נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר היום (חמישי) בעקבות ההודעה על החלטתו לבטל עם מפגש הפסגה מול שליט צפון קוריאה קים גו'נג און: "אנחנו מוכנים יותר מאי פעם להתמודד עם כל איום מצפון קוריאה".

הנשיא אמר כי הוא מקווה שקים יפעל בדרך הנכונה והבהיר כי ישנה אפשרות שהמפגש בין המנהיגים יידחה ויתקיים בזמן אחר.

 

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און. צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום על רקע העובדה שצפון קוריאה החלה בהריסת אתר ניסויי הגרעין פונג'ייה-רי שבצפון המדינה, הבית הלבן הודיע על ביטולה של הפסגה בין נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, למנהיג קוריאה הצפונית, קים ג'ונג און.

"לא נכון בשלב זה לקיים את הפגישה עם קים ג'ונג און", כתב הנשיא טראמפ שגם מתח ביקורת על האמירות החריפות שהושמעו מצדה של צפון קוריאה ביממה האחרונה.

"ציפיתי מאוד לקיום הפגישה איתך", כתב טראמפ במכתב ששלח לקים, ותוכנו פורסם על ידי הבית הלבן. "לצערי, בשל הזמן והעוינות הגלויה בהצהרה האחרונה שלך, אני חש שזה לא הזמן המתאים לקיים את הפגישה שתוכננה זה זמן רב".

הנשיא טראמפ אף שלח איום מפורש לשליט הצפון קוריאני: "מקווה שלא נגיע לידי שימוש בנשק הגרעיני האדיר שלנו".

עם זאת הנשיא לא סגר את הדלת בפני האפשרות שבעתיד תתקיים הפגישה והבהיר כי אם שליט צפון קוריאה ישנה את התנהגותו הוא "מוזמן להתקשר".

 

כאמור, הבוקר הרסה קוריאה הצפונית את ממתקני הגרעין שלה. הפיצוץ התרחש לעיניהם של עיתונאים זרים שהוזמנו לצפות ברגע הפיצוץ. "היה פיצוץ חזק מאוד, הלכנו שעה בהרים כדי להגיע לאתר הניסויים", צוטט אחד העיתונאים שהוזמנו.

על פי רשת סקיי ניוז הבריטית 20 העיתונאים שהוזמנו לאירוע 12 שעות ברכבת עם חלונות מוגפים. ואז אף הלכו רגלית שעה נוספת באזורים ההרריים של פונג'יי-רי.

עם זאת, בלילה האחרון שוב החריפה צפון קוריאה את התבטאויותיה בעקבות דבריו של סגן הנשיא פנס לפיהן אם היא לא תמשיך בהליך ההתפרקות מנשק גרעיני – היא תסיים כמו לוב.

בהודעה שהוציא המשטר נמסר כי פיונגיאנג מוכנה לעימות גרעיני בדיוק כפי שהיא מוכנה לשבת בשולחן המשא ומתן.

מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב. צילום: רויטרס

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי