שוב גניבת נשקים בצה"ל: עשרות נשקים מסוג מיקרו תבור נגנבו הלילה מבסיס שדה תימן בו שוהים חיילי גבעתי. צה"ל פתח בחקירה וסריקות נרחבות אחר חוליית הגנבים נערכות בשעה זו.

'לפני כולם'. ימים א'-ה' ב-19:30

ממידע שהגיע לידי ערוץ 20 עולה כי הגנבים ניסרו את המנעול הישן, פרצו לבסיס, גנבו את הנשקים ושמו מנעול חדש. השומר שאמור היה לוודא שהמקום נעול, לא שם לב לחילוף המנעולים והנשקים נגנבו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כ-30 נשקים נגנבו מנשקיה במחנה צבאי בדרום הארץ. כוחות צה"ל ומשטרת ישראל סורקים במרחב במטרה לאתר את הנשקים הגנובים ואת האחראים לביצוע העבירה. מפקד פד״ם, אלוף אייל זמיר, מינה ועדת חקירה בראשות אל"ם איתי ברין, מפקד עוצבת ראם, לחקירת האירוע, ובנוסף המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירת נסיבות הגניבה".

בנוסף, נודע כי צה"ל הוריד הנחייה לכל הפיקודים לפיה יש להציב כספת קטנה בכל נשקייה ולפרק  את המכלול של הנשק בסוף כל יום ולהכניסו לכספת.

כזכור, לפני שבוע התבשרו חיילי צה"ל על שינוי בנהלי הפתיחה באש, בהם גם ירי לעבר הגנבים עצמם. לפי גורם בצה"ל, "בניסיון גניבה משמעותי של נשק צה״ל הורה לבצע נוהל פתיחה באש מלא ובמקרה הצורך לירות לעבר הגנב".

בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: תנועת רגבים
בדואים רכובים על טרקטורונים בוזזים בסיסי צה"ל. צילום: תנועת רגבים

בצה״ל מודאגים בחודשים האחרונים מהעלייה המשמעותית שחלה בגניבת נשק ואמצעי לחימה משמעותיים שמשמשים בעיקר ארגוני פשע. האמל״ח נגנב לעיתים באין מפריע לנגד עיניי החיילים שעד כה נמנעו מירי כחלק מנוהל מעצר חשוד, בעיקר כי זה נעשה בשטח ישראל. הגנבים היו מגיעים באמצעות טרקטורונים, דוגמת בדואים בשטח האימונים בצאלים, היו חוטפים נשקים ובורחים מתוך ידיעה שאף אחד לא יפתח לעברם באש. "החל מהיום הנוהל יכלול ירי לרגליים במטרה לעצור את הגנבים ולייצר הרתעה מלאה כדי להלחם בתופעה שכאמור הלכה וגברה", אמר הגורם הבכיר.

 

רפאל חיון

רפאל חיון

מתעסק בכל מה שקשור לבטחון בארץ ובעולם.
רפאל חיון