המשבר הקואליציוני נפתר: הבוקר (ו') החליט ראש הממשלה כי העבודות במחלף איילון יתקיימו בשבת כמתוכנן, זאת בשל כך שאי קיומן במהלך השבת תהווה סכנת חיים.

מאידך, עבודות בתחנת רכבת שתוכננו אף הן להתקיים במהלך השבת יידחו לימי החול, זאת בשל העובדה שאין בעבודת אלו סכנת חיים. המשבר הגיע לידי סיום לאחר התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

רכבת תל אביב. צילום: פלאש 90
רכבת תל אביב. צילום: פלאש 90

משמעות הדברים היא שכל העבודות שדחייתן כרוכה בסיכון חיים יתקיימו כמתוכנן, כולל זו בנתיבי איילון. מאידך, העבודות על מסילת הרכבת בנתב"ג-מודיעין ובית יהושע-עתלית ניתנות לדחייה ולא יתקיימו בשבת זו.

בפשרה זו אפשר נתניהו לשני הצדדים "לרדת מהעץ", בכך שאפשר להם להראות כי נלחמו למען האינטרס הציבורי שלהם, אך מביא לידי פתרון פרקטי להמשך העבודות.

בנוסף תקום ועדה שתפקידה להדק את התאום בין משרד התחבורה לסיעות החרדיות. בראש הוועדה יעמוד ראש סגל לשכת ראש הממשלה, והיא תכלול את מנכ"לית משרד התחבורה, מפכ"ל המשטרה, ושרי הסיעות החרדיות או נציגיהם.

"דחיית העבודות תסכן חיים"

הבוקר התייצבה סיעת ״ישראל ביתנו״ על רגליה האחוריות והפצירה בראש הממשלה בנימין נתניהו ובשר התחבורה ישראל כץ לאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת.

במכתב ששלחו לנתניהו ולכץ קראו שלא לסכן חיי אדם ולאפשר את עבודות הרכבת המתוכננות בשבת. אסור ששיקולים לא ענייניים יתערבו בשיקולים מקצועיים ויביאו לסיכון חיי אדם בכבישים ולפגיעה בשגרת חייהם של מאות אלפי-ישראלים". השימוש בטיעון סכנת בני אדם מופנה ככל הנראה לציבור הדתי, שכן על פי ההלכה היהודית פיקוח נפש דוחה שבת.

במכתב הדגישו כי "מאז ומתמיד מדינת ישראל שומרת על השבת ומכבדת אותה תוך התנהלות עניינית וביצוע עבודות חיוניות ויש להמשיך ולשמור על-כך ולקיים את העבודות כמתוכנן".

"הפרה של הסטטוס קוו"

מכתבה של ישראל ביתנו מגיע כמשקל נגד למכתב המפלגות החרדית מאמש (ה').  השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, יחד עם חבר הכנסת משה גפני מהמפלגות החרדיות מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו נכתב: "עבודות אלו, באם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה
פנייתם של השרים החרדים לראש הממשלה

עוד כתבו השרים "נוכח הדחיפות, ומאחר ואין אנחנו יכולים לשאת באחריות ממשלה הרומסת את קדושת השבת בפרהסיה, נבקשך כי תורה על מתן הנחייה מיידית לדחות את ביצוע העבודות המתוכננות בשבת קודש עד לכינוס ישיבה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר ובחינת משמעות המהלך והשלכותיו".

השר ישראל כץ הסביר לראשי המפלגות החרדיות כי חוות דעת משפטית אוסרת עליו להתערב ולהנחות בנושא ביצוע עבודות הרכבת בשבת. בשיחה אמר להם כי הדרך החוקית היחידה למנוע את העבודות בשבת היא ביטול ההיתרים על-ידי שר העבודה, חיים כץ, דבר שיחייב נימוקים מקצועיים, כולל עמדה חד משמעית של המשטרה שמזהירה ושוללת ביצוע העבודות ביום חול או פנייה לראש הממשלה לקבלת החלטת ממשלה שתנחה את הרכבת לבטל את העבודות, שלא בהתאם לשיקולים מקצועיים.

ליצמן אמר כי לא יתפשרו על חילול השבת ואף פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר את הסמכויות בענייני מסחר בשבת לשר הפנים דרעי כפי שהיה עד כה. גם גפני שוחח עם נתניהו ודרש ממנו שלא יתקיימו עבודות בשבת. הנושא התגלגל עד לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבוחן את הדברים ואמר שייתכן שיידרש משאל טלפוני בממשלה על השאלה אם יתקיימו עבודות בשבת.

העבודות יתחילו בשישי

דו"ח שהוגש להנהלת הרכבת על-ידי המשטרה וגורמים בעיריית תל אביב קובע כי ביצוע העבודות במהלך אמצע השבוע יביא לקטסטרופה תחבורתית באחד הצמתים המרכזיים בגוש דן.

העבודות יחלו היום בשעה 16:00 ויימשכו ברצף כמעט עד צאת השבת בשעה 19:30. הן מתבצעות במסגרת בניית טרמינל נוסעים חדש בתחנת השלום. תנועת כלי הרכב על נתיבי איילון לכיוון דרום תוסט דרומה דרך כביש הגישה למחלף, התנועה לכיוון צפון תיחסם ולא תתאפשר תנועת כלי רכב והולכי רגל על גשר השלום ורחוב גבעת התחמושת לשני הכיוונים.

גדרות ומחסומים יוצבו במתחם הסמוך לכניסה למרכז עזריאלי. מטרת הפרויקט היא הקמת טרמינל חדש שיאפשר כניסת ויציאת נוסעים היישר אל גשר השלום, מצדו הדרומי, והקמת משטח לחניית רכב דו גלגלי במפלס הגשר. במהלך העבודות יונפו שני מבני ענק בגובה של 6.4 מטרים, באורך של כ-60 מטרים ובמשקל כולל של 60 טון פלדה. מבנים אלו ישמשו כבסיס לרצפת אולם הטרמינל הדרומי.