נתחיל בשורה התחתונה, אם עד כה חשבנו שילדינו בטוחים אז עכשיו, קבלו את זה: אבטחת גני הילדים בסיכון בגלל מחלוקת בין משרד האוצר למשרד לביטחון פנים. ובמילים אחרות: מתווכחים מי יתקצב את המאבטחים של ילדינו.

מי יאבטח את הילדים? ארכיון פלאש 90
מי יאבטח את הילדים? ארכיון פלאש 90

השבוע שלח מרכז השלטון המקומי מכתב למשרד האוצר ולמשרד לביטחון פנים. במכתב, דורש יו"ר המרכז, חיים ביבס, לקיים ועדה שתגיע להסכמות ותביא ליישום המודל לאבטחה במוסדות החינוך לרבות גני ילדים. ביבס טוען ובצדק: "בזמן שמשרד האוצר והמשרד לביטחון פנים מתווכחים על המימון, ילדינו עומדים חשופים ללא כל אבטחה". אז למה ילדינו הופכים בני ערובה בוויכוח מי ישלם את החשבון? ורק כדי שלא תטעו, אנחנו אלו שמשלמים בסופו של דבר.

יישום המודל מתעכב בגלל חילוקי דעות

למעלה משנה חלפה מאז החל גל הטרור הנוכחי. גם אם לרגעים נדמה שדעך, הוא לגמרי נוכח בחיינו. החשש התמידי והצורך בביטחון. ודאי כשמדובר בילדינו. מאז שנת 2005, אשכולות גנים גדולים (מעל 100 ילדים) ובתי ספר מאובטחים באופן קבוע על ידי שומר, חמוש בנשק.

באוקטובר אשתקד, עם התגברות פעולות הטרור גם על ידי מחבלים יחידים, הורה שר האוצר משה כחלון, להקצות לרשויות המקומיות תקציב מיוחד להעסקת מאבטחים במוסדות חינוך שאינם מאובטחים, ובהם גני ילדים. לפי ההוראה, משרד האוצר יממן 70 אחוזים מעלות העסקתם של המאבטחים ברשויות מקומיות אמידות יותר ואילו ברשויות חלשות יותר, האוצר יממן את האבטחה באופן מלא.

ברשויות המקומיות טוענים שהאוצר תיקצב את הנושא רק עד לסוף שנת 2015, ולאחר מכן מרכז השלטון המקומי גיבש מודל מפורט שייתן מענה קבוע וחליפי "לסיוע חירום" שהופעל בשנה החולפת .מודל האבטחה הניידת שגובש ייתן מענה לעשרות אלפי גנים ברחבי הארץ ויהיה זמין לתפעל כל אירוע במהלך שעות הפעילות של מוסדות החינוך.

 לטענת השלטון המקומי, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי הגיעו להסכמות בדבר תכנית האבטחה והמודל אף הוצג לנציגי המשרד לביטחון פנים ומשטרת ישראל, אך בגלל חילוקי דעות בין משרד האוצר והמשרד לביטחון פנים על מימון המודל, מתעכב יישומו לאורך חודשים.

בחודש הקרוב, יחד עם אישור תקציב המדינה לשנת 2017-2018 יאשרו הרשויות המקומיות את תקציביהן לשנה הבאה. אי בהירות בנוגע להפעלת המודל ימנע היערכות תקציבית ולוגיסטית אל מול חברות האבטחה דבר שעלול להוביל לדחיית יישומו של המודל בחלק גדול מהרשויות, כך מזהירים בשלטון המקומי.

בשטח: פחות מאבטחים

ומה קורה בשטח? פחות מאבטחים חמושים, הרשויות המקומיות נאלצות "לחסוך" ולהשתמש בשומר מאובטח אחד על כמה וכמה גנים ובתי ספר. ואם תהיתם מה עומד על הפרק, אז כמובן שמדובר, שוב, בפוליטיקה. השאלה היא האם ילדינו יאלצו לשלם את המחיר הפעם, בגינה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "השלטון המקומי גיבש תכנית לאבטחת מוסדות חינוך, שנפסלה תחילה על ידי המשטרה. לכשהמשטרה תחליט לקדם תכנית כלשהיא, אנו נדון בה ונבחן אותה".

שרונה מן

שרונה מן