בית המשפט העליון פסק היום כי הרשות הפלסטינית תשלם פיצויים בסך שלושה מיליון שקל למשפחתו של עמוס מנטין הי"ד שנרצח בפיגוע ירי בשנת 2003.

השופט נועם סולברג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
השופט נועם סולברג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנטין, טכנאי חברת בזק, נרצח בידי מחבל בן 16 שביצע את הפיגוע עשרה ימים לאחר שובו ממחנה "אימוני גוף ונשק" מטעם הרשות הפלסטינית ביריחו. באימון, שנמשך חמישים ימים, אומנו בני נוער וצעירים תוך העברת מסרים המעודדים שימוש בידע ובהכשרה לצורך ביצוע פעולות טרור.

בעת שמנטין היה עסוק בתיקון קו טלפון של "בזק" בבקה אל-גרבייה, התקרב אליו המחבל הערבי ורצח אותו ביריות.

השופט נועם סולבג קבע כי "הנער המחבל יִישם הלכה למעשה את אשר למד, וביצע את הרצח הנתעב". בפסק הדין כתב כי "על יסוד כל האמור לעיל, ובהתחשב בתכליותיהם של הפיצויים העונשיים, דומני כי זהו אחד מאותם מקרים חריגים, המצדיקים פסיקת פיצויים אלה. אציע אפוא לחברַי לקבל את ערעורה של משפחת המנוח ולחייב את הרש"פ לשלם פיצויים עונשיים בסך של 3 מיליון ש"ח, לבד מסכום הפיצויים שנפסק בבית המשפט המחוזי".

השופטת מרים נאור, הצטרפה לדברים: "משהוכח במאזן ההסתברויות כי הרשות הפלסטינית אימנה את המחבל בנשק ועודדה אותו לבצע מעשי טרור – מעשים נפשעים ומקוממים בכל קנה מידה – יש הצדקה להשית עליה במקרה חריג זה פיצויים עונשיים".

שופטי ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90
שופטי ביהמ"ש העליון. צילום: פלאש 90

יצוין כי  לפני ארבע שנים פסק בית המשפט המחוזי בתל אביב פיצויים של שני מיליון שקלים למשפחתו של מנטין הי"ד.  המחוזי קבע כי הרשות הפלסטינית תשלם 70% מהסכום וחברת בזק תשלם את שאר הסכום לאחר שלא דאגה לאבטחה מתאימה למנטין.

כזכור, לפני כחודש פסק בית המשפט המחוזי בירושלים במקרה אחר כי הרשות הפלסטינית ומבצעי פיגוע בכביש 443 במהלך האינתיפאדה יפצו משפחות של שלושה נרצחים בסכום של 62 מיליון שקל.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי