לקראת אירוע "משיח בכיכר" שצפוי להתקיים ביום שני הקרוב ערכה עיריית ת"א שימוע למארגנים ובו הודיע כי תאפשר לקיים את האירוע בהפרדה בין נשים לגברים, אך "ללא מחיצה פיזית".

בעקבות כך, הבוקר הגישו מארגני האירוע עתירה דחופה לבית המשפט המנהלי בדרישה להקמת המחיצה בין הנשים לגברים, לפי כללי ההלכה – כפי שסוכם עם העירייה מראש, וכפי שהיה בכל האירועים שערכו המארגנים בכיכר בשנים הקודמות.

בתוך כך, ח"כ בצלאל סמוטריץ' שיגר הבוקר (חמישי) מכתב חריף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, בדרישה להורות לעיריית ת"א לאפשר את קיומו של אירוע של תנועת חב"ד שהיה אמור להתקיים בתל אביב.

היועמ"ש לממשלה אביחי מנדלבליט וח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: פלאש 90

 

"מדובר בחוות דעת בלתי חוקית ובלתי סבירה בעליל, שנוגדת הן את עקרונות המשפט החוקתי בדבר ההגנה על חופש ביטוי, הדת והאוטונומיה האישית, והן את הוראותיו המפורשות של חוק איסור הפליה במוצרים".

סמוטריץ' רומז כי היועמ"ש מנדלבליט חושש להתעמת עם ארגוני הנשים. "יש לי הערכה רבה אליך אבל קשה לי לברוח מהתחושה שאתה פשוט חושש להתעמת עם ארגוני הנשים הקולניים ו'להיכנס לפיהם ולמקלדותיהם', ועל כן, בסוג של ניסיון לברוח מהכרעה, השארת את העניין להחלטת כל רשות ורשות".

סמוטריץ' מוסיף כי למארגניו ולמשתתפיו של האירוע "זכות חוקתית קנויה לקיימו בהתאם לאמונתם ויש לראות בכך חלק מחופש הביטוי הגרעיני שלהם להביא לידי ביטוי במרחב הציבורי את אמונתם. עוד יש לראות בכך חלק מזכות היסוד החוקתית שלהם לכבוד, לאוטונומיה ולחופש דת".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי