ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש ברגעים אלה בפעם השלישית עם הנשיא האמריקאי טראמפ ומחר ינאם באו"ם, כשעל הפרק ניסיון לבטל או לפחות לשנות את הסכם הגרעין עם איראן ולהוציא הכוחות האיראניים מסוריה. הנשיא האמריקאי הקדים והכריז: "שמח לפגוש את ראש הממשלה נתניהו ולנסות לקדם את תהליך השלום". עוד הוסיף, כי "שלום במזרח התיכון יהיה טוב לכולם".

רה"מ נתניהו פנה לטראמפ ואמר "אדוני הנשיא, נפלא לראותך שוב. אני רוצה לומר שתחת מנהיגותך, הברית בין אמריקה וישראל מעולם לא הייתה חזקה יותר, מעולם לא הייתה עמוקה יותר. זה בא לידי ביטוי גם בדרכים שאנשים יכולים לראות וגם בדרכים שהם לא יכולים לראות, אז אני רוצה להודות לך על כך. באותה מידה, אני מצפה לדון איתך במה שאתה מכנה בצדק "הסכם הגרעין הנורא" עם איראן ובאופן שבו ניתן לבלום את תוקפנותה ההולכת וגדלה של איראן באזור, בייחוד בסוריה".

טראמפ ונתניהו בפגישה הערב (ב') בניו יורק. צילום אלירן טל
טראמפ ונתניהו בפגישה הערב (ב') בניו יורק. צילום אלירן טל

 

ראש הממשלה המשיך ואמר: "כפי שאמרת, אנו נדון בדרכים בהן נוכל לממש את ההזדמנויות לשלום בין ישראל לפלסטינים ובין ישראל והעולם הערבי. אני חושב שהדברים הללו הולכים יחד, ואנו מצפים לדון באופן שנוכל לקדם את שניהם.

"לבסוף, אנו עומדים לשאת דברים מחר באו"ם, ואני רוצה לומר שתחת הנהגתו של הנשיא טראמפ, עמדתה של אמריקה כלפי ישראל באו"ם היא חד משמעית, חזקה, ברורה וחדורת אמונה, ואני רוצה להודות לך, בשם עם ישראל ובשם ידידיה הרבים של ישראל ברחבי העולם, תודה אדוני הנשיא.

"וכמובן, כפי שאתה יודע היטב, השבוע חל ראש השנה היהודי, אז אני רוצה לאחל לך, לקהילה היהודית האמריקאית, ליהודים בכל מקום ולאנשים בכל מקום, שנה טובה, שנה של אושר ובריאות. תודה, אדוני הנשיא", חתם.

כבר קודם לכן הביע את התנגדותו להסכם הגרעין שחתם קודמו. טראמפ צפוי לגלגל את האחריות לידי האו"ם ולהודיע שעד כמה שהדבר תלוי בו הוא בעד ביטול ההסכם עם איראן. השאלה היא אם בשלב זה יש בידיו לשנות במשהו את ההסכם שנחשב רע לישראל.

באשר לסוגיית התבססות איראן בסוריה, צפוי הנשיא האמריקאי להתחייב לעמוד לצידה של ישראל ולהתעקש על פינוי חיילים איראנים מהמדינה המפורקת. השאלה שנשאלת – איך בכוונתו ליישם את ההצהרה הזאת ומה יעשה אם האיראנים יתנגדו להזדמנות הפז מבחינתם לתקוע יתד מעבר לגבול הצפוני עם ישראל.

גם הנושא הפלסטיני יעלה בשיחה. נתניהו יציג לטראמפ שורה של הקלות כלכליות שישראל תעניק לפלסטינים ויביע את מחויבותו לקדם הליך מדיני. טראמפ ייפגש מחרתיים עם אבו מאזן ואחרי שתי הפגישות האלה נדע אם אכן הצליח הנשיא להוביל להתקדמות כלשהי במגעים לחידוש המו"מ בין הצדדים.

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו. צילום: חיים צח/לע"מ
הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו בפגישתם הקודמת. צילום: חיים צח, לע"מ

 

דיפלומט ישראלי בכיר, שעוקב אחרי ציוציו של הנשיא טראמפ בטוויטר, נדהם אתמול שוב מהתנהלותו של מנהיג המעצמה הגדולה בעולם. טראמפ, צייצן בלתי נלאה, העלה סרטון שבו רואים אותו מכה בכדור גולף שעושה דרכו עד להילארי קלינטון, פוגע בעוצמה בגבה ומפיל אותה.

ההתעסקות בסרטונים מעוררי המחלוקת האלה מגיעים בשבוע עמוס עבור טראמפ שאמור להיפגש בניו יורק עם מנהיגים רבים מהעולם ואף לנאום מחר בעצרת במרכזית של האו"ם. "בעוד ביבי עסוק בקדחתנות לקראת השבוע הזה, הנשיא האמריקני עסוק בטוויטר", אומר לי הדיפלומט ומוסיף: "כנראה שאנחנו, והעולם כולו, לא ממש מעניין את הנשיא".

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20