אזרחי ישראל כבר התרגלו לכותרות שקריות ברחבי העולם בהן הופך התוקף לקורבן והמחבל למותקף. בסקירה מכלי התקשורת המובילים בעולם עולה כי גם הפעם קיבלה דעת הקהל העולמית הזנה של מידע מוטה במיוחד. על פי הכותרות הראשוניות באמצעי התקשורת הזרים אודות הפיגוע שאירע אמש (ד') במתחם שרונה מרקט בתל אביב, לא ברור מי ביצע את הפיגוע.

 

מתוך אתר הBBC
מתוך אתר ה-BBC

ב-BBC דיווחו על אירוע נטול כל רקע או הסבר- "ירי בתל אביב: 3 נהרגו במתקפה במרכז קניות". ממש כמו הסיפורים שמגיעים אלינו ממדינות כמו ארה"ב בהן צץ פתאום אדם מטורף ויורה באקראי באנשים. שום רמז כי מדובר בפיגוע ירי שבוצע על ידי מחבלים ערבים וכוון ליהודים.

 

CNNNNNמ
אתר רשת CNN

זמן קצר לאחרי הפיגוע דיווחה רשת CNN על "3 הרוגים, עצור אחד ומבוקש אחד". בדף הטוויטר שלה דיווחה הרשת על "3 הרוגים באירוע ירי" כאשר לא ניתן להבין משני הדיווחים כי מדובר בפיגוע לאומני/גזעני המכוון כלפי יהודים.

 

מתוך דף הפייסבוק של CNN international
תגובות מתוך דף הפייסבוק של CNN international

 

בפוסט מאוחר יותר שהתפרסם בדף הפייסבוק של הרשת נכתב כי נלכדו שני "טרוריסטים". מעט מן התגובות התרעמו על שימת המילה 'טרוריסטים' במרכאות כאילו מדובר בגרסה של האירועים ולא באמת לאמיתה. לאור העובדה שרוב התגובות היו עויינות לישראל וחלקן אף הצדיקו את הפיגוע, נראה כי קהל הבית של הרשת לא היה מודאג מהסיקור המוטה.

מרשת אל ג'זירה אפשר לומר כי אין ציפיות רבות, וזו דיווחה על האירוע תוך הצגתו כ"תקרית ירי".

מתוך ערוץ אלג'זירה

אתר האינטרנט BuzzFeed דיווח על 3 הרוגים באירוע ירי כאשר בגוף הכתבה כינה את המחבלים "אקדוחנים" כאילו מדובר במערב הפרוע ולא במזרח התיכון הבוער והמוכר בו גחמות מוסלמיות מסתיימות ברצח מכוון של חפים מפשע בשל דתם, מינם, אמונתם וסעיפים שונים ואקראיים.

 

באזפיד
אתר האינטרנט BuzzFeed

 

SKY NEWS
מתוך הטוויטר של רשת Sky News

רשת SKY NEWS דיווחה בטוויטר על "שלושה אנשים מתים בעקבות ירי המוני". שום מילה על טרור, אולי מדובר בכלל בקרב כנופיות. בגוף הכתבה באותו אתר המילה "מחבלים" לא מופיעה ובמקומה מופיעות המילים "תוקפים" ו-"אקדוחן".

הרשת "הנייטרלית" מספרת כי "מאז אוקטובר נהרגו 28 ישראלים ו-2 אמריקאים בהתקפות שבוצעו לכאורה ע"י פלשתינים". אך היא ממהרת "לאזן" את הדיווח הפושר עם נתונים מהצד הנגדי ומבהירה כי "כ-200 פלשתינים נהרגו בשמונת החודשים האחרונים כאשר ישראל מזהה את רובם כתוקפים".

המילה "לכאורה" לא מופיעה ביחס לישראל. אין הנחות – מהדברים ניתן להבין שישראל יורה בפלשתינים סתם כך. כך נראית אנטישמיות מודרנית- מגובה בעובדות חלקיות, מעונבת , נטולת כל הקשר ומסגרת.

 

מתוך אתר רשת Sky News
מתוך אתר רשת Sky News

השיא הגיע באתר RT, בו דווח על הידיעה המצוטטת בכותרת: "2 חרדים חמושים הרגו 3 במרכז ת"א". על אף הידיעה כי המחבלים התחפשו לחרדים על מנת להסתיר את מטרותיהם, מהכותרת עולה כי מי שביצע את הפיגוע הם שני יהודים חרדים.

ראשית

ממרבית הדיווחים ברשתות הזרות אפשר ללמוד כי עולם כמנהגו נוהג. בכל הנוגע להתערבות חיצונית בענייניה של מדינת ישראל "הסכסוך" הישראלי-פלשתיני חי וקיים, אבל כשמגיע הרגע לסקר את מתקפות הטרור שחווים יהודים במדינתם על ידי ערבים, המניע הופך להיות מעומעם ולא ברור והתמונה הנמסרת מעוותת ומוטה..

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20