תגובות סוערות להחלטת צה"ל להקים ועדה בראשות שופט שתדון בקציבת עונשם של מחבלים. שר הביטחון אביגדור ליברמן הבהיר הבוקר: "כל עוד אני שר הביטחון, אף מחבל לא יזכה לקיצור עונש, אפילו של שעה אחת".

שר התיירות יריב לוין. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

גם שר התיירות יריב לוין (הליכוד) תקף את ההחלטה. "מחבל שרוצה לרצוח ויש לו תקווה לצאת לחופשי – גדלים הסיכויים שהוא יחליט לעשות את זה. התוצאה הסופית של ההחלטה היא פגיעה בהרתעה", אמר לוין לרשת ב'.

יו"ר תנועת "אם תרצו" מתן פלג שתנועתו פועלת לקידום חבילת הרתעה נגד הטרור, אמר כי: "מציאות בה יאפשרו למחבלים עם דם להשתחרר מהכלא אינו רק פרס לטרור אלא מסלול לעידודו. מדינה שסובלת מדי יום ומאז הקמתה מהתקפות טרור לא יכולה להרשות לעצמה להתייחס למחבלים כאילו היו עבריינים רגילים. רוצחי חפים מפשע על רקע לאומני אינם פושעים רגילים. אם מקווים כי שר הביטחון יעצור את האיוולת בטרם יהיה מאוחר מדי.  יש לזכור שהטרור הפך למרכיב תרבות בקרב אויבנו ולכן הדבר היחיד שיכול למגר אותו זו הרתעה אמיתית. מאסרי עולם בלתי קצובים הם כלי בסיסי במאבק הזה".

גם בארגון לביא תקפו את ההמהלך: "הקמת וועדת ההקצבות למחבלים, תוביל בהכרח לשחרור של מחבלים רוצחים בהיקף עצום מידי שנה. הסתרת הוועדה לשחרור מחבלים עם דם על הידיים מעיני הציבור, שערורייתית ובלתי מתקבלת על הדעת".

כזכור, הבוקר (א') פורסם כי בימים הקרובים יוציא צה"ל המעגן את הקמתה של ועדה שתבחן בקשות לקציבת עונש לאסירים שמרצים מאסרי עולם שנגזרו עליהם בבתי דין צבאיים ביהודה ושומרון.

מחבלים חוגגים. צילום: פלאש 90
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון