על רקע הריסת תשעת הבתים בעופרה מציע חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לשקול הליכה לבחירות.

בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו, הבהיר כי דבריו הם על דעתו בלבד ואז הסביר: "ההריסה הנוכחית, כמו זו הקשה והמיותרת של עמונה לפני כחודש, היא טמטום שפשוט אי אפשר להבין. לוקחים תשעה בתים במרכז ישוב  ומחריבים אותם פשוט סתם כך, בלי שאף אחד לא הולך להרוויח מזה. במרכז ישוב פורח יישארו לדיראון עולם תילי חורבות שאף אחד לא יוכל להיכנס אליהם ולהשתמש בקרקע שכביכול פונתה".

הפינוי בעופרה. צילום: מתי עמר/TPS
הפינוי בעופרה. צילום: מתי עמר/TPS

לדברי סמוטריץ', "לכולם ברור שזה אבסורד, שזו תוצאה של המאבק הלאומי שמתנהל בארץ הזו כבר למעלה ממאה שנה בין היהודים ששבים לארצם לערבים שרוצים למנוע את זה מהם. לכולם ברור שזו תוצאה של גזר דין מוות שמוטל ברשות הפלשתינית על כל מי שמעז למכור קרקע ליהודי. גזר הדין הזה הוא כלי אחד מיני רבים במאבק הלאומי של הערבים נגד מדינת ישראל".

את שופטי בג"ץ משווה סמוטריץ' לשחקנים בתיאטרון, מאשים אותם בצביעות וכותב: "לכולם זה ברור, חוץ מלשופטי בג"ץ, שמתעלמים מהמציאות ומשחקים בנדמה לי – יושבים עטויי גלימות בתאטרון אבסורד ומספרים לעצמם שמדובר בעניין 'משפטי' וב'שלטון החוק'. אם זה לא היה עצוב היינו צוחקים. שלטון החוק הזה לא חל על עשרות אלפי בתים לא חוקיים של ערבים ובדואים בכל רחבי המדינה. שם בג"ץ לא מתערב חלילה. שם הוא מבין ששלטון החוק אינו חזות הכל ושלמדינה סדרי עדיפויות משלה. אבל כשמדובר במתיישבים – ייקוב הדין את ההר. גם אם התוצאה היא הדבר הכי רחוק שיכול להיות מצדק או מוסר".

"כמו שחקני תיאטרון". שופטי העליון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"כמו שחקני תיאטרון". שופטי העליון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בשלב זה מודה סמוטריץ' שצודקים המבקרים כי שטוענים כי לפוליטיקאים נוח לגלגל אחריות לבג"ץ סמוטריץ' ועל נבחרי הציבור ליטול את המושכות לידיהם באמצעות חקיקה.

"כרגע אנחנו לא מצליחים לעשות את זה בגלל ההרכב הקואליציוני", הוא אומר. "כחלון עושה פוליטיקה קטנה והופך את עצמו פתאום לשומר החומות של בג"ץ, והאמת שלא רק הוא – גם ראש הממשלה כנראה לא באמת רוצה לבצע את הרפורמה הנדרשת בתחום הזה. הוא כבר הוכיח שכשהוא רוצה משהו הוא יודע לעשות את זה. בהרכב הקואליציוני הנוכחי אני מתקשה לראות איך אנחנו פורצים את הנקודה הזו. מה שאומר שבהחלט יתכן שהגיע הזמן להחליף את ההרכב הזה, ואת זה עושים רק בבחירות".

לדבריו, צריך להפסיק לחשוש מבחירות. "כשהאלטרנטיבה היא קיבעון שמאפשר לאבסורדים ולעוולות כמו זו שהולכת להתרחש השבוע בעפרה לקרות כאן שוב ושוב יכול להיות שזה הדבר הנכון לעשות. ננהל מערכת בחירות על ביטחון, גאווה לאומית ומשילות, וביום שאחרי הבחירות נתנה את כניסתנו לממשלה בקבלת תיק הביטחון ובביצוע רפורמה מקיפה בתחום המשילות והמשפט. אחרת פשוט נסרב להיכנס לקואליציה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי