במערך ההגנה של חיל האוויר מדווחים היום כי האירוע בו שוגרו מיירטים של מערכת כיפת ברזל לעבר שמי הדרום לא נבע מתקלה אנושית אלא מרגישות יתר של המערכת שכוונה כך בהתאם לאיומים שעלו בהערכת המצב.

אירועי אמש

 

תא״ל צביקה חיימוביץ ראש מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, סיפר היום בתדרוך כתבים צבאיים כי במבחן התוצאה היה פוטנציאל לפגיעה באזרחים והיה איום על קיבוץ זיקים, ואף אחד לא נפגע ״מדובר באירוע של רגישות יתר של המערכת בגלל הערכת המצב שקיימת בגזרה בעקבות האירועים״ אומר תא״ל חיימוביץ. ״המערכת יודעת להתאים את עצמה מול זירת עזה ומול זירות אחרות. ההגנה על תושבי מדינת ישראל היא גוברת ובכל מקום שיש יותר דילמה או איום המשימה היא הגוברת. אנחנו לא נותלים סיכונים שמשהו מתושבי מדינת ישראל או מהנכסים יפגע״.

על אירועי האתמול סיפר: ״מעזה נורה ירי שזוהה כאן כירי תלול מסלול. אתמול המערכת זיהתה ירי תלול מסלול מרצועת עזה לעבר מרחב זיקים. בתקופת שגרה אנחנו משתדלים לא ליטול סיכונים איפה שצריך ולכן מספר הטילים שמשוגרים לא קשור לכמות השיגורים כי המטרה היא לצמצם איום״.

על הביקורת כי המערכת יירטה את עצמה בעלות של מליונים אמר תא״ל חיימוביץ ״אף אחד לא שאל אותי כמה זה עולה. זה נמצא מחוץ לשיח. בשגרה אני פונה בשונה מחירום. אני מיירט איומים ואם צריך אשגר חימוש כפול״.

עוד הוסיף תא״ל חיימוביץ ״בתחקירים שעשינו עולה כי לא היה אירוע של תקלת אנוש אבל אנחנו ניקח את האירוע ללמידה כי יש כאן מציאות מאוד מורכבת. יש כאן איומים רבים של מקלעים, רקטות, מרגמות ועוד. לכל איום יש את המאפיינים שלו. בסוף כשמשהו עף מהקרקע לעברנו זה איום. המערכת בנויה לטפל באיומים״.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון