב את עמדת המפכ״ל ואת מעשי המשטרה בתחום שיטור היתר מול אוכלוסיות מסויימות – אני מגבה אותו ואת התכנית שמיישמת המשטרה תחת פיקודו ובהתאם למדיניותי", אמר ארדן.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20