המשבר סביב עבודות הרכבת בשבת: שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) קיבל הוראה מהאדמו"ר מגור להתפטר בעקבות ההחלטה לקיים בכל זאת את עבודות הרכבת בשבת, ובלשכתו מאשרים כי יתפטר ביום ראשון מתפקידו כשר הבריאות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מתכוון להיפגש עם ליצמן, ככל הנראה ביום ראשון בבוקר, בניסיון לשדל אותו לחזור בו.

שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90
שר הבריאות יעקב ליצמן. צילום: פלאש 90

 

בניסיון להסביר את ההחלטה להשאיר את עבודות הרכבת בשבת על כנן, אמר שר העבודה והרווחה חיים כ"ץ כי "לאחר בדיקה מעמיקה שערכתי, אישרתי לביצוע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש". לדבריו, "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך".

במהלך ישיבה לילית בין ראש הממשלה והשרים ליצמן, כ"ץ, לוין ואלקין, אמר השר כ"ץ כי חייבים לבצע את העבודות בשבת ואף הבהיר שהוריד את מספר העובדים מ-300 ל-60, אולם השר ליצמן הבהיר כי גם על ה-60 הוא אינו מוכן להתפשר. הישיבה הסתיימה ללא הסכמות ושר הבריאות ליצמן דבק באיומו לפיו אם לא יחדלו העבודות ברכבת בשבת – הוא יתפטר.

יום שישי השחור? הפרשן לענייני חרדים על סערת הרכבת. מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי אמש (ה')

בפני מקורביו, התבטא השר נגד הנהלת רכבת ישראל ואמר כי "מדובר באנשים ללא רגישות וללא תום לב". לדבריו, "הם אינם רואים בשבת ערך מהותי. מבחינתם עובדי הרכבת היהודיים לא זכאים למנוחה. הפכו את השבת ליום שיפוצים ועוד רוצים שנתמוך בזה".

בינתיים מופעלים לחצים כבירים על ליצמן שלא יפרוש מהממשלה ובליכוד משוכנעים כי עמדת ליצמן אינה עמדת שאר החברים במפלגות החרדיות. ההערכה היא שגם אם ליצמן יתפטר, סיעת יהדות התורה לא תפרוש מהקואליציה ולא תוביל לבחירות שאיש אינו מעוניין בהן.

בתגובה להודעת ההתפטרות, עמותת 'קואלציית שבת שווין' הפועלת להסדרת השבת כיום מנוחה ומייצגת בעלי עסקים קטנים ופעילים חברתיים, תוקפת בחריפות את ממשלת ישראל "הרואה בשבת, יום המנוחה, כעוד טובין לסחר פוליטי". מהעמותה נמסר כי "אם ממשלת ישראל לא תעצור את העבודה והמסחר בשבת , העבודה והמסחר יעצרו אותה".

מנכ"ל העמותה, רועי לחמנוביץ, הוסיף כי "השר יעקב ליצמן מיום הקמת הממשלה מהווה כתובת לאלפי עובדים ובעלי עסקים שמאבדים את מקום פרנסתם בגלל שהם נאלצים לעבוד בשבת בניגוד לרצונם ומקפיד לשמר את שבת כסמל המאגד את עם ישראל. היום הוכרע הכף כי השמירה על השבת כיום מנוחה חזקה מכל שיקול אחר. אין לי ספק ששר הפנים דרעי ויו"ר ועדת הכספים גפני לא יוכלו להביט מנגד ולהחריש כיצד ממשיכה השבת להרדס כיום מנוחה הרשמי של מדינת ישראל ולא לעשות דבר".

גם ח"כ איציק שמולי הגיב להתפטרות ליצמן ואמר כי "הרכבת תמשיך לנסוע והממשלה אוטוטו עפה מהמסילה. אי אפשר למרר את חייהם של מאות אלפי ישראלים ולהשבית כליל את תנועת הרכבות, אם לליצמן היה כל כך דחוף להתפטר, מוטב היה שיעשה זאת על מצב חדרי המיון והרפורמה שהוכרזה בסיעוד ולא עומד מאחוריה יותר מדי".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי