שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן, שפרש לאחרונה מכס השיפוט בגיל 70 העניק ראיון לביטאון לשכת עורכי הדין והסביר בין היתר מדוע הוא אינו שר את ההמנון הלאומי.

ג'ובראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ג'ובראן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"כרגע איני יכול לשיר המנון שכולל את המילים 'נפש יהודי הומייה'", אמר. "אם המדינה מצפה שכל אזרחיה, כולל הערבים, יכבדו את ההמנון הלאומי שלה היא צריכה שהוא יכבד אותם ואת זכויותיהם". לדברי ג'ובראן, "אם יום אחד ישנו את מילות ההמנון הלאומי אני חושב שלא תהיה לי כל בעיה לשיר אותו. אני בהחלט חושב שצריך לצרף מילים שיתאימו גם לאזרח הערבי בישראל".

ג'ובראן אף קרא למנות שופט ערבי נוסף לבית המשפט העליון. "אני מקווה שכבר בקרוב נתבשר על מינויו של כבוד השופט חאלד כבוב לשופט בית המשפט העליון", אמר. "אם אכן יכהנו שני שופטים ערבים בבית המשפט העליון זה יביא כבוד רב למדינת ישראל – וגם יגביר את אמון האוכלוסייה הערבית במערכת המשפט בישראל".

כצפוי, ג'ובראן הביע התנגדות לחוק הלאום ודחה את הביקורת על המוסד שבו כיהן עד לא מזמן. "בית המשפט העליון אינו אויב העם", טען. לדבריו, "צריך להבין שפגיעה בבית המשפט העליון היא פגיעה בדמוקרטיה, ופגיעה בדמוקרטיה היא פגיעה באוכלוסיות מוחלשות". ג'ובראן גם הביע התנגדות לכך שהכנסת תוכל להתגבר על פסיקת בג"ץ ברוב של 61 חברי כנסת. לטענתו הרוב הדרוש הוא של לא פחות מ-80 חברי כנסת.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי