"אנחנו תמיד נתנגד להצעות חד צדדיות. זאת מדיניות ארוכת טווח. אם תהיה הצעה חד צדדית אי פעם – התנגדנו בעבר ותמיד נתנגד", כך אמר הבוקר (ה') בראיון לגל"צ שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו.

"נתנגד למהחלטות חד צדדיות". דן שפירו. צילום: פלאש 90
"נתנגד להצעות חד צדדיות". דן שפירו. צילום: פלאש 90

בעוד כשבעה שבועות, ב-21 בינואר, יסיים הנשיא ברק אובמה את תפקידו. "תמיד כשיש ממשל חדש הממשל הנכנס בוחר יועצים, שגרירים ומזכירים משלו. לוקח זמן כל מינוי מצריך את אישור הסנאט וכולנו מחכים לדעת מתי יסתיים התהליך", אמר שפירו.

"אני לא יודע מי או מתי יגיע שגריר חדש, אבל אני מאחל לשגריר הבא הצלחה רבה ושהוא או היא יהנו מהתפקיד כמו שאני נהניתי", הוסיף.

השגריר נשאל האם בתקופה שנותרה לממשל אובמה, ימנע הממשל האמריקאי מלהטיל וטו על הכרה במדינת פלסטינית בפורומים בינ"ל.

"תמיד המדיניות שלנו הייתה אותה מדיניות במשך הרבה מאוד שנים, ממשלים דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, וזה להתנגד לכל הצעה באו"ם או בפורום בין לאומי חד צדדי או שאינו מכיר בישראל או עושה דה לגיטימציה", אמר שפירו.

עוד ציין כי יתנגדו לכל הצעה המנוגדת לתפיסה "שהדרך היחידה להגיע לפתרון הסכסוך היא שתי מדינות לשני עמים באמצעות משא ומתן ישיר".

אז האם הממשל בישראל יכול להיות רגוע מפני מהלכים אחרונים בכהונת אובמה? "אני לא יכול להגיד מה יקרה ואם יקרה בקשר להצעה שעוד לא נכתבה", מצנן שפירו את ההתלהבות. "אני עומד על העיקרון שאם תהיה הצעה חד צדדית נגד ישראל ברור שנתנגד לזה, אם יש משהו יותר מאוזן אני לא יכול לנחש מה תהיה התגובה".

לדברי שפירו, "ההזדמנות להתחבר עם העם, עם הציבור במקומות רחוקים מהממשלה, מהמרכז, בערי פיתוח, בכפרים, בפריפריה בקהילות שלא רגילות לקבל פנים של שגריר אלה היו ההזדמנויות האהובות עליי".

שפירו, בן למשפחה יהודית אקדמאית ודובר עברית, ממליץ למחליפו בתפקדיו "לדבר כמה עברית שאפשר".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20