נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ, אישר כי מנכ"ל חברת האנרגיה האמריקנית "אקסון מוביל", רקס טילרסון (64), יכהן כמזכיר המדינה הבא. מדובר בתפקיד הבכיר בממשלת ארה"ב המקביל לתפקיד של שר החוץ.

"העקשנות שלו, הניסיון הרחב וההבנה העמוקה בגיאופוליטיקה הופכים אותו לבחירה מצוינת למזכירות המדינה",נמסר בהודעה מטעם טראמפ.

רקס טילרסון. צילום: William Munoz
מזכיר המדינה הבא. רקס טילרסון. צילום: William Munoz

עוד נאמר בהודעה כי טילרסון "יקדם את היציבות האזורית ויתמקד באינטרסים של הביטחון הלאומי של ארה"ב".

"הוא יעזור לנו להחליף שנים של מדיניות חוץ מוטעה ופעולות שהחלישה את הביטחון של אמריקה ואת עמידתה מול העולם", הוסיף טראמפ.

לדברי טילרסון, הוא וטראמפ אמונים על החזון המשותף "לשחזר את האמינות של יחסי החוץ של ארה"ב ולקדם את הביטחון הלאומי של המדינה".

טילרסון, יליד טקסס, נשוי ואב לארבעה ועובד בחברת "אקסון מובייל" מעל 40 שנה. בעשור האחרון הוא מכהן כמנכ"ל החברה ובזכות השקעותיה בעולם יצר קשרים במדינות ערב ובהן סעודיה וקטאר.

טילרסון ספג בעבר ביקורת קשה על קשריו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהרעיף שבחים על דונלד טראמפ בזמן קמפיין הבחירות ולאחר ניצחונו. ב-2013 אף העניק פוטין לטילרסון את "אות הידידות".

העניק לטילרסון את "אות הידידות". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
העניק לטילרסון את "אות הידידות". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

איש העסקים התבטא בעבר נגד הסנקציות האמריקאיות על רוסיה. הוא אינו תומך בתיאורית ההתחממות הגלובלית ואף אמר כי "האנושות תצטרך להשתמש בפחם, בין אנו אוהבים את זה ובין אם לא".

נקודת האור לישראל על פי דיווח זה מגיעה דווקא מסגנו של מזכיר המדינה, ג'ון בולטון. בולטון, בעברו שגריר ארה"ב באו"ם, יזם את ביטול החלטת האו"ם מ-1975 לפיה "ציונות היא גזענות". כשגריר ארה"ב באו"ם הוביל קו פרו-ישראלי, ומנע שורת החלטות וגינויים נגדה. בזמן מלחמת לבנון השנייה התנגד לקיום הפסקת אש מיידית ותמך במתן יד חופשית לישראל.

שמו של טילרסון כמועמד מוביל עלה רק בימים האחרונים, לאחר פרישתו של ראש עיריית ניו יורק לשעבר רודי ג'וליאני. על התפקיד התמודד גם מיט רומני, המתמודד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב שהפסיד לאובמה בשנת 2012.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20