צה"ל התיר לפרסום את תחילתו של תרגיל ייחודי שנפתח בישראל בימים אלו וימשך מספר ימים ובו הפיקוד האירופאי של צבא ארה״ב (EUCOM) יפרוס בישראל מערכת הגנה מפני טילים כחלק ממימוש התפיסה המבצעית המשותפת.

המטרה היא תרגולה של יכולת הפריסה המהירה של מערכות מורכבות ברחבי העולם, לצד חיזוק היכולות ושיתוף הפעולה עם מערכות ההגנה האוויריות בחיל האוויר של צה״ל. פריסת מערכת ההגנה האמריקנית בישראל מבטאת את מחויבותה של ארה״ב לביטחונה ולהגנתה של ישראל ומתרחשת זמן קצר לאחר סיומו של תרגיל משותף ״ג׳וניפר פלקון״.

 

"צה״ל פועל בשיתוף פעולה עם הכוחות האמריקנים במטרה להעצים את התיאום ההדדי ואת היכולות המבצעיות להגנת שמי ישראל, ורואה בפריסה האמריקנית הזדמנות לתרגל את שילובן של מערכות הגנה אמריקניות מתקדמות במערך ההגנה האווירית" נמסר מדובר צה"ל.

התרגיל המשותף. צילום: דו"צ

 

מערכת ה-THAAD מתווספת אל יכולות ההגנה האוויריות של חיל האוויר הצה״ליות הקיימות כנגד טילים בליסטיים ארוכי-טווח, ונחשבת לאחת המערכות המתקדמות מסוגה בעולם.

מדובר במערכת מיוחדת וניידת, שניתן לפרוס במהירות בכל העולם ושמטרתה יירוט טילים בליסטיים כדוגמא לטילים שיכולים לאיים על ישראל מכיוון איראן. היכולות הספציפיות של המערכת תלויות במשתנים כמו מיקום, טווח, ומאפייני האיום. למערכת יכולות אנדו-אטמוספריות (בתוך האטמוספירה) וגם יכולות אקסו-אטמוספריות (מחוצה לה). ה-THAADמשתמש באנרגיה קינטית כדי ליירט טילים. המערכת מכוונת לעבר חלקים שונים בנתיב הטיל של האויב, וכן לאיומים אחרים.

התרגיל המשותף. צילום: דו"צ

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לפריסת מערכת הטילים: "פריסת מערכת ההגנה האמריקנית מפני טילים בישראל היא עדות נוספת למחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל. מערכת ה-THAAD האמריקנית נחשבת לאחת המערכות המתקדמות בעולם, ויחד עם מערכות ההגנה שלנו אנחנו עוד יותר חזקים כדי להתמודד עם איומים קרובים ורחוקים מכל רחבי המזרח התיכון. הקשר בין ארה"ב לישראל מעולם לא היה חזק יותר. אני מברך על קיום התרגיל המשותף".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון