בצה"ל השלימו את פריסת מערכות ההגנה כחלק מההערכות להתחממות הגזרה הדרומית. עד אמש נפרסו מספר מערכות כיפת ברזל, בצפון בדרום ובמרכז. לצדן נפרסו על הגבול גם טנקים, בלוני תצפית ואזרחים מדווחים על תנועה ערה של כלי טייס מעל הגבול. הדיווח המלא הערב ב-21:00 ב"לפני כולם".

גבול רצועת עזה. צילום: פלאש 90
גבול רצועת עזה. צילום: פלאש 90

המערכות נפרסו מתוך הבנה שהג'יהאד האיסלמי נערך לתגובה על פיצוץ מנהרת הטרור לפני שבועיים ומתוך הבנה כי תגובה ישראלית קשה ברצועה עלולה לדרדר את הגזרה ולהוביל לירי טילים לשטח ישראל כולל למרכז הארץ.

היום מציינים חמש שנים למבצע עמוד ענן שהחל בחיסול ממוקד של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי. מבצע שגרר אותנו לעימות אלים ברצועה. שלוש שנים וחצי לאחר מבצע צוק איתן ומערכות ההגנה של צה"ל נפרסו מחדש רק שהפעם הן השתדרגו באופן ניכר.

לאחרונה השלימו בחיל האוויר את קליטת מערכת שרביט קסמים. המערכת לא מיועדת לאיומים מן הרצועה אבל הטכנולוגיה שלה, בעיקר בתחום הגילוי והזיהוי, שיפרה דרמטית את יכולות ההגנה של צה"ל.
מערכת כיפת ברזל שהתמודדה היטב עם רקטות מן הרצועה כבר אינה אותה מערכת. השיפורים שהוכנסו בה מביאים את יכולות ההגנה לרמה הטובה ביותר שידעו בצה"ל מעולם.

המערכות היום יודעות ליירט טילים, רקטות ומל"טים ולתת מענה לטילים בטווחים שונים. למעט איום פצצות המרגמה לצה"ל מענה מושלם לכלל האיומים.

בצה״ל מזהים התעצמות של איומים בגזרה הדרומית. חמאס ממשיך לשפר את היכולות שלו ולאתגר את צה״ל שעדיין נהנה מחופש פעולה מלא בשמי עזה. סבירות גבוהה שגם הג'יהאד האיסלמי מחזיק בכמות טילים אומנם לא גדולה אך בהחלט מאתגרת. אם יעזו ברצועה לבחון את צה"ל מבהירים במערכת הביטחון, הם יענו בתגובה קשה ואולי אז יאלצו מערכות ההגנה האוויריות להיכנס לפעולה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון