נבחרת ישראל בכדורגל יורדת למקום ה-98 בעולם, הנמוך ביותר של ישראל מאז החל הדירוג פיפ״א, נבחרת פלסטין תדורג במקום ה-82.

ספ בלאטר יחד עם רג'וב ואבו מאזן. צילום: פלאש 90
ספ בלאטר יחד עם רג'וב ואבו מאזן. צילום: פלאש 90

לראשונה בהיסטוריה, נבחרת פלסטין תדורג מעל ישראל. בהתאחדות לכדורגל לא מתרגשים מהדירוג של פיפ״א ומהעובדה שנבחרת פלסטין עברה את ישראל בדירוג העולמי. ״מעבר לפסטיבל התקשורתי, אין משמעות לדירוג הנוכחי״, ציינו בהתאחדות אך הם ייאלצו לראות לפניהם ברשימה הרשמית כבר בשבוע הבא נבחרות כמו לוקסמבורג, אוגנדה, גיניאה, סוריה, עירק, לוב, ועוד כמה נבחרות חלשות מאוד.

למרות שדירוג פיפ״א מוזר ולא משקף את הרמה האמיתית של הנבחרות בהתאם לדירוג, אם מישהו בכל זאת רוצה להבין עד כמה נבחרת ישראל חזרה לאחור בעשור האחרון, בסוף שנת 2008, נבחרת ישראל דורגה במקום ה- 15, המקום הטוב ביותר בתולדות ישראל. ירידה של 83 מקומות בתשע שנים.

״כמו שהמקום ה-15 לא שיקף את המציאות ולא היה ריאלי עבור נבחרת ישראל, גם הדירוג הקרוב אינו משקף את המציאות״, הוסיפו בהתאחדות. בהתאחדות נותנים דוגמא בולטת לכך שהדירוג של פיפ״א אינו משקף ומציינים שהאבסורד הגדול ביותר הוא הדירוג של נבחרת ספרד במונדיאל הקרוב ברוסיה בדרג שני. ״אם פיפ״א דירגו את אלופת העולם לשעבר בדרג השני לקראת ההגרלה של שלב הבתים למונדיאל ברוסיה, זה אומר הכל.

נבחרת ישראל. צילום: ההתאחדות לכדורגל
נבחרת ישראל. צילום: ההתאחדות לכדורגל

גם בנוגע לדירוג המוזר של נבחרות ישראל ופלסטין, יש הסבר. ראשית נבחרת ישראל נמצאת בירידה בשנים האחרונות והיא הפסידה במסגרת מוקדמות היורו והמונדיאל משחקים רבים נגד נבחרות מדרג שלישי רביעי ואפילו חמישי, משחקים שבעבר ניצחה אותם. אם נבחרת ישראל זכתה בעבר לתואר המפוקפק, אלופת העולם במשחקי ידידות, אז בשנים האחרונות נבחרת ישראל לא ניצחה גם במשחקי ידידות, אפילו בארץ.

דירוג פיפ״א מורכב גם מניקוד שנבחרות מקבלות מתוצאות של משחקי ידידות. במקביל, נבחרות כמו פלסטין, לבנון, סוריה ועוד, משחקות באסיה, שם הרמה נמוכה הרבה יותר מאירופה. בנוסף הנבחרות הללו, כולל פלסטין, משתתפות גם בהרבה טורנירים באסיה שלא במסגרת פיפ״א, ומקיימות משחקי ידידות רבים. הקמפיין האחרון הכושל של הנבחרת הלאומית בהדרכת אלישע לוי במוקדמות המונדיאל, גרם לישראל מכה כואבת, כאשר בהתאם לדירוג החדש של פיפ״א, ישראל דורגה בדרג רביעי במוקדמות היורו.

 

המשמעות היא שבבית של ישראל ישובצו שלוש נבחרות טובות יותר מישראל, לפחות על פי הדירוג. בגביע האומות החדש שייצא לדרך לקראת סוף השנה הבאה, ישראל דורגה כבר לדרג שלישי. החלטת פיפ״א לבטל את משחקי הידידות ולהקים את גביע האומות, גרם בין השאר להתאחדות לכדורגל שלא לקיים משחקי ידידות לאחרונה מכיוון שמבחינת הניקוד של פיפ״א כבר לא היה להם חשיבות לשינוי הדירוג של ישראל שכבר נקבע.

יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

בהתאחדות אומרים כי ביטול משחקי הידידות והקמת גביע האומות, בנוסף לשינוי בנבחרת ישראל עם מינוי מאמן חדש תחזיר את ישראל למקומה הריאלי יותר שיהיה בכל מקרה, כך מבהירים, מעל פלסטין.

מי שבמתח ואינו יכול להמתין לפרסום הרשמי בשבוע הבא, נציין כי העשירייה הראשונה של פיפ״א בדירוג העולמי מעניינת מאוד ועם נבחרות חדשות שנכנסו לראשונה לדירוג עשר הגדולות. ראשונה גרמניה, שנייה ברזיל, שלישית פורטוגל, רביעית ארגנטינה, בלגיה במקום החמישי, ספרד במקום השישי, פולין שביעית, שוויץ שמינית, צרפת רק במקום התשיעי וצ'ילה שלא העפילה למונדיאל במקום העשירי.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20