לאחר שנשמעו קולות המתנגדים להצעה לפיה קלמן ליבסקינד וחנוך דאום ישדרו רצועה ברשת ב' של "התאגיד", ביקש העיתונאי ישי פרידמן להאיר תופעה מדאיגה של סיכול מינויים ממוקד המתבצע באנשי ימין. "בישראל יש נוהל "בטל מינוי" לפני כל ניסיון למנות, או לחשוב למנות, אישים ימניים ו/או חובשי כיפה לתפקידים בכירים במגזר הציבורי ובתקשורת" כתב פרידמן.

מצעד החיסולים

אראל סג"ל

כראיה לדבריו הציג פרידמן את הסיכול הממוקד שניסו לבצע במגיש אראל סג"ל עם פרסום הידיעה כי סג"ל יועד להגיש תוכנית רדיו בגלי צה"ל. "אני בשוק מגלי צה"ל. אראל סג״ל כמגיש? למה לא בנצי גופשטיין?" כתבה ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) המכהנת, למרבה האירוניה, כיו"ר שדולת חופש הביטוי. לדבריה "הסגנון של סג"ל מתלהם וצעקני, דעותיו קיצוניות והוא מבטא רעיונות פוגעניים ומפלים. היו מועמדים יותר מוצלחים".

רזי ברקאי הצטרף גם הוא לעליהום והכריז כי אם תקוצץ שעה מתוכניתו לטובת סג"ל, הוא יפרוש מלשדר בתחנה. במהלך כל הסאגה תואר סג"ל בפי אנשי תקשורת כ-"מגיש הימני" בעוד ברקאי אוזכר בשמו המלא. בסופו של יום קיבל סג"ל תוכנית בשעות הפריים טיים בתחנה.

גם נסיונו של בנט למנות את ד"ר אסף מלאך ליו"ר ועדת מקצוע האזרחות נתקל בהתנגדות. במאמר בעיתון "הארץ" תואר מלאך כ"איש ימין" המתנגד למדינה פלשתינית ולצורך הוכחה נשלפו ראיות בדמות מאמר שכתב לפני עשור בנושא.

רמי סדן שמונה לדירקטור חדשות 10 חטף אש מיד עם היוודע דבר מינויו בשל קרבתו לראש הממשלה נתניהו. ציטוטים שנאמרו לכאורה בישיבות סגורות פורסמו במהדורות ובכותרות העיתונים בנסיון להכפישו ולהציגו כגזען.  ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה השבוע כי "סדן הוא המינוי הכי בלתי ראוי שאפשר להעלות על הדעת. הרשות השנייה הפקירה ערוץ טוב בידי אדם שהוא משרתם של אדונים".

סיכול נוסף נעשה בכדי לפגוע במינוי של דני דיין, לשעבר יו"ר מועצת יש"ע, לכהן כשגריר ישראל בברזיל. שגרירים לשעבר ובראשם אלון ליאל שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד החוץ, ניהלו קמפיין בינ"ל נגד דיין וטענו כי מיויו ישלח מסר שלילי לתומכי רעיון שתי המדינות. "אמרנו להם שדיין הוא שר החוץ של ההתנחלויות" אמר ליאל. דיין מונה לבסוף לכהן כקונסול בניו יורק.

דני דיין. מתנגדיו ניהלו קמפיין הכפשה בינ"ל נגד מינויו. צילום: פלאש90
דני דיין. מתנגדיו ניהלו קמפיין הכפשה בינ"ל נגד מינויו. צילום: פלאש90

עיתון גלובס רמז כי מינויה של העיתונאית אמילי עמרוסי כמגישה בערוץ 10 נעשה ממניעים פוליטיים ועל מנת לסייע להשרדותו של הערוץ תוך קריצה לקהל ימני. גם סיום עבודתה של עמרוסי בערוץ לווה ברעש תוך נסיונות לדלות פרטים רכילותיים מקבוצת וואטסאפ ואזכור כי היא תמכה בסרובו של רה"מ בנימין נתניהו להתראיין בערוץ 10 אצל רביב דרוקר.

סיכול מינויים נוסף שאיזכר פרידמן היה מינויו של העיתונאי חגי סגל לועדה למניעת אלימות שנתקל בהתנגדותו של ניצב בדימוס יואב סגלוביץ', זאת על רקע הרשעתו של סגל לפני 30 שנה בפעילות במחתרת היהודית. מינוי המקצועי של ד"ר רן ברץ למערך ההסברה גרר גל תגובות חריף. בראש המתנגדים עמד הנשיא ריבלין שהסתייגותו מברץ נבעה באופן בלתי ענייני מכך שנפגע אישית מהערתו של ברץ כי אפשר לשלוח את הנשיא "במצנח רחיפה לגולן הסורי שבשליטת דאעש".

ככל שמדובר במינוים של אנשי ימין, נסיון ומקצועיות כלל אינם רלוונטיים בעיני מתנגדיהם והמועמדים וקורות חייהם מצומצמים לכדי פתק הצבעתם בקלפי. באופן אירוני ההתנגדות תגיע ברובה מאנשי שמאל המדברים גבוהה גבוהה על חופש ביטוי והכלה. למעשה השמאל גילה שיטה חדשה לשלוט גם בלי לנצח בבחירות .- סיכול מינויים של אנשי ימין בכל מוקדי הכח.

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20