תסער הארץ ותגעש אך נתניהו שומר על שתיקה. כבר בשבוע עבר מאז התפוצצה פרשת הנאום בטקס המשואות. מהצד האחד השרה מירי רגב, מהעבר השני יו"ר הכנסת. על הגדר – ראש הממשלה.

רגב ואדלשטיין. צילום: פלאש 90

 

נתניהו מעוניין מאוד לנאום בטקס הממלכתי. לדעתו זה ראוי ומוכבד שהוא ייקח באירוע חלק. הרי גם אם המסורת שהתקבעה לא כוללת נאומים של נשיא המדינה וראש הממשלה, הרי שבחגיגות ה – 70 למדינה, כשבקהל יישבו ראשי מדינות מרחבי הגלובוס – לא יקרה דבר אם נשמע עוד שני נאומים של קברניטי המדינה.

אבל אדלשטיין יצא למערכה, רגב ששה אלי קרב והנה הגענו עד הלום. יש מי שיגידו שכבר שבוע מתנהל ירי בתוך הנגמ"ש הליכודי ודווקא מי שניסה להציל את המצב הוא יו"ר הבית היהודי בנט.

מתווה הפשרה הראוי שהציע נשאר תקוע. גם הפעם בגלל שנתניהו מתמהמה, אולי רוצה להרגיש את הציבור לפני שיכריע. בסוף השבוע פנו ליו"ר הכנסת וליועציו כמה חברי מרכז ליכוד בכירים. הם הסבירו לו בנועם שהקרבות האלה מזיקים בעיקר למפלגת השלטון והציעו לו להתגמש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה, מרץ 2018. צילום: פלאש 90

 

לפי כמה מהם, אדלשטיין נשמע קשוב ואולי אפילו מוכן לפשרה מסויימת, אבל הפנייה צריכה להגיע מכיוונו של רה"מ. את רגב הוא רוצה להשאיר מחוץ לתמונה, בגלל שהפכה את הויכוח הזה לאישי ומתלהם, בעיניו.

אבל נתניהו, שיכול לפתור את הסאגה הזאת ברגע, שוב מתעלם. הוא שוקל אם לקבל את הצעתו של בנט – ולנאום בטקס פרסי ישראל במקום בטקס המשואות שזו במה מכובדת לא פחות, בטח השנה עם הבחירות המצוינות לפרסים.

ואם לא – אז זה הזמן להכריע אם הוא נואם בטקס המשואות או לא.

במקרה הזה יפה שעה אחת קודם והשעה הזאת כבר חלפה. השר יריב לוין ניסה גם הוא לגשר על הפערים. גם אחרים ניסו את מזלם. אם בסוף השבוע נדמה היה שיש אור בקצה המנהרה -הרי שאלומת האור עמומה כעת.

כולם מחכים למוצא פיו של נתניהו, וכנראה גם הוא מבין שהגיע הזמן להכרעות.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20