מלחמת התרבות הגיעה לצה"ל. בשבועות האחרונים עוסקים כלי התקשורת במתח ביו חיל החינוך ובין ענף 'תודעה יהודית', שהועבר מידיה של הרבנות הצבאית אל אגף כוח אדם של צה"ל.
האנשים, הקצינים והחיילים העומדים מאחורי שני גופים אלו מגיעים משני זרמים שונים בתכלית, ערכית ומוסרית. האחד יונק מתורת ישראל ושואף לחזק את רוח החיילים בקרב דרך חיבור למורשת והמסורת והשני תופס עצמו כמגדלור לערכי הקדמה והנאורות. על פי מחקר של מכון 'לביא', אותו מגדלור לכאורה, פועל על מנת לקעקע את תודעת הניצחון בצה"ל ואת הזהות היהודית.

צילום: דובר צה"ל
"לעתים תבוסה היא הכרח מוסרי". צילום: דובר צה"ל

 

עפ"י הגדרת מסמך 'יעוד ויחוד' של מדור 'חיל חינוך' בצה"ל – המדור אמון על התשתית לתפיסת החינוך ומדיניות צה"ל בתחומים שונים.
ביחד עם ארגון בינ"ה, הדומה בעמדותיו הנוטות שמאלה למכון הרטמן – מהווים שני הארגונים את ספקי התוכן היחידים לסמינרים של תכנית 'יעוד ויחוד' לקצונה הבכירה של צה"ל.
שניהם ממומנים על ידי 'הקרן החדשה לישראל'.

כעת, דו"ח של מכון לביא חושף את תכניות הלימודים השנויות במחלוקת שמעביר מכון הרטמן בסמינרים המיועדים לקציני צה"ל.

בדו"ח מובאים ציטוטים רבים של התבטאויות מרצים, מורים וחברי מכון הרטמן המעלים ספק רב באשר להתאמתם כמעבירי הסמינרים לקציני צה"ל.
בין הציטוטים, מובאות עמדותיו של אל"מ (במיל') יעקב קסטל, מנהל תכנית 'לב אהרן' לקצונה הבכירה של צה"ל של במכון הרטמן:
"אם אתה נושא תפילה או קורא מזמור שמתאר את המלחמה כמלחמה טוטלית איזו ציפייה יש לך שהחייל יפעל אחר-כך על-פי ערך טוהר הנשק? יש פה סתירה פנימית מאוד עמוקה, אי-אפשר להתעלם ממנה. זה לא ההיגיון המנחה את טוהר הנשק ואת מוסר הלחימה של צה"ל מאז ומתמיד".

התכנית אותה הוא מפעיל במסגרת מכרז של צה"ל, מתמקדת בפיקוד הבכיר בצה"ל בדרגות רס"ן, סא"ל, אל"מ ותא"ל. בתפקידו האחרון בצה"ל שירת קסטל כמנהל המחלקה החינוכית, ולפני כן כיהן כיועצו האישי של קצין חינוך ראשי בצה"ל.

ציטוט קיצוני נוסף המובא בדו"ח הינו של ד"ר אורית קמיר, מרצה לקציני צה"ל במכון הרטמן: "בימים שחלפו מאז שראש הממשלה הנצחי בנימין נתניהו הכריז על כוונתו למנות את אביגדור ליברמן לשר הביטחון של מדינת ישראל. המינוי הציני, המסוכן, של מסית ימני קיצוני חסר רסן לשר הביטחון היה צריך להוציא אותנו בהמונינו בזעקות "לא יקום ולא יהיה" ו"עד כאן". עת הרעה הזאת כולנו צריכים להיות ברחובות, לחסום את הפשיזם בגופנו; כמו באוסטריה. כן, ההשוואה מצמררת, אבל אקטואלית".

גם בנושא הפגיעה ב'לא לוחמים' מצד האויב קיימות עמדות אשר מפרשנות את רוח צה"ל באופן מקומם.
כך למשל אומר פרופ' נועם זוהר, עמית בכיר במכון הרטמן, הטוען כי על חיילי צה"ל לסכן את חייהם על מנת שלא לפגוע ב'לא לוחמים' מצד האויב: "על החייל התוקף לעשות כל שביכולתו למנוע פגיעה בחייהם של 'לא לוחמים' והמינוח 'כל שביכולתו' הוא מינוח מוקפד מאוד. הכוונה בכל שביכולתו היא להוסיף תוספת סיכון מסוימת לחיילים וזה אני אומר עם כל הכאב והצער שמענו מפקדים בכירים ברמת סגן אלוף ואלוף משנה שנתנו הוראות לחימה באפס סיכון, ואם נתנו פקודות ותדריכים לאור גישה כזאת של אפס סיכון זו סטייה חמורה מ"רוח צה"ל".

ולעמדתו מצטרף פרופ' יצחק בנבג'י, גם הוא עמית בכיר בהרטמן: "המטרה אינה מקדשת את האמצעים ולעתים תבוסה היא הכרח מוסרי. הרג כרוך בדה הומניזציה של ההורג".

צילום: פלאש 90
"על החייל התוקף לעשות כל שביכולתו למנוע פגיעה בחייהם של 'לא לוחמים'". צילום: פלאש 90

 

בין המלמדים בארגון בינ"ה, נמצא ליאור טל, לשעבר חבר בוועידת מר"צ ומנהל נוער מר"צ.
מורה נוספת בבינה היא לאה שקדיאל מארגון השמאל הקיצוני 'נשות ווטש'.
חלק מאנשי הצוות בבינ"ה ובמכון הרטמן חופפים.

על פי הדו"ח, תקופת המכרז הקודם, במסגרתו מועברים סמינרים חינוכיים לאלפי קצינים, צפויה להסתיים בקרוב, ולאחריה צפוי לצאת מכרז נוסף מטעם משרד הביטחון.
האם למכרז הבא ייבחרו גופים אחרים למעבירי התכניות, או לפחות יאוזנו תכני הסמינרים ע"י הנחלת ערכים 'יהודיים' לצד ה'פלורליסטיים'?
ימים יגידו.

 

תגובת דובר צה"ל:
"ככלל, לא מועברים תכנים פוליטיים במסגרת קורסים בצה"ל. כל אחת מתכניות הקורסים מאושרות באופן פרטני ע"י קצין החינוך והנוער הראשי ומפוקחות ע"י מנגנוני הבקרה של הצבא, אשר מוודאים כי קיימת הלימה לתפיסה הממלכתית של צה"ל כצבא העם במדינה יהודית דמוקרטית. המרצים בתכניות מאושרים ומפוקחים ע"י מפקדת היחידה הרלוונטית ומייצגים את כלל הקבוצות החברתיות במדינת ישראל.
יש לציין כי מכון בינ"ה ומכון הרטמן הם ארגונים חינוכיים ותיקים, אשר עומדים בקריטריונים ברורים ומפורטים.
ההתבטאויות המוצגות בתחקיר ומיוחסות למכונים המוזכרים בכתבה לא נאמרו במסגרת צבאית.
נכון לשעה זו, טרם התקבלה ממכון הרטמן".

 

תגובת מכון הרטמן:
"תכנית 'לב אהרון' היא תכנית שנבנתה בהתאם לדרישות הצבא והנחיות הגורמים המקצועיים בצה"ל, ולאור ערכי צה"ל. התכנית הינה מקור לגאווה וזוכה להערכה גבוהה בקרב מפקדי צה"ל המשתתפים בה, על היותה תכנית ממלכתית המציגה את מגוון הדעות בחברה הישראלית – מימין ועד שמאל, מחילונים ועד לחרדים – וזאת בעזרת מרצים הבאים מכל הקבוצות בחברה הישראלית. צר לנו שיש מי שרואה בהצגת מגוון הדעות בחברה הישראלי, לקהל של מפקדים המגיעים מכלל הקבוצות בחברה הישראלית, כסכנה. אלו אותם קולות אשר קוראים כנגד גיוס להטב"ים ונשים, ואשר מבקשים לכפות ראיית עולם צרה ובלעדית – וזוהי לא דרכה של היהדות. לשמחתנו ראינו לאחרונה כי אותם קולות קיצוניים אינם מייצגים את הרוב בישראל, ואף לא בחברה הדתית, שרבים מחוקרי המכון נמנים עליה. בניגוד לנטען, מכון הרטמן אינו "שמאלני" כי אם מרכז פלורליסטי למחקר וחינוך ליהדות – על כל גווניה. מכון הרטמן עומד בקריטריונים ברורים ומפורטים, וכל אחת מתכניות הקורסים מאושרות באופן פרטני ע"י קצין החינוך והנוער הראשי ומפוקחות ע"י מנגנוני הבקרה של הצבא".
לעניין התבטאויות המרצים הגיבו במכון הרטמן: "הדברים לא נאמרו במסגרת התכנית או מול החיילים".

לדו"ח המלא של מכון לביא >

חופש ביטוי בשורות צה"ל? הפטריוטים בדיון בנושא

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20