לפני יותר מ 5 שנים אזרחי ישראל יצאו לרחובות וביקשו צדק חברתי. לכל מי שהספיק לשכוח, המאבק החל בגלל יוקר הדיור, יוקר הדירות לקנייה, וגם להשכרה. בשעתו, המאבק לא השיג את מטרתו, לראייה: מחירי הדיור עדיין גבוהים וממשיכים לעלות מדי שנה (עפ"י נתוני השמאי הממשלתי).

יוקר הדיור מתחיל, קודם כל בהיצע נמוך מדי של קרקעות במדינת ישראל, בין אם  ידה של קק"ל על השאלטר ובין אם משרד השיכון מפגר מדי שנה בהספק הבנייה הרצוי. ואם כל זה לא מספיק, עכשיו קבלו עוד גורם משמעותי בקניית דירה, שמערים קשיים, כמעט באין מפריע.

לגורם הזה קוראים: הבנקים.

שמעו סיפור. עופר דהן, אזרח ישראלי שרכש דירה עם רעייתו לפני כמה וכמה שנים בישראל, ונטל הלוואת משכנתא באחד מהבנקים הגדולים, קיבל השבוע מכתב משמח לכאורה על מועד סיום ההלוואה. למה לכאורה? כיוון שבמעמד המשמח שבו עופר וזוגתו יסיימו את ההלוואה, 10.1.2017 הבנק, ספק מזהיר, ספק מאיים כי "במידה שהלוואתכם תסולק, הרי שכל האשראי שהועמד לכם מכוח מסגרת האשראי יסולק במלואו".

מכתב מהבנק
הבנק "ישקול לחדש את תוקף מסגרת האשראי"

כלומר, ברגע שסיימתם להיות רווחים לבנק, מתוקף הריביות הגבוהות ששילמתם על ההלוואה, אתם, אינכם מעניינים את הבנק מרגע זה והלאה. עד שתצטרכו כמובן הלוואה חדשה, והבנק, לפי האמור במכתב "ישקול לחדש את תוקף מסגרת האשראי".

הבנקים צריכים להרוויח, אין חולק על כך. ברור מאליו שהרווח מריביות הוא קריטי לבנקים. השאלה היכן עובר הגבול בין רווח לבין חזירות של ממש. בשנה האחרונה רווחי הבנקים זינקו ב- 27% ל 8.24 מיליארד שקלים בשנה (!). היקף העמלות הסתכם בכ- 15 מיליארד ש"ח וההכנסות מריבית על הלוואות עמדו על 24.5 מיליארד ש"ח.

אתמול בוועדת הכספים שדנה ביוקר הריביות בבנקים למשכנתאות בישראל, הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין הטילה פצצה. בימים האחרונים היא בודקת האם הבנקים למשכנתאות ביצעו, מה שקרוי בפשטות "קרטל", תיאמו את עליית הריביות יחד כדי למנוע תחרות. המשמעות, פשוטה: זוג צעיר שחפץ במשכנתא, לא קיבל למעשה שום הצעה אטרקטיבית באף אחד מהבנקים. ההצעות להלוואה היו זהות, ויקרות. מאד.

ההשלכות, חמורות; באם החשד יתברר כנכון, הבנקים צפויים לסנקציות חמורות וקשות, שהרי תיאום מחירים הוא אינו חוקי. לבדיקה הזאת יידרשו כמה שבועות ועד אז, יתכן שמניות הבנקים ימשיכו לרדת, עקב המשבר הזמני, אולם המעניין הוא כיצד הבנקים יבחרו לטפל במשבר העמוק יותר שנפער בחברה הישראלית בשנים האחרונות, משבר אמון הצרכנים בהם, עופר דהן מיודענו לדוגמא, לזה יקח הרבה יותר מכמה שבועות, או שנים.

שרונה מן

שרונה מן