לבית הדין הצבאי הוגשו היום (ב') כתבי אישום נגד קצין בדרגת רס"ן ושני קצינים בדרגת סג"ם, בגין אחריותם לאירוע הטרגי בחודש יולי 2016 בו נפטר רב"ט אילן יענקילביץ' ז"ל, כתוצאה מטביעה במאגר מים.  מכתב האישום עולה כי לקצין בדרגת רס"ן ולאחד הקצינים בדרגת סג"ם מיוחסת עבירה של גרימת מוות ברשלנות, בגין תכנון הפעילות הצבאית, במהלכה נפטר יענקילביץ' ז"ל, וקיומה בניגוד להוראות הבטיחות וללא נקיטת אמצעי זהירות מתאימים.

רב"ט אילן יענקילביץ ז"ל מנתניה. צילום: באדיבות המשפחה
רב"ט אילן יענקילביץ' ז"ל מנתניה. צילום: באדיבות המשפחה

עוד עולה מכתב האישום, כי לקצין נוסף בדרגת סג"ם מיוחסת עבירה של התרשלות בגין התנהלותו במהלך הפעילות. מדובר צה"ל נמסר כי "כל השלושה הודחו מתפקידם לאחר האירוע. צה"ל משתתף בצער משפחת יענקילביץ' וימשיך ללוותה".

כזכור רב-טוראי אילן יענקילביץ' בן ה-19 מנתניה, טבע למוות בחודש יולי אשתקד במאגר מים סמוך לכיסופים. יענקלביץ', ששירת באגף המודיעין של צה"ל, נכנס למים באזור השעה 14:00, ושעה לאחר מכן, כשלא אותר ע"י חבריו ששהו עימו – הוא הוגדר כנעדר. צוללנים שהגיעו למקום ערכו סריקות לאיתורו, ומשו את הצעיר מהמים. צוות מד"א ביצע בו פעולות החייאה שבסופן נאלץ לקבוע את מותו.

מיד לאחר האסון מינה ראש אגף המודיעין, אלוף הרצי הלוי, צוות מומחים בראשות מפקד יחידה באגף המודיעין, אלוף-משנה ת', לחקירת האירוע. כמו כן, במקביל המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת נסיבות האירוע, חקירה שהובילה להגשת כתבי האישום.

תגובות עורכי הדין של הקצינים שהודחו

עו"ד סרן (מיל') שלומי רכבי ועו"ד סגן שיר איתן מהסנגוריה הצבאית, המייצגים את הקצין שהואשם בגרימת מוות ברשלנות, מסרו כי "החלטת הפרקליטות הצבאית להגיש כתב אישום נגד הקצין מנותקת, למרבה הצער, גם מהראיות בתיק וגם ממדיניות משפטית סבירה. בניגוד לנטען בכתב האישום, הקצין נתן למפקדים בשטח הנחיות חד משמעיות, שלו היו מבוצעות היו מונעות את מקרה הטביעה הטראגי. במהלך המשפט יתברר כי למרשנו לא הייתה אחריות פלילית למותו המצער של המנוח".

עו"ד סרן ליאור עייש ועו"ד סרן מור ימין מהסנגוריה הצבאית, המייצגים את הקצין שהואשם בהתרשלות, מסרו כי ,כתב האישום הוגש לאחר שהפצ"ר השתכנע, במסגרת שימוע שקיימנו, כי למרשנו לא הייתה אחריות ישירה למותו של המנוח הואיל והוא לא היה מפקד הטיול בשטח ולא אישר את הרחצה".

זירת האירוע. צילום: כבאות והצלה נגב

המאגר בו טבע יענקילביץ' ז"ל. צילום: כבאות והצלה נגב
המאגר בו טבע יענקילביץ' ז"ל. צילום: כבאות והצלה נגב
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון