אחרי שנים של פעילות מבצעית שקטה בצפון ואחרי שהלילה עדכן בעניין ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו את מייק פומפאו, צה"ל פתח במבצע צבאי בגבול הצפון לנטרול מנהרות טרור שחפר ארגון הטרור חיזבאללה לתוך שטח ישראל.

פעילות צה"ל בגבול כפי שהיא נראית מהצב הלבנוני. צילום ערבי

 

לוחמי צה"ל איתרו מנהרת טרור התקפית חוצת-גדר במרחב דרום כפר כילא, בעומק 25 מטרים גובה ורוחב שני מטרים. בשעות אלו מבצעים לוחמי צה"ל מהלכים מבצעיים והנדסיים בהמשך לאיתור המנהרה ולקראת נטרולה. מצה"ל נמסר כי "המנהרה חצתה לשטח ישראל אך לא היוותה איום מידי על תושבי האזור".

מנהרת הטרור שנחשפה במרחב דרום כפר כילא. צילום: דובר צה"ל

 

פיר המנהרה שנחפרה מאזור כפר כילא לשטח ישראל מתחיל מתוך מבנה פרטי ועבדו עליה יותר משנתיים, מסביר דובר צה"ל, רונן מנליס. לדבריו, מדובר בחפירה בסלע, אשר לוקחת הרבה יותר זמן. המנהרה נחשפה כשהיא עשרות מטרים בשטחנו. במנהרה ניתן לראות שיש מערכות חמצן, חשמל ותקשורת.

17 מנהרות אותרו וסוכלו בדרום

"אחרי צוק איתן הבנו שאיום התת-קרקע צריך להיות מוסר מעל מדינת ישראל. הקמנו שני צוותים בדרום, שם סוכלו 17 מנהרות שסיכלנו כל פעם שאיתרנו", אומר דו"צ. "בצפון הוקם צוות מודיעיני וטכנולוגי". להנחת מנליס, "יש מנהרות בגלל ההצלחה של חמאס וההבנה שתכנית כיבוש הגליל של נסראללה כוללת התקפות ממנהרות. נבנתה תמונה כזו עד כדי איתור המנהרות מנקודות החפירה ועד יציאתן. זה אירוע מורכב ויש לנו תמונת אחיזה טובה מאוד של מה חיזבאללה בנה".

פעילות צה"ל בגבול כפי שהיא נראית מהצב הלבנוני. צילום ערבי

 

"פרויקט סופר-חשאי וממודר בחיזבאללה"

"ההבנה שלנו היא שכרגע אין מנהרה שהיא מוכנה", מוסיף דובר צה"ל. "זה פרויקט סופר-חשאי וממודר בחיזבאללה. היכולת לפרום אותו היא לא דבר של מה בכך". מנליס אף מעריף כי "הסיפור פה לא יסתיים בימים הקרובים. המבצע הזה ימשך מספר שבועות".

הוא אף חושף כי הסיפור הזה היה ממודר גם בצה"ל ולא כל קציני המטכ"ל ידעו על כך. הוא מסביר כי "זה לא מבצע שתוכנן מהיום למחר".

פעילות צה"ל בגבול כפי שהיא נראית מהצב הלבנוני. צילום ערבי

 

"הסיפור רק הולך להתפתח, גם מעבר לצד הישראלי"

"יש לפנינו עוד את שלב הניטרול והטיפול במנהרות וזה אומר שהסיפור רק הולך להתפתח, גם לא רק פה בצד הישראלי", הוא רומז. "יש פה אופרציה של איסוף, הגנה ואם צריך – גם התקפה".

תצלום אווירי של מנהרת הטרור שנחשפה במרחב דרום כפר כילא. צילום: דובר צה"ל

 

המנהרה אותרה כחלק ממבצע 'מגן צפוני' שיצא לדרך בפיקוד ישיר של הרמטכ"ל גדי איזנקוט החל כבר לפני ארבע שנים. "בשנת 2014 פועל בצה"ל צוות ייעודי משותף לאגף המודיעין ולפיקוד הצפון שמוביל מאז את העיסוק המבצעי, הטכנולוגי והמודיעיני בסוגיית המנהור בזירה הצפונית", הסביר הבוקר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. "הצוות הביא לפיתוח ידע ויכולת נרחבים על פרויקט המנהור ההתקפי של ארגון הטרור חיזבאללה. המבצע אליו יוצא צה"ל מבוצע בהובלת פיקוד הצפון, ובהשתתפות אגף המודיעין, חיל ההנדסה הקרבית ומנהלת פיתוח אמצעי לחימה ותשתיות, ומטרתו נטרול המנהרות ההתקפיות בשטחינו", הסביר.

בשנים האחרונות טענו תושבי הצפון כי חיזבאללה חופר מנהרות טרור אך בצה"ל טענו כי הדבר לא נכון. בחלק מהמקרים טענו כי נשלחו צוותים מקצועיים לבדיקת הטענות אולם דבר לא נמצא. יתכן כי בחלק מהמקומות לא בשלה הטכנולוגיה לאישור טענות החפירה.

פעילות צה"ל בגבול כפי שהיא נראית מהצב הלבנוני. צילום ערבי

 

"בשנים האחרונות וכחלק מהיערכות למול איום זה, מומשה תוכנית הגנה ייחודית בגזרה הכוללת פעולות גידור, מיצוק וקיטוע מנהרות. מטרתה של תוכנית הגנתית זאת היא למנוע מהחיזבאללה לממש את יכולת ההתקפה שלו.אנחנו פתחנו בנוהל הקרב למימוש המבצע הצה"לי שמובל במטה הכללי של צה"ל זה מספר שנים, באופן שהביא להבשלת התנאים המבצעיים בעת הזאת", הסביר דובר צה"ל תא"ל מנליס. "מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, מפקד על המבצע בו נוטלים חלק כוחות רבים".

נסראללה. צילום: פלאש 90

 

לפי צה"ל, נכון לרגע זה חפירת המנהרות לא מהוות איום מידי על אזרחי ישראל, אולם כן מדובר בהפרה בוטה של הריבונות הישראלית.

"זוהי גם הוכחה נוספת להפרות החמורות של ארגון הטרור חיזבאללה המתעלם באופן בוטה מהחלטות האו"ם – ובראשן החלטה 1701 – ופועל מתוך כפרים בדרום לבנון, תוך פגיעה במדינת לבנון וסיכון אזרחיה לביסוס תשתיות הטרור שלו", מבהיר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. "ארגון הטרור חיזבאללה, העומד מאחורי חפירת המנהרות, ממשיך לפעול בתמיכה ובמימון איראניים כדי לבסס את פעילות הטרור שלו כנגד אזרחי ישראל".

חשיפת פרויקט המנהור של חיזבאללה. צילום: דו"צ

 

צה"ל מתגבר כוחות בצפון ונערך להתפתחויות

כרגע בפיקוד הצפון יש כוננות גבוהה מאוד של כוחות הקומנדו, מטוסי חיל האוויר, חיל הים ומודיעין רחב מאוד לצד שריון שמתגבר את הגזרה. כל הכוחות האלה מוכנים לכל תרחיש ונותנאים את מרחב העבודה ליחידת יהלום שהולכים לטפל באיום הזה בתקופה הקרובה.

מספר מרחבים בסמוך לגדר המערכת בצפון הארץ הוכרזו כשטח צבאי סגור. בשלב הזה אין הנחיות לתושבי הצפון. ראשי רשויות עודכנו. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב לדיון בקרייה בתל אביב.

"אנחנו נמצאים בשליטה מלאה בגזרה ואנחנו נחושים להשלים את הפעולה בימים הקרובים נציג הוכחות", הסביר תא"ל מנליס. "אנחנו עובדים לאורך כל הקו הכחול וכרגע אנחנו עובדים בשטחנו אנחנו ערוכים בכוחות גדולים מאוד בצפון אחרי שפרסנו כלים. אנחנו נערכים למבצע ממושך בנוהל קרב שהרמטכ"ל הוביל באופן אישי בשנתיים וחצי האחרונות. בשנה האחרונה היו הרבה מאוד מפגשים ואנחנו מגיעים למבצע הזה בביטחון", הוא מסכם.

איזנקוט, אלמוז ומנליס. צילום: דובר צה"ל

 

רה"מ: "נמשיך בפעולות גלויות וסמויות כדי להבטיח את ביטחון ישראל"

אנו גאים במפקדים ובלוחמים של צה"ל על הפעולות המורכבות ועל הצלחות מבצעיות כבר בשלבים הראשונים של המבצע. מי שינסה לפגוע במדינת ישראל – ישלם מחיר כבד. אנו פועלים בנחישות ובאחריות בכל הגזרות במקביל. נמשיך בפעולות נוספות, גלויות וסמויות, כדי להבטיח את ביטחון ישראל".

נתניהו שב לפנות בוקר לישראל מפגישה מדינית-ביטחונית עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שהתקיימה בבריסל. רה"מ עדכן את מזכיר המדינה האמריקני על מבצע "מגן צפוני" ואמר שהמנהרות החודרות שבנה חיזבאללה הן הפרה בוטה של הריבונות הישראלית ושל החלטת מועצת הביטחון של האו"ם 1701. כמו כן, ראש הממשלה אמר בפגישה שיש למנוע את התוקפנות האיראנית בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים.

"צה"ל מייעץ להם להתרחק"

צה"ל העביר העביר מסרים ליוניפיל ולצבא דרום לבנון שלא להתקרב למנהרות הללו. "מי שיתקרב מסכן את חייו", אומר מנליס. דובר צה"ל בשפה הערבית פרסם אזהרה לצבא לבנון ברשתות החברתיות וקרא: "צה"ל מייעץ להם להתרחק מכל מנהרה התקפית שנקדחה משטח לבנון לשטח ישראל. חייכם בסכנה, ראו הוזהרתם".

בשל המבצע, ראש עיריית צפת הנכנס, שוקי אוחנה, הנחה את הדרגים המקצועיים לבצע בדיקת מוכנות בכל המקלטים ברחבי העיר.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון