"יש אנשים בישראל שעבורם אתה בוגד", הקשתה קירסטי וורק מה-BBC על סופר עמוס עוז הידוע כבעל עמדות שמאל. "כמובן", השיב עוז, "ואני עונד זאת כתג כבוד על דש החולצה".

בוגד? עמוס עוז. צילום: תומר נוברג
בוגד? עמוס עוז. צילום: תומר נוברג

"קראו לי בוגד המון פעמים בחיי, המון פעמים. אפילו לאחרונה ממש. אני חושב שאני בחברה נהדרת. ההיסטוריה מלאה בגברים ונשים שהקדימו את זמנם והואשמו בבגידה על ידי חלק ממתנגדיהם", סיפר עוז למראיינת.

הראיון המלא של עמוס עוז לתוכנית "Newsnight" ברשת BBC ישודר הערב (ד'), וקטעים מתוכו כבר עלו לחשבון הטוויטר של התכנית והסעירו את המגיבים. עוז הוא מתנגד קולני למדיניות הממשלה, ועל כן נשאל בראיון על התנגדות למדינת ישראל ואנטישמיות.

"אני יכול להגיד לך בדיוק איפה אני מותח את הגבול", הסביר הסופר. "עם אנשים שקוראים לישראל 'נבזית' אני עד מידה מסוימת מסכים. אם אנשים קוראים לישראל 'השטן', אני חושב שהם אובססיביים, הם מטורפים, אבל זה עדיין לגיטימי. אבל אם הם ממשיכים ואומרים שישראל צריכה להימחק – זהו המקום בו אנטי-ציונות הופכת לאנטישמיות".

"אף אחד לא אמר אחרי היטלר שגרמניה צריכה לחדול מלהתקיים או שרוסיה צריכה להימחק אחרי סטלין", אמר עוז, "לבקר את ישראל – זה לגיטימי, בין אם אני אוהב את זה או מצטרף לכך. להגיד שישראל צריכה לחדול מלהתקיים או שהיא לא הייתה אמורה לקום – זו חציית הגבול".

צפו בדיון "הפטריוטים" בנושא

גם 'הפטריוטים' שלנו דנו בנושא: שמעון ריקלין חושב שהאנשים האלה מוציאים את דיבת הארץ רעה: "ללכת ולהגיד שהוא מסכן שהוא הולך במדינת ישראל וקוראים לו בוגד. די למסכנות". ארי שמאי טוען שגם לסופר גדול כמו עמוס עוז אסור להגיד "אני הקדמתי את זמני": "מאז שארי שביט כתב בהארץ לפני חודש שהוא אשם בכל מיני דברים שקרו בסכסוך הישראלי פלסטיני לא ראיתי הערה כזו מתנשאת, אפילו ממועמד לפרס נובל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20