מערכת הבנקאות העולמית (SWIFT) הודיעה הערב (שני) כי תשעה את גישתם של בנקים איראניים למערכת הכלכלית הבין-לאומית. הצעד מהווה פגיעה קשה באפשרות של איראן לקיים מסחר עם מדינות העולם.

צילום: רויטרס

 

מוקדם יותר, התייחס מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לסנקציות שהוטלו על איראן וציין כי תכליתן הוא לגרום לאיראן לזנוח את מסלולה לפצצה גרעינית. "למשטר בטהראן יש בחירה – לעשות שינוי של 180 מעלות ולהתנהג כמו מדינה רגילה או לראות את הכלכלה מתפרקת", אמר מזכיר המדינה.

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו. צילום: רויטרס

 

פומפאו הבהיר כי בעלי עסקים באירופה כבר הודיעו כי יפסיקו לעשות עסקאות עם איראן. "אם מדינה תפעל למרות הסנקציות, ארצות הברית תטיל עליה עונש כלכלי". פומפאו הזכיר כי כי לסין, להודו, ולעוד מספר מדינות בודדות ניתן אישור מיוחד, לתקופה מוגבלת, להמשיך לסחור עם איראן.

נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "במשך שנים ארוכות הקדשתי את זמני ומרצי למלחמה באיום האיראני. היום אנחנו רואים את תוצאות המאבק הממושך והרצוף הזה. זה יום גדול מאוד למדינת ישראל, לעם ישראל ולעתיד ישראל".

בתוך כך, היום הודיעו כלי תקשורת באיראן כי ישראל תקפה אותם בסייבר. שר התקשורת האיראני, מוחמד ג'באד אזארי ג'הורמי כתב בטוויטר בתגובה: "המשטר – בעל הרקע המפוקפק בכל הנוגע למתקפות סייבר – ניסה הפעם להזיק לתשתיות התקשורת האיראניות". שר התקשורת אף איים כי יטפל בישראל באמצעות פנייה לגורמים משפטיים בינלאומיים.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, התייחס גם הוא לסבב הסנקציות השני נגד איראן ואמר כי "מדיניות הסנקציות עובדת וחונקת את המשטר האיראני – אנחנו רואים את זה בשטח, בכלכלה ובפחד של המשטר. בכל מקום שיש טרור, יש גם טביעת אצבע איראנית. לכן אירופה ושאר המדינות חייבות להצטרף לארה״ב כדי לייצר חזית אחידה למען יציבות המזרח התיכון והעולם כולו. מהיום, העולם יצטרך לבחור צד – איראן או ארה״ב".

לינור בר-אל

לינור בר-אל