כחצי שנה לאחר ששוחרר מהכלא האמריקאי, הגיש אתמול (ו') יהונתן פולארד בקשה לבית-משפט פדרלי בניו-יורק לבטל את המגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מן הכלא.

פולארד
להסיר את ההגבלות על שחרורו. פולארד

בדיון שהתקיים אתמול (ו') אמר עורך דינו של פולארד, אליוט לאור, כי מרשו אינו יכול להתקבל לעבודה בחברת השקעות נוכח הדרישה שהמחשב שיעבוד עליו יהיה נתון לפיקוח של שירותי הביטחון האמריקניים.

פולארד גם נדרש לענוד צמיד מעקב אלקטרוני בשל החשש שיגלה סודות שנחשף אליהם בעבודתו בצי האמריקני לפני שלושה עשורים.

עורך דינו טען כי מדובר במידע מיושן עד כדי גיחוך וכי שום בן אנוש אינו יכול לזכור פרטים לאחר תקופה כה ממושכת.

מנגד, נציג התביעה הציג תצהיר של מנהל המודיעין הלאומי, ג'יימס קלאפר, שבו נאמר כי מסמכים שפולארד נחשף אליהם עדיין מסווגים "סודיים" ו-"סודיים ביותר". השופטת הודיעה כי בכוונתה לפסוק בעתירה בתוך ארבעה שבועות. כך דווח בקול ישראל.

עורכי דינו של פולארד כתבו, כי "התנהלות הוועדה מעלה כי הסיבה היחידה שהוטלו תנאים קשים ומכבידים על מר פולארד, היא מניעים נקמניים ורצון למנוע ממנו לעזוב את אמריקה ולחיות את חייו כרצונו במדינת ישראל, אין שום בסיס רציונלי או חוקי למהלך הזה".

הם מביאים כסימוכין לדבריהם דוגמאות מדברי בכירים לשעבר בממשל האמריקני שסיפרו כי נשיאים קודמים היו מעוניינים להשתמש בשחרורו של פולארד כמנוף לחץ על קידום תהליך השלום בין ישראל והפלסטינים.

כיום נדרש פולארד לענוד צמיד אלקטרוני על קרסולו, להישאר בביתו בין השעות שבע בערב לשבע בבוקר, וחל עליו איסור חמור לגשת לרשת האינטרנט.

השר אורי אריאל התבטא בתקופה האחרונה בנושא ואמר כי: "בהתנהלות של ארה"ב – יש נקמות, משהו שגובל באנטישמיות, אחרי 30 שנים ממשיכים להחזיק אותו כאחד הפושעים, כל המרגלים שעשו נזקים הכי קשים לארה"ב שוחררו אחרי 11 שנה", אמר השר והוסיף כי "זו נקמה, התנהגות בוטה שלא מתאימה למדינה דמוקרטית כמו ארה"ב".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.