לאחר ניתוק היחסים עם קטאר, סעודיה סוגרת את תחנת אל ג'זירה. עפ"י דיווחים בתקשורת הערבית, סעודיה החלה היום (ב') בביטול הרישיונות לתחנה הקטארית ובסגירת משרדיה במדינה. הרשויות במדינה אף הורו לכתבים הסעודים שעובדים ברשת המזוהה עם ארגוני טרור איסלאמיים לשוב הביתה.

כזכור, הבוקר מספר מדינות ערביות ובהן: סעודיה, איחוד האמירויות, מצרים, תימן, לוב, בחריין והאיים המולדוביים, הודיעו על ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם קטאר. זאת בשל תמיכתה בארגוני טרור קיצוניים, בהם דאעש, אל-קאעידה וחמאס.

אולפני אל ג'זירה בדוחא, קטאר. צילום: פול קלר
אולפני אל ג'זירה בדוחא, קטאר. צילום: פול קלר

המניע: התקרבותה של קטאר לאיראן

גם שיחת חיזוק היחסים בין קטאר לאיראן היוותה את הגורם למהלך. "אנו מאמינים כי אין מכשול בדרך להעמקת היחסים בין איראן לקטאר", הכריז אמיר קטאר, שייח' תמים בן חמד אל ת'אני, בפני נשיא איראן חסן רוחאני בשיחת טלפון שיזם בחודש מרץ האחרון. רוחאני השיב מצידו, "עלינו לנצל את המיטב כדי לקדם את היחסים". אמיר קטאר אמנם הכחיש את השיחות הללו וטען כי ההצהרות השקריות, לכאורה, הללו פורסמו על ידי האקרים באתר של סוכנות הידיעות קטארית. אך הודה כי הוא אכן סבור שאין "שום חכמה לעידוד העוינות כלפי איראן". כך או כך, המדינות המדוברות תפסו זאת כהתקרבות של קטאר לאיראן.

סעודיה ובחריין היו הראשונות לצאת בהכרזה. בכירים בסעודיה הסבירו את המהלך בזכותה של המדינה להגן על עצמה מפני טרור והקצנה. עוד הוסיפו בסעודיה כי כלל הקשרים הדיפלומטיים ינותקו והודיעו כי על אזרחי המדינה לעזוב את קטאר בתוך 14 יום. כניסת אזרחים סעודים לקטאר נאסרה ולהיפך. "סעודיה מאיצה בכל המדינות הידידותיות והחברות המסחריות לעשות כמוה", נכתב בהודעה רשמית של המדינה. ואכן מיד לאחר מכן הצטרפו להכרזה גם מצרים ואיחוד האמירויות. בחריין סגרה את המרחב האווירי לטיסות קאטריות וכן נאסר על קטאר להיכנס למים הטריטוריאליים של בחריין. בבחריין מאשימים את קטאר בניסיון להפיל את השלטון הלגיטימי.

סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

על פי הודעת סוכנות הידיעות המצרית הרשמית, המדינה החליטה לבטל את כלל היחסים עם קטאר בשל תמיכתה בטרור, בין השאר גם בארגון 'האחים המוסלמים' המצרי ו"על מנת לשמור על ביטחון המדינה". מצרים אף הודיעה על סגירת המרחבים הימיים והאוויריים בפני כלי תחבורה קטאריים. בנוסף לשגריר הקטארי הוקצו יומיים לעזוב את הקהיר.

איחוד האמירויות טענה בהכרזתה כי סיבת הניתוק היא אחריותה של קטאר ל"ערעור הביטחון באזור". הדיפלומטיים הקטארים נדרשו לעזוב את האיחוד בתוך 48 שעות. מאוחר יותר הצטרפו תימן, לוב והאיים המולדוביים למהלך והודיעו גם הן על ניתוק הקשרים עם הממלכה הקטארית. בנוסף, המדינות הכריזו על הוצאת הממלכה מהקואליציה נגד החות'ים המורדים בתימן.

קטאר: "קמפיין של הסתה המבוססת על בדיות"

שר החוץ הקטארי טען כי ההחלטה על ניתוק היחסים הדיפלומטים "אינה מוצדקת". בהודעה רשמית של משרדו נכתב כי "משרד החוץ של קטאר מביע את צערו העמוק ואת הפתעתו על החלטתן של המדינות המפרציות לנתק את יחסיהן הדיפלומטיים עמה ולסגור את המרחב האווירי בפניה". לדבריו, "מדובר בצעדים בלתי מוצדקים, המבוססים על טענות חסרות בסיס. קמפיין של הסתה המבוססת על בדיות". עוד על פי ההודעה, "קטאר היא חברה פעילה במועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (ה- GCC), מחויבת לאמנה שלה, מכבדת את ריבונותן של המדינות האחרות ואינה מתערבת בענייניהן הפנימיים, וכן היא ממלאת את מחויבויותיה במאבק בטרור ובקיצוניות". לצד קטאר התייצבו פקיסטן ואיראן שהאשימה את ארה"ב בסכסוך שנוצר.

הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ בביקור בסעודיה. צילום: רויטרס

בחודש שעבר השתתף הנשיא האמריקני טראמפ בוועידה המשותפת למדינות ערב וארה"ב בסעודיה וקרא למדינות ערב להתאחד ולשתף פעולה נגד הטרור והאיסלאם הקיצוני. "מדינות המזרח התיכון צריכות להחליט איזה עתיד הן רוצות לעצמן ולילדיהן. זו בחירה שארה"ב לא תעשה עבורכם, רק אם האומות שלכם ירחיקו את הטרור והקיצוניות", אמר טראמפ. "תעיפו אותם החוצה, תוציאו אותם ממקומות המקדש שלכם, מהקהילות שלכם מהשחטים הקדושים שלכם ומכדור הארץ הזה".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20