הרשימה הערבית המשותפת לא תהיה נוכחת במליאת הכנסת בזמן נאומו של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ביום שני. כך הודיע יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה.

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכנס שדולת AIPAC צילום: רויטרס
סגן נשיא ארה"ב מייק פנס בכנס שדולת AIPAC צילום: רויטרס

 

פנס, שנחשב לאחד מידידי ישראל שישבו בבית הלבן מאז ומעולם, התנגד בעבר להקמת מדינה פלסטינית והביע התנגדות לתכנית ההתנתקות. הוא נמנה עם הזרם האוונגליסטי בארה"ב ונחשב במשך שנים ארוכות לאחד מבכירי המפלגה הרפובליקנית.

אלא שעמדותיו הם לצנינים בעיני ח"כ עודה. "נשאלתי האם יש שינוי בעמדתנו לגבי ביקור סגן הנשיא פנס", צייץ עודה בחשבון הטוויטר שלו. "מדובר באדם מסוכן בעל חזון משיחי שכולל את חורבן האזור כולו שמגיע בשליחותו של אדם מסוכן אף יותר, פירומן פוליטי, גזען ומיזוגן שאסור שיהיה מתווה דרך באזורנו, הרשימה המשותפת כולה תחרים את נאומו במליאה".

ח"כ איימן עודה. צילום: פלאש 90
ח"כ איימן עודה. צילום: פלאש 90

 

בתגובה הגיש סגן השר מייקל אורן בקשה לוועדת האתיקה של הכנסת לנקוט בצעדים משמעתיים נגד עודה. "לא ייתכן שחבר כנסת יבזה אורח כבוד של הכנסת", מסר אורן. "לא יתכן שהוא גם יתבטא כך כנגד מנהיג אחת המעצמות החזקות. ארה"ב היא בת בריתנו ועלינו לשמור על זה כך למען ביטחון ישראל. הסיוע הנדיב שהיא מעניקה לישראל תורם לביטחון של כלל התושבים במדינה – ללא קשר ללאום או לדת. לכן, על וועדת האתיקה לנקוט בצעדים חמורים ביותר כנגד יו"ר הסיעה בעקבות דבריו".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי