המתיחות בין ישראל לאוקראינה עולה מדרגה: שגריר ישראל באוקראינה, אלי בלוצרקובסקי, זומן בצהריים (ב') לשיחת הבהרה במשרד החוץ בקייב.

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. צילום רה"מ: עמוס בן גרשום, לע"מ
נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. צילום רה"מ: עמוס בן גרשום, לע"מ

כזכור בעקבות תמיכת אוקראינה בהחלטת מועצת הביטחון, ביטל אמש (א') ראש הממשלה בנימין נתניהו את ביקורו המתוכנן של ראש ממשלת אוקראינה, ולדימיר גרויסמן, בישראל וכן זימן את שגריר המדינה לשיחת נזיפה.

בשיחות פנימיות ביקש גרויסמן, בן למשפחה יהודית, כי מדינתו תימנע מלתמוך בהצעה, אך עצתו לא נתקבלה.

מוקדם יותר היום (ב') הגיב משרד החוץ האוקראיני להתקפות הישראליות נגד תמיכת אוקראינה בהחלטת מועצת הביטחון של האו"ם, לפיה ההתיישבות ביהודה ושומרון נוגדת את החוק. "נוסח ההחלטה הוא מאוזן – ישראל צריכה להפסיק את פעולות ההתנחלות שלה", נכתב בהודעה.

התנגד להחלטה אך מדינתו הצביע בעד. ראש ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן
התנגד להחלטה אך מדינתו הצביע בעד. ראש ממשלת אוקראינה ולדימיר גרויסמן

"כל המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם הצביעו בעד ההחלטה, למעט ארצות הברית שנמנעה. במהלך השנים מדינתנו דבקה בעמדה עקבי ומאוזן בסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנחנו עומדים על דו-קיום בשלום של שתי מדינות עצמאיות – ישראל ופלסטין. יישוב של הסכסוך חייב להתבצע רק בדרכי שלום. עם זאת, אנו מדגישים את הצורך במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים", הוסיף משרד החוץ בקייב.

"אוקראינה גינתה את פעולות ההתנחלות של ישראל, כי זה נוגד את החוק הבינלאומי – כפי שעשו גם חברות אחרות במועצת הביטחון וגם המזכיר הכללי של האו"ם בעבר, ויותר מפעם אחת". בניסיון להציג איזון גינו האוקראינים את האלימות הפלסטינית: "אנו מגנים את האלימות וההסתה מהצד הפלסטיני, והפתרון מצריך נקיטת צעדים משני הצדדים".

"המדינה שלנו דוגלת באופן קבוע בכיבוד החוק הבינלאומי על ידי כולם ובכל מקום. לכן עמדתנו מתבססת על הקו העקבי שלנו כדי להבטיח את כיבוד החוק הבינלאומי על ידי כל נתיניה. אנו משוכנעים כי רק מדיניות חוץ, המבוססת על הצורך להגן על האינטרסים הלאומיים ועל כיבוד החוק הבינלאומי ואת העקרונות האוניברסליים והערכים, היא משכנעת ומובנת לכולם", טענו בקייב.

"אנו בטוחים כי ויכוחים פנימיים פעילים ורגשיים בישראל לא ישפיעו על היחסים האוקראיניים-ישראליים שהם ידידותיים באופן מסורתי ומבוססים על כבוד הדדי ואינטרסים משותפים".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20