אבנר הופשטיין חשף הבוקר בגלי צה"ל את סיפורו של יוני חדד, עובד מצטיין שפוטר ממקום עבודתו כיוון שהוא מקפיד להתנדב למילואים. חדד, בן 45 נשוי + 3, הוא משרת פעיל במילואים ומגיע לאימונים ביחידת חרמש.

מילואים. אילוסטרציה. צילום: תומר נוברג, פלאש 90,
מילואים. אילוסטרציה. צילום: תומר נוברג, פלאש 90,

במקום עבודתו, חברת "פלרום" שמעניקה שירות ללקוחות "אלקטרה" לא אהבו את העניין שחדד נעדר ממקום העבודה על מנת לשרת במילואים. הופשטיין ציין כי בתכתובות מייל מנהלים בחברה התלוננו על עצם שירות המילואים וההיעדרויות מהעבודה וכי דרשו לדעת על כך כחודשיים מראש.

בחודש יוני האחרון יצא יוני לשירות מילואים בן 6 ימים וכעבור 20 יום, ב-3 ביולי, קיבל מכתב שימוע לפני פיטורין. הדבר היה תמוהה בעיני יוני וחלק ממנהליו לעבודה ,שכן ימים ספורים קודם לכן צויין לשבח כעובד מצטיין ואף קיבל מענק הצטיינות.

מכתב השימוע ציין בעיות לקוניות בהתנהלותו של יוני. בשימוע נטען כי יוני לא ענה לכל הקריאות בזמן והוא הכחיש בתוקף. בנוסף לכך במעמד זה לא קיבל מענה על טענתו כי פוטר בגלל המילואים. תחילה הכחישו המנהלים כי הם עודכנו בעניין מועדי היציאה למילואים, אך תכתובות מייל מגלות כי העובד עדכן מראש ופרט את מועדי המילואים.

יוני פנה למנהלי השירות במכתב נרגש בו הוא מפרט כמה שירות המילואים חשוב לו. עוד סיפר במכתב על חבריו שנפלו במלחמת לבנון השנייה ועל החוב המוסרי שהוא מרגיש כלפיהם. "לא האמנתי שאגיע למצב כזה של פיטורין בגלל המילואים. העירו לי, צחקו עליי, העליבו אותי – בסדר. עברתי את זה" סיפר יוני. "חשוב לי המילואים. אני בגדוד הזה מאז שהשתחררתי מצה"ל, מעל 20 שנה".

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/276606507" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /]

בשיחה עם גל"צ אמר יוני "הם לא יגידו לך בגלל המילואים מפטרים אותך הם יביאו טענות שאפשר לסתור אותם בקלי קלות כי 4 ימים לפני כן אני מקבל מענקים, הצטיינות". לדבריו, "כל מי שמכיר אותי מהעבודה, מחברים ,מהמשפחה אומר שזה לא יכול להיות".

בשנת 2015 שירת יוני 24 ימי מילואים ובשנת 2016 הספיק לשרת 9 ימים. "לא חיפשתי להתעמת עם המעסיק ,הבנתי שיש לו יעדים" אמר יוני וסיפר כי את רוב ימי המילואים עשה אחרי שעות העבודה כיוון שתפקידו בצבא מאפשר זאת. עוד אמר כי כשנענה בשלילה במקום עבודתו בעניין יציאה למילואים, ניצל את ימי החופשה שצבר על פי חוק כדי להתנדב בכל זאת. "עשיתי הכל כדי לעשות את המילואים ולא להפריע למקום העבודה".

עו"ד עומר בבלי מהלשכה המשפטית של משרד הביטחון מסייע ליוני והסביר בראיון כי משרד הביטחון וצה"ל נותנים גיבוי לחיילי מילואים שפוטרו באמצעות הקרן להכוונת חיילים משוחררים. בקרן הוקמה ועדת תעסוקה שיפוטית ובלתי תלויה שעוסקת בנושא הפיטורין וממנה עורכי דין פרטיים לצורך תביעות נגד המעסיקים בוועדת התעסוקה (מוקד המילואים *6535)

מלווה את חדד. ח"כ שמולי. צילום: תומר נוברג, פלאש 90
מלווה את חדד. ח"כ שמולי. צילום: תומר נוברג, פלאש 90

הוועדה רשאית להשיב את העובד לעבודה או לפסוק פיצוי בגובה עשרות אלפים כאשר נטל ההוכחה המעסיק להוכיח שפיטר מסיבה שאיננה קשורה בשירות המילואים.

בבלי מסביר כי לפי החוק אין לפטר עובד שמשרת במילואים בשל שירותו וכי קיימת תקופה אסורה לחלוטין בפיטורין, אלא אם המעסיק ביקש היתר מוועדת התעסוקה, בדומה לחוק בעניין פיטורי נשים בהריון.  התקופה האסורה בפיטורין היא ימי המילואים עצמם וכן 30 יום לאחר שירותם של המתנדבים ל-3 ימי מילואים ומעלה.

יוני מספר כי אהב את מקום עבודתו אך לא בטוח כי התנאים מתאימים לחזרתו "הם התעלמו מהבקשות שלי. עדיף להיפטר מהמילואימניק הזה, לשלם 5 משכורות ממוצעות במשק ולהיפטר ממני". עוד סיפר כי היה בין הבודדים בחברה שמשרתים במילואים כאשר עובד נוסף שמתנדב פוטר גם כן. "פתאום רואים אבא שהיה יוצא כל יום לעבודה. 17 שנה באותה חברה עם אותו רכב, פתאום לוקחים לך את הרכב מהיום למחר. מפטרים אותך. זה לא נעים".

לגבי חיפוש עבודה חדשה הוא אומר "זה לא פשוט. הוותק שצברתי ולא יהיו לי אותם תנאים. זה לא פשוט". הוא מודה לח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) שמלווה אותו בפרשה.

בתגובה לפניית אתר ערוץ 20 אמר ח"כ שמולי: "עצם העובדה שעובד ותיק ומוערך שרק לאחרונה זכה בתואר עובד מצטיין, הוענש כי בחר בכל זאת לצאת למילואים, היא מקוממת ומכעיסה ולא ניתן לזה לעבור בשקט. כדאי שהחברה תשקול מחדש את החלטתה ואם לא כדאי שכלל הצרכנים יחשבו האם זו חברה שצריך לרכוש דווקא את מוצריה".

מחברת פלרום נמסר בתגובה: התענות משוללות כל יסוד, העובד פוטר על רקע מקצועי ותו לא.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20