ממשל אובמה, הנמצא בשבועות האחרונים לכהונתו, דורש מישראל תשובות על ההחלטה שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד החיילים שנטרלו והרגו נער באוקטובר האחרון. הנער פלסטיני בעל אזרחות אמריקאית, ניסה לבצע פיגוע דקירה נגד חיילים באזור רמאללה לפני כחודש, כך לפי פרסום סוכנות הידיעות AP.

מחסום בקרבת היישוב בית אל. אילוסטרציה. פלאש 90
מחסום בקרבת היישוב בית אל. אילוסטרציה. פלאש 90

השבוע נשלח לארגונים דתיים שהתנגדו להחלטתה של ישראל שלא לפתוח בחקירה מכתב בו כתוב כי ארה"ב ממשיכה להיות מודאגת ממקרה מותו של מחמוד שעלאן בן ה-16. שעלאן, שנולד בפלורידה, נורה ונהרג ב-26 בפברואר בשעה שהגיע לדקור חיילים ישראלים.

"השתמשו בכח מופרז"

לפי הודעה שמסרה אן פיטרסון, תת-מזכיר המדינה לענייני המזרח הקרוב, ארה"ב קיבלה מאוחר יותר הודעה ולפיה הפרקליט הצבאי הראשי בצה"ל לא מצא שפעולות החיילים העלו חשד לביצוע עברה פלילית. הפרקליט הורה אז על סגירת התיק "מבלי לפתוח בחקירה פלילית או להורות על פעולות נוספות נגד המעורבים בתקרית", כך כתבה.

פיטרסון הוסיפה כי בעקבות ההחלטה על סגירת התיק, הורשו בכירים אמריקאים לעיין בממצאי החקירה הכוללות תמונות מזירת האירוע ועדויות חיילים מהזירה. בהתבסס על הבדיקה הזאת היא אמרה: "אנחנו ממשיכים להיות מודאגים ממותו של האזרח האמריקאי הזה, ונמשיך לעמוד מול ממשלת ישראל בסוגיה זאת".

שגרירות ארה"ב בתל-אביב ביקשה מהרשויות בישראל לבצע חקירה בעניין. ארגונים אמריקאים שעסקו בנושא טענו כי החיילים השתמשו בכוח מופרז וכי מנעו מהמחבל טיפול רפואי לאחר שנורה. דיפלומטים נוספים מארצות הברית הביעו בפני הרשויות בישראל את הסתייגותם מהחלטת ישראל שלא לפתוח בחקירה פלילית בעניין.

המחבל שעלאן ניסה ביום ששי ה-26 באוקטובר לדקור חיילים במחסום בית המשפט הסמוך לבית אל ורמאללה. לא היו נפגעים. כוח שהיה במקום ירה לעבר המחבל והוא נהרג.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.